Adet Söktürücü Bitki Çayları, Bitkiler

adet söktürücü bitki çayları
adet söktürücü bitki çayları

Adet kanının gelmesi için uyarıcı görevler üstlenen gıdalara adet söktürücü denmektedir. Düzenli adet döngüsünün olması bir sağlık belirtisidir. Stres, polikistik over sendromu, uykusuzluk, obezite, troit rahatsızlıkları ve hormonsal bozukluklar adet döngüsünün bozulmasına neden olmaktadırlar. Sağlıklı bir adet döngüsü için adet söktürücü bitki çayları ve adet söktürücü bitkiler ile vücudun doğal yollardan desteklenmesi çok önemli yer tutmaktadır. Bu yazımızda adet söktürücü bitki çayları, adet söktürücü bitki çayları yan etkileri, adet söktürücü bitkiler gibi konu başlıklarını sizler için inceledik, keyifli okumalar dileriz.

Adet Söktürücü Bitki Çayları

adet söktürücü bitki çayları
adet söktürücü bitki çayları

Adet söktürücü bitki çaylarının uygun doz ve zamanda tüketilerek desteklenmesi sonucunda, adet düzensizliği yaşayan kadınlarda rahatlama ile birlikte kanamanın başladığı görülmektedir. Ülkemizde bolca bulunan bu şifalı bitki çaylarını dilerseniz aktarlardan hazır paketlenmiş halde satın alabilir, dilerseniz ot halinde satın alarak evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Adet söktürücü kekik çayı: 1 su bardağı kaynar su içine 1 yemek kaşığı kekik ilave edin. 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Ilıyan kekik çayını günde en fazla 2 kez tüketmeniz önerilmektedir.

Adet söktürücü papatya çayı: Papatya çayının biberiye ile birlikte sıcak su içine atılarak demlenmesi adet söktürücü özelliğini daha iyi göstermesini sağlamaktadır.

Adet söktürücü rezene çayı: 1 bardak suya 10 gram rezene ilave edilir. 5 dakika demlenmesi için beklenir. Günde en fazla 2 fincan içilmesi tavsiye edilir.

Adet söktürücü civanperçemi çayı: 1 su bardağı içine 5 gram civanperçemi atılır. Demlenmesi için bir süre bekletilir. Dilerseniz içine bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

Adet söktürücü tarhun çayı: 1 bardak kaynar su içine 4 gram tarhun ilave edilir. 10 dakika demlenmesi için bekletilir. Günde en çok 2 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Adet söktürücü biberiye çayı: 1 bardak kaynar su içine 10 gram biberiye ilave edilir. 15 dakika demlenmesi için bekletilir. Günde iki bardak içilmesi tavsiye edilir.

Adet söktürücü alıç çayı: Bir tutam alıç bir bardak kaynar su içine atılır. 10 dakika demlenmesi için bekletilir. Günde 2 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Adet söktürücü melisa çayı: 1 bardak kaynar su içine yarım yemek kaşığı melisa bitkisi atılır. 10 dakika demlendirilir. Günde 3 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Adet söktürücü çiriş otu çayı: 1 yemek kaşığı çiriş otunu 2 su bardağı kaynar su içine atın. 10 – 15 dakika demlenmesi için bekleyin. Ilık olarak tüketebileceğiniz çiriş otu çayını günde 2 bardak içmeniz yeterli olacaktır.

Adet söktürücü kantaron çayı: Kaynamakta olan 1 su bardağı su içine 1 yemek kaşığı kantaron ilave edilir. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra günde iki kez ve tok karnına içilmesi tavsiye edilir.

Adet söktürücü ısırgan otu çayı: 1 çay kaşığı ısırgan otunu 1 su bardağı kaynar su içine atın. 10 dakika demlenmesini sağlayın. Günde 3 kez tüketebilirsiniz.

Adet söktürücü atkuyruğu otu çayı: 2 su bardağı su içine 1 yemek kaşığı atkuyruğu otunu atın. Ağzı kapalı olacak şekilde 15 dakika demlenmesi için bekleyin. Günde 2 kere tüketebileceğiniz atkuyruğu otu çayına dilerseniz bal ilave edebilirsiniz.

Adet söktürücü adaçayı: 1 tatlı kaşığı adaçayını 1 su bardağı kaynar su içine atın ve demlenmesi için 5 dakika bekleyin. Günde en çok 2 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Adet söktürücü kuşdili çayı: Bir miktar kuşdili 1 su bardağı kaynar su içine atılır. 15 dakika ağzı kapalı olacak şekilde demlenmesi için bekletilir. Günde iki kere aç karnına tüketilmesi tavsiye edilir. 

Adet söktürücü kiraz sapı çayı: Kurutulmuş kiraz saplarını kaynar su içine atın. Kısık ateşte bir süre daha kaynattıktan sonra suyu bir kaba süzün. Günde 3 bardak tüketebilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitki Çaylarının Yan Etkileri

Adet söktürücü bitki çaylarının yan etkileri yaygın olmasa da bazen görülebilmektedir. Özellikle çaylardaki etken bitkilere karşı alerjik yatkınlığı, hassasiyeti ve duyarlılığı olan kişilerin kesinlikle tüketilmesi tavsiye edilmez. Özellikle emziren veya hamile kadınların adet söktürücü bitki çaylarını hiçbir şekilde tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca kişide herhangi bir hassasiyet olmasa bile bitki çaylarının günlük tüketim miktarlarına özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Adet söktürücü bitki çaylarının yan etkileri olmaması için 2 bardaktan fazla tüketilmesi önerilmemektedir. Ayrıca bitki çayları adet kanamasının gelmesine 2 – 3 gün kala içilmeye başlanmalıdır.

Adet Söktürücü Bitkiler

Doğa, regl dönemi sorunları için adet söktürücü bitkiler ile bizlere doğal çözüm yolları sunmaktadır. Kadınlarda ergenlikten başlayıp menopoza kadar devam eden adet döngüsü sürecinin daha sağlıklı geçmesi adına doğanın mucizesi olan adet söktürücü bitkilerden yaralanmak oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Adet kan akışını düzenleyen, regl döngüsünü sağlayan, adet ağrılarını dindiren, menstruasyon hormon üretimini artıran, rahmi uyaran, adet dönemi kramplarını engelleyen ve adet söktürücü bitkiler şunlardır;

 • Soğan
 • Maydanoz
 • Nar
 • Aleo vera
 • Rezene tohumu
 • Çörek otu
 • Kişniş tohumu
 • Zerdeçal
 • Kereviz
 • Havuç
 • Dereotu
 • Yulaf
 • Üveyz meyvesi
 • Siyah, mavi koho

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA