A Vitamini Nedir, Hangi Besinlerde Vardır, Faydaları Nelerdir?

A vitamini nedir, hangi besinlerde var, faydaları nelerdir
A vitamini nedir, hangi besinlerde var, faydaları nelerdir

A Vitamini Nedir

Cildimiz için, bağışıklık sistemimiz için, kemik ve dişlerimiz için en önemli vitaminlerden olan A vitamini vücudumuz için çok faydalıdır. Bu yazımızda A vitamininin faydaları ve A vitamini hangi besinlerde bulunur? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz. A vitamini yanında bütün vitaminler hakkında bilgi almak isterseniz de vitamin çeşitleri nelerdiryazımıza kesinlikle bir göz atmanızı da tavsiye ederiz.

A vitamininin en önemli özelliklerden biri Beta Karoten içermesidir. A vitamini doğada iki farklı şekilde bulunur. Bunlarda ilki ve en önemlisi  hayvansal besinlerden elde edilir, diğeri ise dolaylı olarak bitkilerde elde edilir. A vitamini yağda eriyen vitamin türlerindendir. Retinol olarak hayvansal gıdalardan alınan A vitamini bazı bitkilerden de karotenoidler olarak alınır. Yani bazı bitkilerde bulunan bu bileşenler A vitaminine dönüşmektedir. Göz sağlığı için çok önemli bir vitamin olan A vitamininin cilt, bağışıklık sistemi ve böbrek sağlığı için de birçok faydası bulunur.

A vitamini dokuların ve hücrelerin onarılmasında oldukça etkilidir. A vitamini bakımından zengin besinler tüketildiğinde dokular kendini daha çabuk yeniler. Her yaş grubunda bulunan kişilerin günlük olarak A vitaminine ihtiyaçları vardır. 0-6 ay arasındaki bebekler; 400 mcg, 1 yaşındaki bebekler; 500 mcg, 13 yaşındaki çocuklar günlük 600 mcg ve yetişkinler günlük 900 mcg civarında A vitamini almalıdır.

A Vitamini Hangi Besinlerde Var

A vitaminin bulunduğu besinler hayvansal ve bitkisel olmak üzere ikiye ayrılır. Hayvansal gıdalarda direkt bulunan A vitamini bitkisel gıdalarda ise karotenoidler olarak bulunur ve vücutta A vitaminine dönüşürler. Ancak bazı bitkiler vücutta A vitaminine dönüşemez bu durumda vücudun ihtiyaç duyduğu A vitaminini karşılayamazlar. Bitkilerden alınan bileşenin A vitaminine dönüşmemesinin farklı sebepleri olabilir. Kullanılan ilaçlar, hormon seviyeleri, alkol tüketimi ya da düzensiz beslenme bitkilerden alınan A vitaminini etkileyen faktörler arasındadır. Ancak hayvansal gıdalardan alınan A vitamini direkt olarak vücuda A vitamini olarak girer.

Peki A vitamini hangi besinlerde bulunur;

A Vitamini Bulunan Hayvansal Besinler;

 • Tavuk
 • Yoğurt
 • İnek ve Keçi sütü
 • Yumurta
 • Peynir
 • Karides
 • Ciğer
 • Sardalya
 • Somon

A Vitamini Bulunan Bitkisel Gıdalar

 • Havuç
 • Ispanak
 • Mercimek
 • Kavun
 • Karpuz

Taze fasulye, domates, pırasa, pazı, şalgam, bezelye, brokoli, maydanoz, greyfurt ve Brüksel lahanada A vitaminine dönüşen bileşenler bulunmaktadır.

A Vitaminin Faydaları Nelerdir

A vitamini göz sağlığını koruyan en yararlı vitaminlerin başında gelir. A vitaminin içerdiği bileşenler gözün daha sağlıklı olmasını ve daha iyi görmesini sağlar. A vitamini yetersizliğinde gözlerde görme sorunları, göz kuruluğu gibi sorunlar yaşanabilir. A vitamininin ayrıca katarakt gibi göz hastalıklarının oluşma riskini azalttığı da bilinmektedir.

A vitaminin Faydaları;

 • A vitamini cildin dokularını korur, sivilce oluşumunu azaltır.
 • A vitamini kemik, saç ve diş dokularını güçlendirir ve daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • A vitamini embriyonun büyümesi ve gelişmesinde hücrelerin çoğalmasını sağlar.
 • A vitamini vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • A vitamini vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Vücudumuzun savunma sistemi olan akyuvarların antikor üretimine katkıda bulunur.

A Vitamini Eksikliği

Günlük olarak sıkça tüketilen besinlerde bulunan A vitamini, bu besinlerle sıkça tüketildiği için “A vitamini Eksikliği” çok sık rastlanan bir rahatsızlık değildir. Ancak A vitaminine kadınlarda özellikle hamilelik döneminde daha çok ihtiyaç duyulur. Emzirme döneminde olan kadınlarda A vitamini azalabilir bunun için A vitamini içeren besinlerin sık tüketilmesine özen gösterilmelidir.

A Vitamini Eksikliği Neden Olur

Besinlerden karşılanan A vitamini eksikliği az da olsa bazı kişilerde görülebilir. Anne sütünün yeterince alınmaması, bebeklerde A vitamini eksikliğine neden olabilir. İshal ve kusma gibi rahatsızlıkların kronik şekilde görüldüğü çocuklarda ve yetişkinlerde A vitamini eksikliği görülebilir.

A Vitamini Eksikliğinin Neden Olduğu Rahatsızlıklar

A vitamini eksikliği yaşayan kişilerde yeterince A vitamini takviyesi yapılmadığında demir eksikliği oluşabilir. A vitamini eksikliğine bağlı oluşan rahatsızlıklar; 

 • Ciltte kuruluk ve matlık oluşabilir.
 • Çeşitli göz rahatsızlıkları oluşabilir. Göz kuruluğu, görme sorunları, ışığa karşı hassaslaşma ya da bulanık görme. A vitamini en çok göz sağlığını korumada etkin bir vitamindir.
 • Bağışıklık sistemi düşebilir. A vitamini içerdiği bileşenler sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Ancak yeterli düzeyde A vitamini olmaması enfeksiyonlara karşı vücudu savunmasız bırakabilir. Özellikle kış aylarında A vitamini zengini besinlerin daha sık tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Kemik ve dişlerde güçsüzleşme. A vitamini kemik ve diş sağlığını koruyan bileşenler içerir. A vitamini eksikliği diş ve kemiklerin zayıflamasına neden olabilir.

A Vitamini Fazlalığı Zararlı Mıdır

Besinler yoluyla alınan A vitamininin vücudumuzda yeterince bulunması sağlığımız için oldukça faydalıdır. Ancak hem gıdalar yoluyla hem de vitamin ilaçları ile A vitamini alınması durumunda az da olsa A vitamini fazlalığı görülebilir.  A vitamininin günlük olarak alınması gereken miktarı belli olmakla birlikte eğer bu miktardan fazla A vitamini alınırsa ve bu uzun süre devam ederse; karaciğer sorunlarına, kemik zayıflığına ve doğum kusurları gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Sağlıklı bir beden için A vitamini doğru miktarda alınmalıdır. A vitamini eksikliği vücut için zararlıyken A vitamini fazlalığı da uzun vadede zarar verebilir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek gıdalar yoluyla A vitamini ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Doktorunuz önermediği müddetçe A vitamini takviyesi kullanmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA