8 Aylık Bebek Beslenmesi

8 aylık bebek beslenmesi
8 aylık bebek beslenmesi

Bebekleri için her şeyin en iyisini düşünen ve isteyen anneler için en önem verdikleri konudur: Bebek beslenmesi. Bu nedenle hazırlamış olduğumuz 8 aylık bebek beslenmesi, 8 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır, 8 aylık bebek günlük besin listesi gibi konu başlıklı yazımızın faydalı olmasını dileriz.

8 Aylık Bebek Beslenmesi

8 ay, bir bebeğin ek gıda ile beslenme sürecinde çok önemli bir dönemdir. Çünkü 8 aylık bebek beslenmesi sürecinde bebek kendi kendine yemek yeme becerisini geliştirebilir ve katı gıda ile beslenme denemelerine 8.ay itibariyle başlanabilir. Şimdiye kadar mama kıvamında ya da posalı gıdalar ile beslenen bebek 8.aydan sonra çiğneme becerilerinin gelişimi ile parmak boyutunda yiyecekleri tüketmesine imkân sağlanmalıdır.

Bebeklerde Geç Yürüme Sebepleri Nelerdir

Özellikle kendi kendine yemek için özel bir isteği olan 8 ay bebeğine haşlanmış havuç ve kabak gibi sebzeler eline verilerek kendi kendine yemesi için ortam yaratılmalıdır. Yine bu dönemde uygun boyutlarda olan ekmek içi, haşlanmış brokoli ve haşlanmış karnabahar gibi gıdalara da kendi kendine yemesini teşvik etmek için 8 aylık bebek beslenmesinde yer verilmesi tavsiye edilir. Ancak bu dönemde fındık, leblebi gibi gıdaların boğazına kaçma ihtimali yüksek olduğu için 8 aylık bebek beslenmesinde yer verilmemesi tavsiye edilir.

8 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

8 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır
8 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır

8 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır sorusunun cevabına geçmeden önce annelere özellikle tavsiye edilen konu, bebeğin öğünlerini düzenlerken 8 aylık bebeğin beslenmesinde günlük olarak alması gereken enerji miktarı ve besin öğeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunmasıdır. 8 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalıdır konusuna dönecek olursak bu dönemde 6. Ve 7 aylarda bebek beslenmesine aynen devam edilmektedir. Fakat bebeğin her açıdan gelişimi için 8. ayda bazı gıdaların eklenmesi de gerekmektedir.

9-12 Aylık Bebek Beslenmesi

 • Öncelikli olarak 8 aylık bebeğin beslenmesi için bu aydan itibaren dâhil edilebilecek besinlerin başında gelen yiyecek mercimektir. Proteinden, demirden, folik asitten, B vitamini yönünden oldukça güçlü olan mercimek bağışıklık sistemi için de çok etkili bir antioksidandır. Gaz yapma riskine karşın özellikle yeşil mercimeğin 1 gece önceden suda bekletildikten sonra pişirilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca 8 aylık bebek beslenmesi menüsünde kırmızı veya sarımercimek de tercih edilebilir.
 • Bunun yanı sıra ezogelin çorbası da içilmeye 8. ay itibariyle başlanabilir. Bebek çorbalarını yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar; çorbaları pişirirken un kavurma işlemi yapılmamasına, tüm malzemeleri suda pişirmek gerektiği ve çorbanın ocakta altı kapatıldıktan sonra zeytinyağının eklenmesi gerektiği unutulmaması ve dikkat edilmesi gereken hususlardır.
 • 8 aylık bebek beslenmesine listesine dâhil edilen bir diğer yiyecek ise ızgara köftedir. Izgara köfte çatal ile ezilerek yanında sebze püresi ile akşam yemeği olarak 8 aylık bebek beslenmesinde yer alabilir.

12-24 Aylık Bebek Beslenmesi

 • Doğal antibiyotik olan sarımsak, soğan ezilerek ya da pişirilerek ay bebek beslenmesinde yer alan yemek ve çorbalara azar azar katılmaya başlanabilir.
 • Ayrıca bu dönemde özellikle kahvaltılarda 3-4 adet bebe bisküvisi de verilmeye başlanabilir. 8. Aydan itibaren bebek 3 ana öğün ve en az 1 en çok 3 ara öğün olmak üzere günde yaklaşık 4-6 kez beslenmelidir. Öğün araları yaklaşık 3-3. 5 saat olarak ayarlanabilir.

8 Aylık Bebek Günlük Besin Listesi

8 aylık bebek günlük besin listesi
8 aylık bebek günlük besin listesi

8 aylık bebeğin yemek öğünlerini düzenlerken 8 aylık bebeğin beslenmesinde günlük olarak alması gereken enerji miktarı ve besin öğeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olunması oldukça önemlidir. 8 aylık bebek beslenmesi için ideal olarak alınması gereken günlük besin listesi şu şekildedir;

 • Yarım yumurta sarısı,
 • 2 – 3 çay bardağı anne sütü ya da devam maması,
 • 1 kibrit kutusu büyüklüğünde suda bekleterek tuzu alınmış peynir,
 • 1 çay bardağı evde mayalanmış yoğurt,
 • 1 çay bardağı evde hazırlanmış muhallebi,
 • 1 çay bardağı taze yapılmış meyve püresi,
 • 1 dilim bebek ekmeği ya da 3-4 adet bebe bisküvisi,
 • 1 orta boy ızgara köfte/ balık/ tavuk ya da 2 çorba kaşığı yeşil mercimek

8 aylık bebek beslenmesinde örnek günlük menü;

 • Kahvaltı

½ adet yumurta sarısı

1 dilim tuzsuz peynir ya da lor peynir

½ dilim bebek ekmeği

 • Öğle yemeği

2 yemek kaşığı mercimek yemeği

2 yemek kaşığı evde mayalanmış yoğurt

 • Akşam yemeği

Kılçığından ayıklanmış ve ezilmiş taze balık eti

2 yemek kaşığı sebze yemeği

½ dilim ekmek

 • Öğle yemeği ve akşam yemeği arasında 1 adet muz, 1 adet armut ya da 1 adet şeftali gibi mevsimine uygun olan meyvelerden ara öğün olarak verilmesi tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA