0-6 Aylık Bebek Beslenmesi Anne Sütü, Formül Bebek Maması

0-6 aylık bebek beslenmesi anne sütü,formul bebek maması

Özellikle bebeklik döneminde sağlıklı büyüme ve gelişme için en önemli etken beslenmedir. Beslenme alışkanlıkları bebekliğin ilk dönemlerinden başlayan süreç ile birlikte oluşmaya başlar. Bebeğin beslenme alışkanlıkları edinmesinde temel bir dönem olan 0-6 ay bebek beslenmesi bu nedenle çok önemlidir.

0-6 Ay Bebek Beslenmesi Ve Anne Sütü

0- 6 ay bebek beslenmesi için en önemli gıda anne sütüdür. Anne sütünün miktarı bebeğin gelişimi için önemlidir. Bazı anlarda bebeğin tek besin kaynağı olan anne sütünün yetersiz kaldığı durumlar gelişebilir. Özellikle doğum sonrası dönemde uykusuzluk, yorgunluk, yeni duruma adapte olamama gibi nedenlerden dolayı anne sütünde önemli oranda azalmalar görülebilmektedir.

Anne Sütünün ve Emzirmenin Faydaları

Anne sütünün yetip yetmediğini anlamak için takip edilmesi gereken öncelikli şey bebeğin kilo alma hızı ve büyümesidir. Bebek doğumdan sonra belli oranda kilo kaybı yaşar ancak ikinci veya üçüncü hafta sonunda bebeğin doğum kilosuna ulaşması beklenir. Bebek ilk 6 ay içinde her ay düzenli olarak ortalama 600-900 gram almışsa ve 6 ay sonunda doğum kilosunun iki katına eriştiyse kilo alma hızının normal olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Bebeklerde büyüme durumu vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve baş çevresi ölçümü yapılarak takip edilmektedir. Bebeğin 0-6 ay bebek beslenmesi ile birlikte gelişen bebeğin büyüme durumunun takibi sağlık ocakları ve aile hekimleri tarafından düzenli olarak yapılmaktadır.

0-6 Aylık Bebek Beslenmesi Anne Sütü + Formül Bebek Maması

0-6 ay beslenmesi ve formul bebek maması
0-6 ay beslenmesi ve formul bebek maması

0-6 ay bebek beslenmesi döneminde alınan tüm tedbirlere ve önlemlere rağmen anne sütü yetersiz kalıyor ise doktor yönlendirmesi ile anne sütü + formül bebek maması birlikte verilmeye başlanabilir.

0-6 ay bebek beslenmesi döneminde kullanılacak olan biberon bebek mamalarının üzerinde anne sütü muadili açıklamasının olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tekrar hatırlatmakta fayda var; bebeğe öncelikli olarak anne sütü verilmelidir.

Anne sütünün yetmediği durumlarda biberon formül bebek mamaları verilmesine özen gösterilmelidir. Biberon bebek mamalarının gün içinde kullanım miktarları mama üzerinde detaylı bir şekilde açıklanmaktadır. Bebeğin mama ölçüsünün bu açıklamalara uygun bir şekilde verilmesi dikkat edilecek diğer bir husustur. Biberon bebek mamaları sulandırılarak kullanılmaktadır. Bu noktada hijyen kurallarına daha da dikkat etmek önemlidir. Suyun arıtılmış olması, temizliği, biberon şişesinin ve emzik kısmının rutin temizlik ve bakımlarının yapılması bebeğin henüz gelişmemiş olan bağışıklık sistemini korumak için oldukça önemlidir.

0-6 Ay Bebek Beslenmesi Ve Formül Bebek Maması

Doğum sonrası psikolojik durum, annenin ilaç kullanma zorunluluğu gibi çeşitli nedenlerden dolayı sütün kesilmesi ya da  sütün hiç gelmemesi sonucunda anne sütü alamayan 0-6 ay bebek beslenmesi için formül bebek maması kullanımı gerekmektedir. Bebeğin doğduğu ilk günlerde tek öğünde verilmesi gereken formül mama miktarı 30 ml olduğu bilinmektedir. Bebek büyüdükçe bu miktar değişmektedir.

Anne Sütünü Artıran Yiyecek İçecekler

Anne sütü alamayan 0-6 ay bebek beslenmesi

  • 1.Ay: Her öğünde 30-90ml olacak şekilde günde 6-8 öğün formül bebek maması verilebilir.
  • 2.Ay: Her öğünde 90-150ml olacak şekilde günde 6-8 öğün formül bebek maması verilebilir.
  • 3.Ay: Her öğünde 180-200ml olacak şekilde günde 5-6 öğün formül bebek maması verilebilir.
  • 4.Ay: Her öğünde 180-240ml olacak şekilde günde 4-5 öğün formül bebek maması verilebilir.
  • 5.Ay: Her öğünde 200-240ml olacak şekilde günde 4-5 öğün formül bebek maması verilebilir.

Ek Gıdaya Geçiş

4- 6 aylık bebeklerde ana besin anne sütü ve formül mama olmakla birlikte ek gıdaya geçiş için alışma çalışmaları yapılabilir. Özellikle formül mama ile beslenen 4 aylık bebek yavaş yavaş ek gıdaya geçiş yapabilir. Öncelikle ek gıdaya geçiş için pirinç unu ve biberon maması ile hazırlanan unlu sütlü kaşık maması tercih edilebilir.

7 Aylık Bebek Beslenmesi

Öncelikle 1 çay kaşığı kadar verilerek başlanır. 10-12 gün boyunca günde 1 kere verilir ve her defasında mama miktarı biraz daha artırılabilir. 12.gün sonunda ise 3-4 gün boyunca elma veya şeftali gibi meyvelerin suyu 1 çay kaşığından başlayıp gittikçe miktarı artırılarak verilebilir. Dördüncü ayın son haftalarında olan bebeğe ev yapımı yoğurt verilmeye başlanabilir. Yoğurtta yine günlük bir çay kaşığı ile başlanır ve miktarı her gün bir ölçü artırılabilir. 5. Ayda ise meyve suyu yerine meyve püreleri, patates havuç gibi sebzelerin püreleri verilmeye başlanabilir.

Ek gıdalar miktar olarak en azdan en çoğa olacak şekilde, bebeğin damak tadını alıştırarak ve sabırla verilmelidir. 0-6 ay bebek beslenmesinde önemli bir süreç olan ek gıdaya geçiş aşamasında anne sütü ve formül mama aksatılmamalıdır. 5 ayın sonunda verilen ek gıda toplamı günlük 2-3 çay bardağını geçmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA