Acı Kavun Nedir Dikkat Edilmesi Gerekenler

acı kavun nedir, zararları nelerdir
acı kavun nedir, zararları nelerdir

Acı kavun hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz bu yazımızda ayrıca acı kavunun zararları ve dikkat edilmesi gerekenleri de bulabileceksiniz. Yetişme imkanı kolay bir bitki olan acı kavun; 40 cm’ye kadar çıkan tüylü bir bitkidir.Yaz aylarının başında sarı bir renge sahip olan acı kavun, yaz sonlarına doğru yeşile dönüşmektedir.

Acı Kavun Bitkisi Nedir

acı kavun bitkisi
acı kavun bitkisi

Acı kavun kabakgiller ailesinden gelir.  Yol kenarlarında güneşin bol olduğu yerlerde kolayca yetişen acı kavun halk arasında develi otu, eşek karpuzu, acı kelek, yılan otu ya da Ebu Cehil Kavunu olarak da bilinir. Tüylü bir yapıya sahip olan acı kavun, küçük bir kaktüs görüntüsünü de andırır. Sert tüyleri ve pütürlü yapısı ile kaktüse benzer.

Acı kavun genellikle yol kenarlarında kendi kendine doğal koşullarda yetişir. Yani acı kavun insanlardan tarafından ekilmez ve yetiştirilmez. Acı kavunun olgunlaşan meyvesi bir süre sonra patlar ve tohumları etrafa saçılır. Acı kavun bitkisinin çekirdekleri çok zehirlidir.

Acı kavunun içeriğinde bulunan elaterin maddesi tıbbi alanlarda kullanılır. Acı kavun çok eski zamanlardan beri bitkisel tedavide kullanılsa da yine de bilinçsiz ellerde kullanıldığında çok tehlikeli bir bitkidir.

Her ne kadar acı kavun bitkisi bazı alternatif tıp sitelerinde sinüzit için tavsiye edilse de bilinçsiz kişilerce kullanıldığında ya da kullanılması tavsiye edildiğinde istenmeyen durumlarla karşılaşılmıştır.

Acı Kavun Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çekirdek ve kabuk kısmı zehirli olan acı kavunun bu bölgeleri kesinlikle kullanılmaz. Yeşil rengine kavuşmadan, yani olgunlaşmadan kullanılması ishale neden olabilir.

Bunun yanında alerjisi olanların acı kavun bitkisini kullanmaları kesinlikle tavsiye edilmez. Acı kavun her ne kadar bazı kişilerce tavsiye edilse de tıp eğitimi almamış kişiler tarafından kullanılması durumunda istenmeyen sonuçlar görülür. Acı kavun basit bir bitki değildir ve iddia edildiği gibi faydaları olsa bile sonuçları düşünüldüğünde zararları daha çok olan bir bitkidir.

Acı Kavun Zararları Nelerdir

acı kavun zararları nelerdir
acı kavun zararları nelerdir

Acı kavun görüldüğü gibi birçok yan etkiye de neden olmaktadır. Bu sebeple kullanımına çok dikkat edilmelidir. Eğer dozu iyi ayarlanmazsa acı kavun kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Örneğin sinüzit ve sarılık gibi hastalıklarda bu bitkinin tavsiye edildiği bilinmektedir. Fakat araştırma yapıldığında bu hastalıklarda tedavi amaçlı kullanıldığında istenmeyen sonuçlarla da karşılaşılmıştır.

Özellikle acı kavun bitkisini hamilelerin, emzirenlerin ve çocukların kullanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Acı kavunun kontrolsüz ve bilinçsiz kullanımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden uzman kişiler acı kavunun kullanılmasını tavsiye etmemektedir. Unutulmamalıdır ki her hastalık kişiye özeldir ve tedavisi de uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA