Acı Elma Yağı, Faydaları, Bebekler İçin Acı Elma Yağı

acı elma yağı,acı elma yağı faydaları
acı elma yağı,acı elma yağı faydaları

Acı Elma Yağı

Latincesi oleum salvia olan, Anadolu’da ise adaçayı yağı veya elma yağı olarak da bilinen acı elma yağı sağlık için birçok faydaları olan oldukça şifalı bir yağdır. Yağın çıkarıldığı salvia tribola bitkisinin dallarında elmaya benzer yapıda mazılar olması sebebiyle bu yağa acı elma yağı denilmektedir.  Baklagiller familyasının bir üyesi olan bitki yapraklarının buhar distilasyonu yani buhar ısıtılması metoduyla elde edilen bu uçucu yağın esans etkili ve şifalı birçok özelliği bulunmaktadır. Elma yağı içeriğinde tuyon, barneol, piren ve sincol etken maddeleri bulunmaktadır.  Dünyanın hemen her yerinde, ülkemizde ise en çok Muğla ve Fethiye’de üretimi yapılan acı elma yağının çok açık sarı rengi ve keskin bir kokusu vardır. Yatıştırıcı özelliği ve hoş kokusu sayesinde el kremleri, vücut losyonları, masaj yağları, parfüm gibi kozmetik ürünlerinde acı elma yağı kullanılmaktadır. Lavanta, jojoba gibi yağlar ile karıştırılan acı elma yağı anti bakteriyel oda parfümleri üretiminde de kullanılmaktadır.

Acı Elma Yağının Faydaları

 • Acı elma yağı faydaları arasında ilk sırada söylenebilecek etkisi gaz sancısını iyileştirmesidir.
 • Acı elma yağı faydalarından bir diğeri ise sindirim sistemini düzenlemesidir. Acı elma yağının gaz sorunlarını, mide sancılarını, mide yanmasını, mide ve karın ağrısını önemli oranda azalttığı bilinmektedir. Karın ağrısı şikâyetlerinde karın bölgesine su ile inceltilerek veya badem yağı, hindistancevizi yağı ile karıştırılarak sürülmesi tavsiye edilmektedir. Karın ağrısı için bir başka kullanım yöntemi ise, bir bardak su içine birkaç damla acı elma yağı ilave edilerek de tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus acı elma yağının üzerinde ‘’ağızdan alınabilir’’ ibaresinin bulunması gerekmektedir.
 • İdrar söktürücü özelliği acı elma yağının faydaları arasında yer almaktadır.
 • Acı elma yağı anti fungal özelliği sayesinde mantar ve türevi cilt sorunlarına karşı olumlu katkılar sunar.
 • Anti aging etkisi ile cilt yaşlanmalarına karşı mücadele etmesi ve kırışıklık görünümünü önemli oranda azaltması acı elma yağının faydaları arasındadır. Ayrıca cildi toksinlerden arındırarak cildi temizler, siyah nokta oluşumlarını ve cilt çatlaklarını giderir.
 • Uykusuzluk ve depresyon gibi sorunlara karşı olumlu katkılar sağladığı için zihin açıcı ve sinirleri yatıştırıcı özelliği acı elma yağının faydaları arasında olduğu söylenmektedir. Vücuttaki yorgunluğu ve halsizliği gidererek enerji depolamaya yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki zihni kontrol eden steroid sayesinde zihni berraklaştırır ve uykuya geçişi kolaylaştırır. Acı elma yağı ile masaj yapılması, banyo suyuna acı elma yağı katılması ve acı elma yağının buharının koklanması dahi bu etkileri açığa çıkarmasına yardımcı olacaktır.
 • Acı elma yağının faydaları arasında yer alan antiseptik ve anti bakteriyel özelliği sayesinde acı elma yağı kesik, sıyrık, yara ve ufak çaplı enfeksiyonların temizlenmesini sağlamaktadır.
 • Saçların koparak dökülmesine engel olması, saç derisine bakım yaparak güçlendirmesi, kepeklenme ve saç derisindeki pul pul dökülmeleri engellemesi acı elma yağının faydalarındandır.
 • Doğal bir afrodizyak özelliği olan, cinsel isteği ve libidoyu artıran acı elma yağı hem erkek hem kadınlarda etkilidir. Acı elma yağının faydalarından olan afrodizyak etkisinden yararlanmak için banyo suyuna katılması ya da ağız yoluyla alınabilir olan türünün yemeklere katılması tavsiye edilmektedir.
 • Anti bakteriyel özelliği sayesinde ağız içi bakımda da önemli katkıları olan acı elma yağı, gargara olarak kullanılırsa(ekinezya, nane, karanfil gibi başka yağlar da ilave edilirse gargaranın yutulmaması gerekir) ağız ve diş sağlığı için olumlu etkiler gösterir. Acı elma yağı diş etlerine bakım yapar, dişleri beyazlatır, ağız içi yaraları iyileştirir, iltihaplanmaları önler, ağız içi bakterileri yok ederek ağız kokusu oluşmasına engel olur.
 • Kadınların regl dönemi ağrılarını gidermeye yardımcı olan acı elma yağı adet düzensizliğine de iyi gelmektedir. Ayrıca menopoz dönemi ağrı ve rahatsızlıkları, huzursuzluğu, ter basmasını, çarpıntıyı, baş ağrısını ve gerginliğini azaltmaya önemli katkılar sunması acı elma yağının faydaları arasında yer almaktadır. Menopoz döneminde acı elma yağının faydalarından yararlanmak için banyo suyuna birkaç damla acı elma yağı eklenmesi ya da sulandırılarak ayak tabanına masaj yapılması tavsiye uygulamalara örneklerdir.

Bebekler İçin Acı Elma Yağı

Öncelikle bilinmesi gereken husus bebekler için acı elma yağı kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması gerektiği unutulmamalıdır. Bebekler için acı elma yağının kolik tedavisinde kullanılması önerilmektedir. Acı elma yağının kullanılmasında 1-2 damladan fazla olmamasına ve kesinlikle ağız yoluyla verilmemesine dikkat edilmelidir. Ağız yoluyla verilmesi bebek ve çocukta ciddi komplikasyonlara sebep olabilmektedir.  Önerilen tedavi şekli birkaç damla acı elma yağının su ile inceltilerek bebeğin ayak tabanına masaj yapılarak sürülmesidir. Bebekler için acı elma yağı kullanımı ile ilgili detaylı bilgiyi doktorunuzdan veya eczacınızdan öğrenebilirsiniz.

 • Acı elma yağı tansiyon şikâyeti olan kişilere, epilepsi hastalarına, diyabeti olan kişilere, hamile ve emziren kadınlara, migren hastalarına önerilmemektedir. Ayrıca acı elma yağının çok uzun süreli ve fazla miktarda kullanılması ciltte tahriş, sperm sayısını azaltma gibi ciddi yan etkiler gösterebilmektedir. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Ağızdan alınabilir ibaresi olmayan yağlar kesinlikle içilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA