20lik Diş Çekimi Ameliyatı Nasıl Yapılır

111
20lik diş çekimi ameliyatı nasıl yapılır
20lik diş çekimi ameliyatı nasıl yapılır

20 lik diş; diş ağrıları arasında kişiyi en zorlayan ağrı tipidir. 20lik diş nasıl tedavi edilir ve 20lik diş çekimi her zaman merak edilen bir konu olmuştur. 20lik diş çekimi, 20lik diş ameliyatı ve 20lik diş çekimi sonrası yapılması gerekenler hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

20lik diş insanın doğduğu andan itibaren şekillenmeye ve gelişmeye başlayan çene yapısının son halkası olarak tanımlanır. Adı her ne kadar 20lik olsa da 20lik diş genel olarak 17 ile 40 yaşları arasında çıktığı görülmektedir. Öte yandan 20lik dişlerin büyük çoğunluğu gömülü diş olarak belirti göstermektedir. Dört adet 20lik diş vardır. 20lik dişlerin bir tanesi uç verebileceği gibi diğer 3 tanesi çene kemikleri arasında gömülü diş olarak kalabilmektedir.

Çene gelişiminin son halkası olan bu dönemde alt ve üst çene diplerinde kendine yer bulamayan 20lik dişler çıkmak için çene kemiklerindeki diğer dişleri zorlar ve çıkmaya çalışır.  Bu sebeple çene kemiklerinde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

20lik diş için yapılması gerekenlerden ilk ve önceliklisi hemen bir ortodonti uzmanına başvurmaktır. Uzman diş hekiminiz 20lik diş için en uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır.

20lik Diş Çekimi

20lik diş çekimi
20lik diş çekimi

Her 20lik dişin çekilmesinin gerekli olup olmadığı kimi insanlar tarafından merak edilmektedir. 20lik diş çekilir mi sorusunun cevaplarına gelin hep birlikte bakalım…

Bazı 20lik dişlerin çene yapısını bozduğu ve çene sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle çekilmesi gerekir.

20lik dişlerin çene içerisinde bulunduğu yer itibariyle diş ipi ya da diş fırçası ile temizlemek zordur. Yemek artıklarının bu bölgede birikmesi ve diş çürümesi daha kolay olacağı için 20lik dişlerin çekilmesi gereklidir.

Özellikle gömülü diş olarak bilinen 20lik dişlerin enfeksiyon riski vardır. Bu nedenle gömülü 20lik dişlerin mutlaka çekilmesi gerekmektedir. Enfeksiyon riski olmasa bile çene kemiğinde kendine yer bulmak için diğer dişleri zorlayarak diş yapısını bozacağı gerekçesiyle 20lik dişlerin çekilmesi şarttır. 20lik dişleri yan baskı yaparak azı dişler üzerinde yoğun ağrılara sebep olurlar, bu durumda 20lik dişlerin çekilmesi gerekmektedir.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Ayrıca protez gibi uygulamalar yapılmadan önce genel olarak ağız sağlığının en iyi şekilde olması gerekmektedir. Protez uygulamasının başarılı bir şekilde olması için 20lik dişlerin çekilmesi gereklidir.

Çene içerisinde kist oluşumunu destekleyeceği için 20lik dişlerin vakit kaybetmeden çekilmesi en iyisidir.

20lik Diş Ameliyatı Nasıl Yapılır

20lik diş ameliyatı
20lik diş ameliyatı

20lik dişler ağız ve çene sağlığına ciddi olumsuzluklar veren ya da riski olan dişlerdir. Bu nedenle genel ağız sağlığı için 20lik diş çekimi ameliyatı yapılmaktadır. Çoklu 20lik diş çekimi yapılacağı zaman tüm dişler aynı ameliyatta çekilmez, farklı günlerde yapılan ameliyatlar ile bir adet 20lik diş çekilir.

20lik diş ameliyatını diş doktoru değil çene cerrahı uzman doktoru yapmaktadır. Ameliyat doktorun bölgeyi anestezi ile uyuşturması ile başlar. 20lik dişin çekileceği bölgeye uygun görülen bir ilaç yapılır. Bu sırada kişi çok az da olsa ağrı hissedebilir.

Diş Eti Bakımı Nasıl Yapılır

Tam uyuşma sağlandığında 20lik diş ameliyatı gömülü 20lik dişlerin üzerindeki damağın açılması ve röntgende görülen 20lik diş artık çıplak gözle görülmektedir. Çene cerrahı 20lik dişin aldığı pozisyona göre belki tek parça belki de 2 – 3 parçaya parçalayarak dişi çıkarır.  20lik diş kökü de özel olarak tasarlanmış aletlerle güzelce temizlenir ve diş yüzeyi dikilir. 20lik diş ameliyatı toplamda 20 – 25 dakika kadar sürmektedir. Hastanede 15 dakika kadar dinlendikten sonra hastanın çıkışı yapılır.

20lik Diş Çekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

20lik diş çekimi sonrası
20lik diş çekimi sonrası

20lik diş ameliyatı ve hastanın hastaneden çıkışı aynı gün içerisinde olmaktadır. 15 – 20 dakika süren ameliyat sonrasında doktorunuz tarafından verilen ağrı kesici ilaç ve antibiyotik ile taburcu olunur. 20lik diş çekimi sonrası ilk gün içerisinde yanak ve damak bölgesinde şişkinlik, kızarıklık ya da hafif sızıntı şeklinde kanamaların görülmesi gayet normaldir. Ancak aşırı miktarda kanama ve şiddetli ağrı görülüyor ve uzun sürüyorsa mutlaka diş hekiminize danışın.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Şimdi gelin hep birlikte 20lik diş çekimi sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlara göz atalım…

  • 20lik diş ameliyatı sonrası ağrı hissini en aza indirmek için doktorunuzun verdiği ağrı kesici etkili ilaçları uygun dozda ve düzenli zaman aralıklarıyla almalısınız.
  • Operasyon sonrası hafif kanama olması oldukça normaldir. Ancak tamponun çok hareket ettirilmesi, sık değiştirilmesi kanamaların artmasına sebep olabilir. Bu nedenle tamponu mümkün olduğunca az hareket ettirin. Operasyon sonrasında pıhtı oluşmaması için tamponun bir süre bastırılması önerilmektedir.
  • 20lik diş ameliyatı sonrasında en az 3 – 4 saat kesinlikle herhangi bir şey yiyip içmek yasaktır. öncelikle sıvı ağırlıklı ve sert olmayan gıdalar ile beslenilmelidir. 1 hafta boyunca ise tüketilen yiyecek ve içeceklerin aşırı sıcak ve soğuk olmamasına özellikle dikkat edilmelidir.
  • Enfeksiyon riskini en aza indirmek için doktorunuzun verdiği antibiyotikleri düzenli olarak kullanmanın yanı sıra tampon değişimine ve pansuman ile yarayı steril etmeye özellikle dikkat edilmelidir.
  • 20lik diş çekimi sonrasındaki 3 gün boyunca sigara ve alkol kullanımı da kesinlikle yasaktır.
  • 20lik diş çekimi sonrasında ağrı ve şişkinliklere karşı önlem olarak ya da bu semptomları azaltmak adına kısa süreli buz kompres uygulaması da yapılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA