6 Aylık Bebek Beslenmesi

6 aylık bebek beslenmesi
6 aylık bebek beslenmesi

Bebeklerin beslenme dönemleri göz önüne alındığında en önemli dönemlerden biri de 6 aylık bebek beslenmesidir. Çünkü 6 aylık bebek beslenmesi aynı zamanda ek gıdaya geçiş sürecinin başladığı dönemdir. Bu zamana kadar sadece anne sütü ya da anne sütü muadili biberon mamalar ile beslenen bebek, 6 aydan sonra artık farklı lezzetleri, farklı kıvamlı besinleri tanımaya başlayacaktır.

6 aylık bebek beslenmesi ile 6 aylık olan bebek sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temelinin atıldığı özel bir döneme de girmiş bulunmaktadır. Bu süreçte bebeğe anne sütü verilmesine devam edilirken bebeğin başka besinler ile tanışması sağlanmalıdır. 6 aylık bebek beslenmesi ile ek gıdaya geçiş diğer bir deyişle tamamlayıcı beslenme dönemi başlamış olur. Bebeğin damak tadının ve yeme yeteneklerinin gelişmeye başladığı bu dönem bebeklik döneminde önemli bir süreçtir.

6 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır, 6 aylık bebek beslenmesi sırasında en çok neye dikkat edilmelidir, ek gıdaya geçiş döneminde dikkat edilecek hususlar, ek gıdaya hangi besinlerden başlanmalıdır, bebek beslenmesi ile ilgili uyarılar gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz tüm yönleriyle 6 aylık bebek beslenmesi konusunu sizler için araştırdık. Keyifli okumalar dileriz…

6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

6 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır sorusunun detaylı cevaplarını gelin hep birlikte inceleyelim. Öncelikle ek gıda kalitesi önemli bir ayrıntıdır. Çünkü artık biraz daha büyümüş olan bebeğin enerji ve besin öğeleri gereksinimlerini tam anlamıyla karşılamak amacıyla anne sütünün yanında diğer besinleri de nitelikli bir şekilde alması gerekmektedir.

Ayrıca 6 aylık bebek beslenmesi sürecinde bebeğin yavaş yavaş oturur pozisyonda yemek yeme alışkanlığı edinmesi, güvenli ve keyifli yemek yemesi için önemlidir. Öncelikle ek gıdaya geçiş aşamasında bebeğin karnının aç olduğundan emin olmak gerekir. Karnı tok olan bebek ek gıdayı istemeyerek olumsuz bir tutum geliştirebilir.

8 Aylık Bebek Beslenmesi

Bunun yanı sıra karnı aç olan bebeğe verilen ek gıdayı bebek istemez ise kesinlikle zorlamayın. Bebeğin yemeye devam etmesi için aşırı ısrarcı olmak son derece yanlış bir tutumdur. Ek gıdayı zorla yedirmek yerine, 1 hafta ya da 10 gün sonra tekrar vermeyi denemeniz tavsiye edilir.

Ek Gıdaya Geçiş Döneminde Dikkat Edilecek Hususlar;

Ek gıdaya geçiş döneminde dikkat edilecek hususlar bulunmaktadır. Öncelikle annenin sakin ve sabırlı olması çocuğun yeme yeteneklerinin oluştuğu ve temel beslenme alışkanlıklarını edindiği bu dönemde çok önemli rol oynamaktadır. Annenin ılımlı yaklaşımı sayesinde ek gıdaya geçiş süreci kolay atlatılabilir.

Bunun dışında ek gıdaya geçiş döneminde dikkat edilecek hususlar;

 • Bebeğin ilk defa yediği ek gıda öncelikle azar azar verilmelidir. Örneğin; ek gıdaya 1 çay kaşığından başlayabilir, gün geçtikçe yarım çay bardağı kadar verilebilir.
 • Bebeğe yeni bir ek gıda verilecekse damak tadının yerleşmesi için 3 gün ara verildikten sonra yeni ek gıdaya geçiş yapılmalıdır.
 • Bebeğe ek gıda verdikten sonra iyi gözlem yapılmalı. Bebek rahatsızlık ya da huysuzluk belirtileri göstermiyorsa ek gıda düzenli olarak verilmelidir. Bebekte herhangi bir olumsuzluk görüldüğünde ek gıda verilmesi bir süreliğine ertelenmeli ve gerekirse doktora danışılmalıdır. Özellikle bebek ek gıda verildikten sonra alerjik reaksiyonlar gösteriyor ise acilen doktora götürülmelidir.

Ek Gıdaya Hangi Besinlerden Başlanmalıdır?

Bebeği ek gıda döneminde olan her annenin aklında aynı soru: Ek gıdaya hangi besinlerden başlanmalıdır? Bu süreçte hayvansal ve bitkisel kaynaklı birçok gıda verilmektedir. Öncelikli olarak ek gıdaya hangi besinlerden başlanmalıdır sorusunun cevabı olarak uzmanlar tarafından şunlar tavsiye edilmektedir:

 • Meyve suyu ve meyve püresi: Hijyeni çok iyi bir şekilde yapılmış olan mevsim meyvelerinin püre ya da suyunu sıkarak verilmesi 6 aylık bebek beslenmesi için çok önemli bir yeri vardır. Elma, nektarın ya da şeftali ilk etapta tercih edilebilecek olan meyveler arasında yer almaktadır. Bunun dışında armut, mor erik, kayısı ve muz da 6 aylık bebek beslenmesi için ek gıdalarda tercih edilen meyveler arasında yer almaktadır.
 • Sebze püreleri ve çorbalar: Sebze püreleri ve çorbalar besleyici olduğu için 6 aylık bebek beslenmesi menüsünde önemli bir yeri vardır. Sebze içeriğindeki lif, vitamin ve mineral bakımından bebeğin ihtiyacını büyük oranda karşıladığı için günlük ek gıda menüsünde mutlaka bulundurulmalıdır. Mevsim sebzelerinden olan havuç, kabak ya da patates ilk etapta tercih edilebilir. Az su ile ya da buharda pişirilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Yumurta: Vücudun temel ihtiyacı olan yağ asitleri, çinko, magnezyum minerallerini içeren, demir deposu, B1, B2, B6, B12, A, D gibi vitaminler yönünden oldukça zengin olan yumurta 6 aylık bebek beslenmesi için çok önemlidir.
 • Et: Yağsız kuzu etini püre ya da kıyma haline getirdikten sonra yemek ya da çorbalarının içine katabilirsiniz. Protein, çinko, B12 gibi mineral ve vitamin zengini olan et 6 aylık bebek beslenmesi içinde yer alması bebeğin gelişimi için çok gereklidir.
 • Pekmez: İçeriğindeki zengin demir bileşenleri yönünden 6 aylık bebek beslenmesi için çok önemli olan pekmez günlük ek gıda menüsünde mutlaka bulunması gereken besinler arasında yer almaktadır. Özellikle dut ya da keçiboynuzu pekmezi 6 aylık bebek beslenmesinde tercih edilen pekmez çeşitlerindendir. Önemli bir nokta olarak pekmezin içindeki demirin emilimini artırmak için pekmez ile birlikte C vitamini yönünden zengin bir gıda ile verilmesi önerilir. Örneğin pekmez yedirildikten sonra C vitamini kaynağı olan bir meyvenin suyu az bir miktar da olsa verilebilir. Bunun yanında pekmez ile birlikte süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi demir emilimini düşüreceği için uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.
 • Tahıl: Kompleks karbonhidrat, lifli ve vitamin B yönünden zengin tahıllar 6 aylık bebek beslenmesi için ek gıda menüsüne mutlaka dâhil edilmelidir.

Bebek Beslenmesi İle İlgili Uyarılar

 • İnek sütü, çilek, bal, keçi sütü, kivi, domates, konserve ürünler, yumurta akı gibi alerjik yatkınlığı yüksek olan besinlerin ilk 1 yıl boyunca bebeğe verilmesi tavsiye edilmez.
 • Özellikle turunçgillerin 9. Aydan sonra bebeğe verilmesi daha sağlıklıdır.
 • Ayrıca gaz yapma ihtimali olan pırasa, karnabahar, bamya, taze fasulye, ıspanak, börülce gibi sebzeler ilk 1 yıl boyunca bebeğe verilmemelidir.
 • Şarküteri ürünleri, katkılı ürünler, baharatlı ürünler, bitki çayları, salça, tuz, şeker gibi gıdalar da yine ilk 1 yıl boyunca verilmesi tavsiye edilmeyen ürünlerdir.
 • Hastalık veya bakteri taşıma olasılığı yüksek dalak, beyin, böbrek gibi sakatat ürünler de bebeğe kesinlikle verilmemelidir.
 • Tam buğday ekmeği ise ilk yıl boyunca bebeğe verilmemesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA