20’lik Diş Ağrısı Nedenleri Nasıl Geçer

20'lik diş ağrısı nedenleri, nasıl geçer
20'lik diş ağrısı nedenleri, nasıl geçer

20’lik diş nedir, 20’lik diş ağrısı nedenleri, 20’lik diş belirtileri, 20’lik diş ağrısı nasıl geçer ve 20lik diş çekimi hakkında uzman görüşlerini sizler için araştırdık… Acil şifalar dileriz…

Diş ağrısının günümüzde en sık karşılaşılan bir türü de 20’lik diş ağrısıdır. Genel olarak 18 ve 20 yaşları arasında çıktığı için adı 20’lik diş olan bu dişler üçüncü büyük azı dişleridir. Her ne kadar ismi 20’lik diş olsa da aslında 15 yaşından 70 yaşına kadar pek çok kişide ortaya çıkabildiği görülmektedir. Ağız ve diş sağlığına dikkat etmek isteyen her kişinin 20lik diş ile ilgili her konuda bilgi sahibi olması çok önemlidir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Doğru pozisyon aldığında çiğneme anlamında önemli işlevleri olan 20’lik dişler kolay çürüyebilen ve iltihap kapabilen dişlerdir. Bu nedenle çoğu uzman tarafından 20’lik dişlerin hemen çekilmesi tavsiye edilmektedir.

20’lik Diş Nedir

20'lik diş nedir
20’lik diş nedir

İnsanlarda yirmili yaşlarda çıkan ve ağızda en arka sırada yer alan dişlere 20’lik diş denir. çenenin her iki yanında 3 sıra halinde bulunan azı dişlerinin en sonunda bulunur. Her kişide alt ve üst çenede 2’şer adet olmak üzere tam 4 tane 20lik diş bulunmaktadır. 32 dişin tamamlayıcıları olarak görev alırlar.

Diğer dişler gibi çiğneme ve öğütme konusunda ağız yapısında önemli görevler üstlenseler de 20’lik dişler hem çıkarken hem de apse yaptıkları zaman çok şiddetli ve dayanılmaz ağrılara sebep olabilmektedir. Bazı 20’lik dişlerin çene yapısında uygun yer bulamadığı için damak içinde eğri şekilde büyüdüğü görülmektedir. 20 yaş dişlerinin sorunlu bir şekilde çıkıyor olması ya da yanlış bir pozisyonda çene içinde gömülü kalması diş köklerine, çene kemiği sağlığına, diş eti iltihaplanmalarına, yeme içme gibi aktivitelerde kişinin zorlanmasına sebep olur.

20’lik Diş Ağrısı Nedenleri

20'lik diş ağrısı nedenleri
20’lik diş ağrısı nedenleri

20 yaş dişleri olarak da bilinen 20’lik dişlerin ağrı yapmasının birçok nedeni olabilir. 20’lik diş ağrısının nedenleri arasında 20’lik dişin çıkması bile başlı başına bir neden olduğu görülmektedir.

Diş Çene Kemik Erimesi Nedenleri Tedavisi

Ayrıca 20’lik dişin hızlı bir şekilde iltihaplanması ve çürümesi de 20’lik diş ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. 20’lik dişlerin çene yapısında yer bulamadığı için damak içinde eğri bir şekilde büyümesi de 20’lik diş ağrısı nedenlerindendir.

Kimi durumlarda 20’lik dişlerin erken çıktığı da görülebilmektedir. Genelde uzmanlar tarafından bunun nedeninin genetik faktörler olduğu söylenmektedir.

20’lik Diş Belirtileri

20'lik diş belirtileri
20’lik diş belirtileri

20’lik dişler çıkarken ya da çıkmadan kısa bir süre önce bazı belirtiler gösterebilirler. 20’lik diş belirtileri arasında ilk sırada ateş ve baş ağrısı sayılmaktadır. Bunun temel sebebi olarak da 20’lik dişlerin çıkarken diğer dişleri sıkıştıması ve kendine yer açmaya çalışması olduğu söylenmektedir.

Bu sırada dişlerin sıkışması sonucu baş ağrısı ve ateş 20’lik diş belirtileri arasında sıklıkla görülmektedir. Bunun yanı sıra gece uyku bozukluğu, gece diş ve çene bölgesinde görülen sancılar da 20’lik diş belirtileri arasında yer almaktadır.

Özellikle çenenin arka kısmında bulunan diş bölgesinde fazla bir basınç ya da çeneyi hareket ettirme noktasında zorluk yaşanması 20lik diş belirtisi olarak görülmektedir.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer

20 yaş dişi kişinin oldukça rahatsız edici anlar yaşamasına sebep olabilir. Diş problemleri arasında belki de en sancılı ve ağrılı geçen süreç 20lik diş çıkaraken görülür. Tüm bunların yanı sıra bazı kişilerde yapısal ve genetik faktörlerden kaynaklı olarak 20’lik diş oluşumu görülmeyebilir. Bu durumda merak edilen bir soru da 20 yaş dişleri çekilir mi? Uzmanlar tarafından genellikle oluşan 20’lik dişler çene yapısı ve diş sağlığı için bir tehdit ya da ağrılı bir durum oluşturmuyorsa herhangi bir şey yapılması tavsiye edilmez. Ancak ağrılı, sancılı bir dönem oluşuyorsa cerrahi yöntemler ile 20’lik dişlerin uzman bir çene cerrahı tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

20'lik diş ağrısı nasıl geçer
20’lik diş ağrısı nasıl geçer

20lik diş ağrısı belirtilerini şüpheli bir şekilde görüyorsanız hemen bir diş cerrahına görünmeniz gerekmektedir. Diş cerrahı yaptığı tetkik ve muayeneler sonucunda 20 yaş dişinin doğru pozisyonda çıkıp çıkmadığını kontrol edecek ve kişinin çene yapısına, 20 yaş dişinin büyüklüğüne göre uygun bir tedavi yöntemi geliştirecektir.

20lik diş çekimi kesinlikle zorunlu değildir. 20lik diş çekimi tamamen diş cerrahının vereceği karara bağlıdır. uyugn bir pozisyonda çenede yerini almış olan 20lik dişin çekilmesi söz konusu değildir. Ancak diş yapısına uygun olmayan ve çene hareketini zorlayan pozisyonda çıkmış olan 20 yaş dişi çekilmesi uygun olacaktır.

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

20’lik dişlerin çekilmesini gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Çene yapısına yerleşmekte zorlanıyorsa
 • 20’lik diş damak içine tamamen ya da yarı gömülü ise
 • Yandaki dişlere veya bulunduğu kemiğe zarar veriyorsa
 • Temizlenmeyecek bir pozisyonda ağız içinde yer almışsa
 • Kırıktan dolayı zarar görmüş ise
 • Dolgu, kanal tedavisi, kuron ya da başka bir tedavi yöntemi ile tedavi edilemeyecekse

Bu bulgular var ise 20’lik dişler mutlaka çekilmelidir. Aksi takdirde diş yapısının bozulmasına, dişlerin çarpıklaşmasına, diş iltihaplanmasına yol açabilir ve diğer sağlıklı dişlere kalıcı zararlar verebilir.

Özetle pozisyon olarak yanlış olan, diğer dişlere baskı yapan, öndeki azı dişinin çürümesine ve apse yapmasına sebep olan, kist oluşumunu tehdit eden ve diğer dişlerin sağlıklı gelişimine engel olan 20lik dişlerin çekilmesi doğru bir karardır.

20’lik diş ağrısı nasıl geçer diye baktığımızda sunulan her yöntemin geçici olduğu unutulmamalıdır. 20’lik diş ağrısını geçirmek için en yaygın olarak kullanılan yöntemin karanfil yağı olduğu görülmektedir.

Karanfil yağı bir parça pamuk üzerine dökülür ve diş yüzeyinde bekletilir. Kısa süreliğine diş ağrısı geçecektir ancak kalıcı çözüm için diş doktoruna gidilmesi ihmal edilmemelidir. Diş ağrılarının kalp, kulak, beyin gibi birçok organdaki hastalığın belirtisi olduğu ve ihmal edildiğinde ise bazı hastalıkları tetiklediği unutulmamalıdır.

20’lik Diş Çekimi Sonrası

20lik diş çekimi sonrası için dikkat edilmesi gerekenler konusunda öncelikli olarak hemen hatırlatalım; 20lik diş çekimi sonrası ilk gün içerisinde şişkinlik, damakta kızarıklık ya da hafif sızıntı şeklinde kanamalar normal görülmektedir. Ancak bu belirtiler aşırı miktarda ve uzun sürüyor ise mutlaka diş hekiminize danışmakta fayda olduğunu unutmayın.

20lik diş çekimi sonrası
20lik diş çekimi sonrası

20’lik diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar ise şu şekildedir;

 • 20lik diş çekimi sonrası ağzı içine yerleştirilen tampon en az 30 dakika ağızda tutulmalı ve tekrar tampon kullanılmamalıdır.
 • 20lik diş çekimi sonrası kanamayı arttıracağı tehlikesi olduğu için mümkün olduğunca tükürülmemeli ve tükürük yutulmalıdır.
 • 20lik diş çekimi sonrasında en az 2 – 3 saat hiç bir şekilde yiyecek ve içecek tüketimi olmamalıdır. Sürenin sonunda ise ilk 2 – 3 gün mümkün olduğunca sıvı ağırlıklı ve yumuşak gıdalar ile beslenilmelidir.
 • Yiyecekleri çiğnerken çenenin diğer tarafını kullanmak da 20lik diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur.
 • 20lik diş çekimi sonrası ilk gün sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
 • 20lik diş çekimi sonrası şişlik oluşmuş ise şişliği ve ağrıyı azaltmak için 10 dakikalık periyotlar ile buz kompres yapılabilir.
 • 20lik diş çekimi sonrası diş doktoru tarafından verilen ilaçların da zamanında ve aksatılmadan içilmesi çok önemlidir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır. 

1 Yorum

 1. üst sol dişim yavaş yavaş çıktığı için keskinliği dilimle hissederim bu iç yanağımın bir parça etin tam anlamıyla ve olması gereken boyutunu tamamlamadığı için bu etin araya girip üsteki dişi bazı bazı sıkıştırması sonucu mercimek boyutu kadar beyazımsı bir et sıkışması ve biraz üstünde 1/2/3 milim kadar iç yanak etinin kesildiği gözlemledim. sağ üst sağ alt sol alt bu dişlerin tamamı harika tek bir diş büyürken bu verdiği ufak yaraya nasl bir mudahale yapmalıyım. çünkü ben dişimi seviyorum çektirmekte istemiyorum Allah’ın izniyle her türlü bakım ve organik yolu denemek istiyorum . lütfen bu konuda araştırsamda profesyonel bir kişiden ufak bir tebessüm kadar sözlüde olsa yardım almam Beni bir o kadar mutlu edecek Şimdiden bu konuyla bilgi paylaşacak bütün herkese yada paylaşmasada bütün herkese herkesten Allah Razı olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA