1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyım?

157
bir kilo vermek için kaç kalori almalıyım
bir kilo vermek için kaç kalori almalıyım

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyız?

Kilo vermek için kaç kalori almalıyım? Bir kilo vermek için kaç kilo yakmamız gerekiyor? 1 kilo vermek için kaç kalori yakmak gerekir… Tüm bu soruların cevaplarını hepinizin ama özellikle de sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin çok merak ettiğini biliyoruz. Kalori hesaplama yöntemi dünya çapında ve ülkemizde pek çok kişiye hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolunu açmıştır.

1 kilo kaç kalori, 1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım, kalori hesaplama nasıl yapılır, 1000 kalori kaç kilo eder gibi soruların cevaplarını ve ideal kilonuza ulaşmanızı sağlayacak kalori hesaplama yöntemi ile ilgili daha fazla detayı yazımızda bulabilirsiniz…

Kilo vermek için kaç kalori almalıyım?

kilo vermek için kaç kalori almalıyım
kilo vermek için kaç kalori almalıyım

Kilo vermek için günde kaç kalori alacağını öncelikle hesaplaman gerekir. Bunun için internette pek çok uygulama mevcuttur. Günlük alınması gereken kalori miktarını belirledikten sonra günde kalori alımını azaltarak uzun süre kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Kilo vermek için günlük almanız gereken kalori miktarını belirleyin. Her gün alınması gereken kalori miktarından daha düşük kaloride beslenmeye çalışın. Bu şekilde kalori hesabı yaparak kilo verebilirsiniz. Örneğin günlük 1000 kalori eksik aldığınızda haftada 1 kilo, günlük 500 kalori az aldığınızda ise haftada yarım kilo olacak şekilde kilo vermiş olabilirsiniz.

Kalori hesaplama nasıl yapılır?

kalori hesaplama
kalori hesaplama

En basit haliyle anlatacak olursak her insan günlük aktivitelerini yerine getirmek için bir enerjiye ihtiyaç duyar. İşte bu enerji besinlerden sağlanır. Bireyler yediği içtiği her şeyden aldığı enerji sayesinde günlük aktivitelerini yerine getirir ve organları bu şekilde çalışır. Her insanın alması gereken günlük kalori miktarı farklıdır. Bu farklılık cinsiyet, yaş, hastalık, boy ve kilo ile kişinin gün içinde aktif yaşantı durumuna göre değişir. Bu nedenle kalori hesaplama yöntemi ile kilo vermeye başlamadan önce almanız gereken günlük kalori miktarınızı belirleyin. Bir diyetisyenden yardım ve destek alabileceğiniz gibi internette bu işi çok iyi ve kaliteli bir şekilde yapan internet siteleri de mevcut…

ideal kilo için kalori hesaplama
ideal kilo için kalori hesaplama

Kalori hesaplama yönteminde ilk basamak olan günlük kalori miktarınızı öğrendikten sonra yapmanız gereken şey oldukça basit. Gereken kalori miktarınızı sağlıklı besinlerden almak ve kalori miktarınızı yavaş yavaş azaltmak… Örneğin bir kadın günlük alması gereken kalori miktarını hesaplattığında ortalama 1850 kalori olduğunu gördü. Peki, şimdi ne yapmalı? Her öğününde yediği besinlerin kalori miktarını hesaplamalı ve günlük toplamda 1850 kaloriden yaklaşık 300 – 350 kalori daha az beslenerek kilo vermeye başlayabilir. Ya da bir diğer yöntem olarak günlük 1850 kalori alır ve egzersiz ile aldığı kalorinin bir kısmını yakarak kilo verir.

Kaç Kalori Kaç Kilo Eder?

Peki, ama kaç kalori yakarak kaç kilo verilir, örneğin 1000 kalori yakarak kaç kilo verilir, 100 kalori kaç kilo eder gibi soruların cevaplarına dilerseniz hep birlikte bakalım…

1 kilo kaç kalori?

bir kilo kaç kalori
bir kilo kaç kalori

Yapılan araştırmalar sonucunda 1 kilo vermek için yakılması yani harcanması gereken kalori miktarı ortalama olarak hesaplanmıştır. Tüm bu araştırmalara göre 1 kilo kaç kalori sorusunun net bir şekilde cevabını verebilmek mümkün olmuştur. 1 kilo değerinde olan kalori miktarı 7400 kaloriye denk gelmektedir. Bu kabaca hesaba göre birey alması gereken kalori miktarında 7400 kalori daha az alırsa 1 kilo vermiş olur anlamına gelmektedir. Tabi kilo verme sürecinde etkili olan cinsiyet, metabolizma hızı, boy ve kilo oranı gibi kişinin kilo vermesini etkileyen faktörleri de hesap etmek gerekli olduğunu unutmayın.

Örnek verecek olursak kronik rahatsızlığı olmayan, sağlıklı, normal metabolizma çalışma hızına sahip, normal boy ve kiloda olan bir birey haftada toplamda 7400 kalori miktarı kadar daha az beslenir ya da bu hafta yaptığı egzersizler ile 7400 kalori harcarsa sürenin sonunda 1 kilo verir şeklinde genelleyebiliriz. Yani eğer siz de bir kilo nasıl veririm diye düşünüyorsanız özetle şunu söyleyebiliriz ki 1 kilo 7400 kalori eder ve bir kilo vermek için 7400 kalori yakmalı ya da 7400 kalori harcatacak kadar egzersiz planlamalısınız…

1 kilo kaç kalori eder?

Kaç kalori 1 kilo eder ya da kaç kalori 1 yapar gibi pek çok soru takipçiler tarafından internet arama motorunda en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. 1 kilo kaç kalori eder sorusunun cevabını bu nedenle hemen açıklamak istedik: 1 kilo yaklaşık olarak 7400 kalori eder. Yani 1 kilo vermek için kaç kalori yakmalıyım diye merak edenler bir kilo vermek için 7400 kalori yakmalısınız. Aynı şekilde 1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım sorusunun cevabını da vermiş oluyoruz. Kişi toplam alması gereken kalori miktarından 7400 kalori eksik alırsa ya da egzersiz ile 7400 kalori harcarsa tamı tamına 1 kilo vermiş olacaktır.

1000 kalori kaç kilo eder?

1000 kalori kaç kilo
1000 kalori kaç kilo

1000 kalori yaklaşık 135 gr eder. Yani her gün 1000 kalori değerinde egzersiz yaparak haftada 1 kilo verebilirsiniz. Ya da günlük kalori alım miktarını 50 kcal değerinde düşürüp, 500 kalori değerinde egzersiz yaparak da haftada en az 1 kilo vermeyi garantileyebilirsiniz. Bu sayede ayda 4 kiloya kadar kilo verebilirsiniz. Tabi ki bu noktada hemen hatırlatalım metabolizma hızı, yaş, cinsiyet ve günlük aktivite durumu gibi faktörler kilo verme miktarını ve sürecini direkt olarak etkilemektedir.

100 kalori kaç kilo eder?

100 kalori 13,5 gr eder. Ortalama olarak her gün 500 kalori değerinde egzersiz yapar ya da 250 kalori değerinde egzersiz yapıp kalori alım miktarınızı 250 kalori düşürürseniz haftada en az yarım kilo yani ayda 2 kilo vermeyi garantilemiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA