Acı Biberin Faydaları Nelerdir

acı biberin faydaları nelerdir
acı biberin faydaları nelerdir

Yemeklerin ve sofraların vazgeçilmez baharatlarından olan acı biber sadece yemeklere lezzet vermekle kalmaz aynı zamanda sağlığımız için de birçok fayda sağlar. Acı biber sağlık için içerdiği faydalar nedeniyle çok eski çağlardan beri tedavi edici özelliği sayesinde alternatif tıp içinde de kullanılmıştır. Acı biber bitkisi ülkemiz topraklarında da rahatça yetişebilen bir baharat çeşididir ve özellikle doğu illerimizde bolca tüketilir. Acı biber ile ilgili yapılan araştırmalarda; zayıflamaya yardımcı olması, kanser riskini azaltması, kan dolaşımını hızlandırması ve iltihap temizleyici gibi sağlık açısından faydaları olduğu bilinmektedir. Acı biber faydaları ile sofralarda bolca yer alması gereken bir besindir. Ancak tüketirken dikkatli olması gerekenler de vardır; özellikle mide rahatsızlığı olanlar. Ülser ve reflü gibi mide rahatsızlığı olanlar acı biberi fazla miktarda tüketmesi durumunda mideye zara verebilirler. Ancak porsiyon kontrolü yapılarak tüketilebilirler.

Acı Biber Nedir

acı biber nedir
acı biber nedir

Acı biber vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besindir. Kırmızı ve yeşil olmak üzere iki renkte yetişebilen acı biber oldukça düşük kalori içerir. Kalori olarak düşük olan acı biber besleyici özellikleri ile öne çıkar. 1 adet orta boy acı biber yaklaşık 18 kaloridir. Acı biber A,C, E ve K vitaminleri içerir. Güçlü antioksidan içeren acı biber iyi bir folat kaynağıdır.  Manganez, demir, selenyum, kalsiyum, çinko ve potasyum gibi faydalı mineraller içeren acı biberde beta karoten antioksidanı da bulunur.

Acı Biberin Faydaları

acı biberin faydaları
acı biberin faydaları

Gribe Karşı Korur; Beta karoten ve güçlü antioksidanlar içeren acı biber bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun bakteri ve virüslere karşı daha güçlü hale gelmesini sağlar. C vitamini bağışıklığı güçlendiren ve kışın hastalıklara karşı vücudu koruyan bir vitamindir. Acı biberde de bol miktarda C vitamini bulunur.Bu özellikleri sayesinde acı biberin kış aylarında tüketilmesi gribe karşı etkilidir.

Kolesterolü Dengeler; Acı biber kandaki kötü kolesterolü düşürücü etkisi ile kolesterolün dengelenmesini sağlar.

Kalp Sağlığını Korur; Güçlü antioksidan içeriği ve içerdiği faydalı vitaminleri ile acı biber kalp sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltır. Kalbin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Kan Dolaşımı; Acı biber, uyarıcı etkisi ile kan dolaşımının daha fazla çalışmasını sağlar. Kan dolaşımının hızla çalışması felç riskini azaltır ve organların daha verimli çalışmasını sağlar.

Kan Kaybını Önleme Etkisi; Acı biber şifalı özellikleri sayesinde eski çağlardan bu yana alternatif tıp alanında kullanılan bir besindir. En önemli faydalarından birisi de kan kaybını önlemeye yardımcı olmasıdır. Arnavut acı biberinde olan bu özellik sayesinde toz haline gelmiş acı biber kanamanın olduğu yere sürülür ve kanama 20 saniye içinde azalır. Ancak bu uygulama basit kanamalar için alınabilecek bir önlemdir. Ciddi ve büyük kanamalarda acil olarak tıbbi müdahale yapılması gerekir. Cayenne acı biberi kan pıhtılaşmasında vücudu uyararak kanamanın durmasına yardımcı olmaktadır.

Bronşit; Üst solunum yollarında en zorlayıcı hastalıklardan birisi de bronşittir. Bronşit öksürük ile birlikte balgam oluşmasına da neden olur. Acı biber balgamın boğazdan atılmasına yardımcı olur ve virüslerin vücuttan atılmasını sağlar.

Sindirim Sistemi; Acı biber hem baharat hem de sebze olarak tüketildiğinde sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak faaliyetlerinin daha düzenli çalışmasını sağlayan acı biber kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim rahatsızlıklarının azalmasına yardımcı olur.

Vücut Isısını Arttırır; Acı biber uyarıcı etkisi ile kan dolaşımını hızlandırır ve vücut ısısının da yükselmesini sağlar. Özellikle kış aylarında tüketilen acı biber vücut ısısının artmasını sağlayarak daha az üşümeye neden olur.

İltihap Gidericidir; Doğal antibiyotik besinlerden olan acı biber vücutta oluşan iltihapların atılmasına yardımcı olur. Yediklerimizden, hava ve yolculuktan dolayı oluşan toksin ve ödemlerin de vücuttan atılmasını sağlar.

Kan Şekerini Dengeler; Acı biber glisemik indeks içermez ve kan şekerini yükseltmez. Şeker hastalarının rahatlıkla tüketilebileceği besinlerin başında gelir.

Lif Kaynağı; Acı biber lif içeren bir besindir. Lifler sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur.Lifli besinlerle ilgili daha ayrıntılı bilgi için lifli yiyecekler nelerdir yazımıza da bakabilirsiniz.

Acı Biber Zayıflatır Mı

Eğer rahatlıkla tüketebiliyorsanız diyet yapanlar ve kilo vermek isteyenler için en önemli besinlerden birisi de acı biberdir. Acı biber metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Yemeklerin yanında ve salatalarda tüketilen acı biber hem düşük kalorili olması hem de metabolizmayı hızlandırması ile diyetlerde rahatlıkla tüketilebilir.

Acı Biberin Zararları

Acı biber sağlık açısından faydalı besinlerden birisidir. Sağlık için bilinen bir zararı yoktur. Ancak içerdiği acı tadı nedeniyle, mide rahatsızlığı olanlarda olumsuz etki yaratabilir. Mide hassasiyeti olanlar, ülser ve reflü gibi mide rahatsızlığı yaşayan kişiler aşırı miktarda acı biber tüketmemelidir. Aşırı miktarda acı biber tüketilmesi mide hassasiyeti olanlar için mide yanmalarına ve mide ağrılarına neden olabilir.

Tavsiye Edilen Yazılar
Siyez Bulguru, Faydaları, Siyez Bulguru Pilavı Tarifi
Siyez Ekmeği Faydaları, Siyez Ekmeği Tarifi
Siyez Unu Nedir, Siyez Unu Faydaları Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA