7 Aylık Bebek Beslenmesi, Hangi Ek Gıdalar Verilir

7 aylık bebek beslenmesi, hangi ek gıdalar verilir
7 aylık bebek beslenmesi, hangi ek gıdalar verilir

7 Aylık Bebek Beslenmesi

7 aylık bebek beslenmesi çok önemli bir yere sahiptir. Doğduğu andan açlık ve tokluk hissi gelişmeye başlayan bebeğin metabolizmasında da önemli değişiklikler meydana gelir. Metabolizma hızının değişmesinden kaynaklı olarak 7 aylık bebek beslenmesine daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. 6.aydan itibaren ek gıdaya geçen bebeğin menüsü artık 7 aylık bebek beslenmesine uygun bir şekilde tekrar düzenlenmeli ve geliştirilmelidir. Bu dönemde günlük enerjilerinin % 70 – % 80 kadarını anne sütünden alan bebekler kalan açığı ek gıda takviyesi ile tamamlamaktadırlar.

7 aylık bebek beslenmesi için gereken yemek listesi hazırlanırken bebeğin beslenme becerilerinin de dikkate alınması önerilir. Doğumdan itibaren büyüyen ve yavaş yavaş yapabildikleri gelişen bebeğin oturma, çiğneme, yiyecekleri ağzına götürme, yutma, kendini besleme gibi becerilerinin desteklenmesi de ayrıca önemlidir. 7 aylık bebek beslenmesinin yapılış şekilleri hazırlanırken bunları da dikkate almayı unutmayın.

8 Aylık Bebek Beslenmesi

Peki, 7 aylık bebek beslenmesi nasıl olur diye soracak olursanız, 6.aydan itibaren başlanılan ek gıdalara aynen devam edilir cevabı verilir. Ancak 7 aylık bebek beslenmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken husus 7.aydan itibaren ek gıda listesine dâhil edilmesi gereken besinlerin olduğunu bilmektir. 7 aylık bebek beslenmesi için ek gıda menüsüne dâhil edilecek besinleri ayrıntılı bir şekilde tanıyalım.

7 Aylık Bebek Beslenmesinde Hangi Ek Gıdalar Verilir?

Her zaman bebekleri için en iyisini isteyen anneler için 7 aylık bebek beslenmesinde hangi ek gıdalar verilir sorusunun cevabını bilmek çok önemlidir. Bebeklerin her yönden sağlıklı gelişimleri için 7 aylık bebek beslenmesinde hangi ek gıdalar verilir sorusunu sizler için araştırdık. Cevaplarını hep birlikte görelim;

  • 7 aylık bebek beslenmesinde yoğurt
7 aylık bebek beslenmesinde yoğurt
7 aylık bebek beslenmesinde yoğurt

7 aylık bebek beslenmesi için ek gıda menüsüne dahil edilmesi gereken ilk besin yoğurttur. Yoğurdu evde kendinizin doğal yöntemler ile mayalamanız tavsiye edilir. Daha az alerjen olması, anne sütüne en yakın referansları taşıması, kazein oranının inek sütüne göre daha düşük olması ve daha kolay sindirilebilmesi sebebiyle yoğurt mayalarken keçi sütü kullanabilirsiniz.

Keçi Sütünün ve Keçi Yoğurdunun Faydaları

  • 7 aylık bebek beslenmesinde peynir
7 aylık bebek beslenmesinde peynir
7 aylık bebek beslenmesinde peynir

Özellikle pastörize edilmiş sütten yapılan peynir 7 aylık bebek beslenmesinde kahvaltılarda kullanılmaya başlanabilir. Özellikle tuzsuz olmasına dikkat edilmelidir. Peynirin tuzunu almak için bir parça peyniri akşamdan sabaha kadar su içinde bekletmek yeterli olacaktır.

  • 7 aylık bebek beslenmesinde tavuk
7 aylık bebek beslenmesinde tavuk
7 aylık bebek beslenmesinde tavuk

7 aylık bebek beslenmesi için tercih edilecek tavukların çiftlik tavuğu ya da gezen tavuk olmasına dikkat edilmelidir. Tavuk etini sebze püreleri ya da çorbaların içine blender ile ezdikten sonra ilave ederek 7.aydan itibaren bebeğinize yedirebilirsiniz.

  • 7 aylık bebek beslenmesinde balık
7 aylık bebek beslenmesinde balık
7 aylık bebek beslenmesinde balık

Yüksek protein ve omega 3 yağ asitleri sebebiyle 7 aylık bebek beslenmesinde ek gıda listesine dâhil edilen önemli bir besin kaynağı da balıktır. Sezonunda alınmış taze balık haftada 1 öğün olarak düzenli bir şekilde 7 aylık bebek beslenmesinde yar almalıdır. Tavuk etinde olduğu gibi buharda pişirilip iyice ezilen balık eti sebze ya da çorbalara ilave edilerek bebeğe yedirilebilir.

9-12 Aylık Bebek Beslenmesi

7 aylık bebek beslenmesi için tüketilecek balıklarda dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır; ağır metal içeren kiremit, kılıç ve uskumru gibi dip balıklarının bebeklere verilmemesi, kış ve bahar mevsiminde avlanmış olta balığı, yaz mevsiminde ise hijyenik şartlara uygun yetiştirilmiş, genetiği bozulmamış yemlerle beslenmiş ve taze pişirilmiş balık tercih edilmesine dikkat edilmelidir.

  • 7 aylık bebek beslenmesinde diğer gıdalar
7 aylık bebek beslenmesinde diğer gıdalar
7 aylık bebek beslenmesinde diğer gıdalar

7 aylık bebek beslenmesinde tüketilebilen diğer ek gıdalar ise şu şekildedir; ayran, turunçgiller(alerjik etkisi takip edilmeli), yağsız dana eti, baharatsız ve tuzsuz yayla çorbası, baharatsız ve tuzsuz tarhana çorbası, pilav, makarna, ekmek gibi besinler 7 aylık bebek beslenmesinde diğer gıdalar arasında yer almaktadır.

7 Aylık Bebek Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

7 aylık bebek kaç saatte bir beslenmeli, beslenme öğün aralıkları ne kadar olmalı bu süreçte akıllarda yer alan diğer önemli sorular arasında yer almaktadır. 6. ayda olduğu gibi 7. aydan itibaren de öğünler günde 5 ya da 6 defa olmalıdır. Öğünler arası 3 saatlik mola yeterli olacağı düşünülmektedir. Anne sütünün öğünlerdeki yoğunluğu biraz daha azalacağı için bebeğin gece uyumadan önce beslenmesinde anne sütünün tercih edilmesi, sabahleyin ise kahvaltı ek gıdası verilmesi tavsiye edilen bir uygulamadır.

7 aylık bebek için örnek kahvaltı: 30 cc devam sütü ya da anne sütü içine yarım dilim bebek ekmeği ya da bebek bisküvisi, 1 çay kaşığı pastörize tereyağı, yarım yumurta sarısı, iyice kıyılmış yarım ceviz ve bir miktar tuzsuz peynir bir kap içinde püre haline gelene kadar karıştırılır. Peynir miktarı gün geçtikçe artırılmalıdır. Ceviz yerine tuzsuz badem de tercih edilebilir, dönüşümlü olarak ilave edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA