Adet Kabı Nedir Nasıl Kullanılır

adet kabı nedir nasıl kullanılır
adet kabı nedir nasıl kullanılır

Herkese merhabalar… Bugünkü konumuz son günlerde kadınlar tarafından oldukça merak edilen bir konu; adet kabı halk arasında bilinen bir diğer adı ile adet kupası

İlk defa duyanlar ve merak edenler adet kabı nedir, adet kabı nasıl yerleştirilir ve nasıl kullanılır, adet kabı kızlık zarına zarar verir mi gibi soruların cevaplarını yazımızın detayında bulabilirler… Faydalı olması dileği ile iyi okumalar diliyoruz…

Bu Yazının Konu Başlıkları

Adet Kabı Nedir

adet kabı nedir
adet kabı nedir

Adet kabı kadınların regl dönemlerinde kolaylık sağlaması açısından tasarlanmış bir ürün esasında. Herkesin bildiği gibi regl dönemlerinde kullanılan hijyenik ped ya da tamponların dışında pek bilinmeyen ve adı yeni yeni duyulan bir icat: regl kabı.

Adetliyken Denize Girilir Mi

Adet kabı kullanan kişilerin yorumları incelendiğinde aslında çoğu kişinin memnun kaldığı bir üründür adet kupası.

Sağlığa zararlı hiçbir yan etkisi olmayan silikon veya lateks maddesinden yapılan bu minik kaplar kadınların en zor zamanlarını kolaylaştırmak adına çok fayda sağlıyor.

Adet Düzensizliği Nedenleri 

Şekil olarak huni gibi gözüken bu kaplar çok ergonomik bir şekilde geniş kısmından çeşitli şekillerde katlanarak aynı tampon gibi rahim içine yerleştiriliyor. Regl dönemi kanamalarını içindeki özel haznesinde biriktiren adet kabı çok pratik bir şekilde de çıkarılıp boşaltılıyor.

Adet Kabı Nasıl Kullanılır

adet kabı nasıl kullanılır
adet kabı nasıl kullanılır

Adet kabı nasıl kullanılır konusu da oldukça merak edilen bir konudur. Adet kabını satın aldığınız firmalar zaten bu konuda detaylı bir şekilde açıklama yapıyorlar. Ancak biz yine de kısaca belirtelim… Görsellerde de gördüğünüz gibi adet kabı geniş kısmı çeşitli şekillerde katlanabilen elastik özelliktedir. Katlandıktan sonra tıpkı tampon yerleştirir gibi rahme yerleştirilir.

Yerleştirme işleminin ardından adet kabı rahim içinde tekrar eski halini alır. Geniş çanak kısmı açılır ve adet kanaması artık bu çanak içinde birikmeye başlar.

Adet kabı nasıl yerleştirilir diye merak edenler için adet kabının nasıl yerleştirildiğini gösteren görsellerin faydalı olacağınız düşünüyoruz.

adet kabı nasıl yerleştirilir
adet kabı nasıl yerleştirilir

Adet kabı takıldıktan sonra normal şartlar altında 8 – 9 saat boyunca durabiliyor. Ancak hemen belirtelim; adet kanamanız normalden daha yoğun geliyor ise her hangi bir sızma ihtimaline karşı bu süreyi daha kısa tutmalısınız.

adet kabı nasıl katlanır
adet kabı nasıl katlanır

Çıkarıp klozete boşalttıktan sonra yine aynı adet kabını tekrar aynı şekilde yerleştirerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Deneyerek tecrübe sağlayacağınızı unutmayın. Adet kabını kullanan kişiler ilk başta zorlandıklarını ancak birkaç kez kullandıktan sonra takıp yerleştirme işlemlerine alıştıklarını ifade etmişlerdir.

Regl dönemi sona erdikten sonra adet kabınızı bir süre kaynar su içinde bekletip dezenfekte ederek özel kesesinde bir sonraki regl dönemine kadar muhafaza edebilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitki Çayları

Adet kabı kullanım süresi normal şartlar altında 5 – 6 yıl olarak hesaplanmıştır. Bu açıdan bakıldığında hem çevreye atık bırakmadığı için çevre dostu hem de hijyenik pedlere göre daha ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Adet kabı kullanan kadınların değerlendirmelerine göre adet kabını kullanırken herhangi bir hareket sıkıntısı da yaşanmıyor.

Adet Kabı Kızlık Zarına Zarar Verir Mi

adet kabı kızlık zarına zarar verir mi
adet kabı kızlık zarına zarar verir mi

Adet kabı kızlık zarına zarar verir mi diye merak edenler için hemen belirtelim; 14 yaşına gelmiş ve adet görmeye başlamış herkes adet kabını kullanabilir. Üretim çeşitleri açısından adet kabı modelleri değişmektedir.

adet kabı modelleri
adet kabı modelleri

Örneğin 14 yaşında ve gün içinde hareketli olan genç kızlar için özel bir adet kabı geliştirilmiştir. Küçük ebatta olan adet kapları 30 yaşın altında ve doğum yapmamış olanlar için tavsiye edilirken daha büyük ebatta olan adet kapları ise 30 yaş üstü ve doğum yapmış kadınlar için ya da bol miktarda adet kanaması olan kadınlar için tavsiye edilmektedir. Yine de konu ile ilgili en detaylı bilgilere doktorunuz ile görüşerek karar verebilirsiniz.

Adet Kabı Eczanelerde Var Mı

adet kabı eczanelerde var mı
adet kabı eczanelerde var mı

Ülkemizde adet kabı bazı anlaşmalı eczanelerde satışa başlamıştır. Ancak her eczanede satışı henüz yaygınlaşmamıştır. Şimdilik daha yoğun olarak internet üzerinden satışı yapılmaktadır. Adet kabı fiyatı ise firmadan firmaya farklılaşmakla birlikte ortalama olarak 100 – 200 TL arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA