Adetliyken Denize Girilir Mi, Zararları Var Mıdır

adetliyken denize girilir mi,zararları var mıdır
adetliyken denize girilir mi,zararları var mıdır

Üreme çağına gelen her sağlıklı kadın yumurtlama dönemini takiben ayda bir kez adet kanaması yaşamaktadır. Adet kanamalarının düzenli bir şekilde olması üreme fonksiyonlarının sağlıklı çalıştığının bir göstergesi olsa da kadınları zaman zaman zor durumlarda bırakabilmektedir. Özel hayatı kısıtlayan ve sınırlayan bir durum olan adet kanamasının kimi kadınlar için bazı zamanlarda ağrılı ve sancılı geçen bir dönem olduğu da bilinmektedir.

Kadınlar için hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan olumsuz durumlara sebep olabilen adet dönemi, özellikle sıcak havaların gelmesi ile daha da çekilmez hale gelebilmektedir. Özellikle kadınların dilediği kıyafeti giyememesi, istediği aktiviteye katılamaması gibi engeller nedeniyle adet dönemi yaz mevsiminde daha da zor geçmektedir. Yazın en çok yapılan aktivitelerden biri olan yüzmek; adet dönemindeki kadınlar için çeşitli tedirginliklere yol açmakta ve adetliyken denize girilir mi sorusunu akıllara getirmektedir. Bu nedenle bizler de bu yazımızda, adetliyken denize girilir mi? Zararları var mıdır? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Adetliyken Denize Girilir Mi

Adetliyken denize girilir mi sorusuna hem hayır hem evet olarak verilebilecek cevap alternatifleri bulunmaktadır. Bu cevap seçeneklerinden ilki olan hayır cevabını açıklayalım öncelikle. Buna göre adetliyken ped kullanılıyorsa denize girmek çok doğru olmayacaktır. Çünkü ped ile denize girildiğinde ped su çeker ve şişer böylece hoş olmayan çirkin ve sağlıksız bir görüntü oluşur. Çirkin bir görüntü oluşmasının yanı sıra ergonomik olmaz, kadın kendini rahat hissetmez. Pedin yapışkan özelliği gideceği için sağa sola doğru kayarak rahatsızlık verir. Ayrıca ped içindeki kanın deniz suyuna karışması üreme yolları sağlığı için elverişsiz bir ortam yaratacağı için böyle durumlarda adetliyken denize girilmesi tavsiye edilmemektedir.  Tüm bu nedenler sonucunda tekrar etmekte fayda vardır ki adetliyken ped kullanılması halinde denize girmek kesinlikle doğru bir davranış değildir.

Ancak adetliyken denize girilir mi sorusuna verilecek bir diğer cevap alternatifi olarak evet cevabı da bulunmaktadır. Yani adetliyken denize girilebilir. Bunun için tek şart regl dönemindeki kadının tampon kullanarak denize girmesidir. Çünkü tampon kullanılması halinde denize girmek daha kolay ve daha sağlıklı olmaktadır. Tampon hareket olanağını etkilemez ergonomiktir. Ayrıca tampon, dışarıdan belli olmaz bu nedenle çirkin bir görüntü oluşmasını sağlamaz. Adetliyken denize girerken tampon kullanılmasının bir diğer avantajı da tamponun, deniz suyu ile temas etmediği için sağlıksız herhangi bir duruma da yol açmamasıdır. Tampon dışarı sızıntı yapmadığı için deniz suyuna karışmaz ve üreme yollarında sorun oluşturma riskini en aza indirir. Adet döneminde tamponu sık sık değiştirmeye dikkat ederek denize girilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Hatta adet döneminde denize girmek isteniyorsa bunun en hijyenik ve sağlıklı yolu tampon kullanmaktır diyebiliriz. Ancak tampon kullanmanın da sınırlılıkları vardır. Örneğin daha önce cinsel ilişki deneyimi yaşamamış olan genç kızların tampon kullanması çok fazla tavsiye edilmemektedir. Kızlık zarını tehlikeye atmak istemeyen ve adet döneminde denize girmek için alternatif uygulama önerisi arayan kadınlara yönelik olarak genellikle adet geciktirici hap kullanmaları tavsiye edilmektedir. Ancak adet geciktirici hap kullanmanın da adet düzenini, döngüsünü ve ritmini bozabileceği ihtimali düşünüldüğünde kendi içinde sınırlılıkları olduğu görülmektedir. Bu nedenle daha önce cinsel ilişki deneyimi yaşamamış olan kadınlara  en sağlıklı çözüm yolu olarak denize girmek için adet dönemlerinin bitmesini beklemeleri tavsiye edilmektedir. Cinsel ilişki deneyimi yaşamış kadınların ise adetliyken denize girmesi için en hijyenik ve sağlıklı yöntem olarak tampon kullanılması önerilmektedir.

Adetliyken Denize Girmek Zararlı Mıdır

Kadınların en çok merak ettikleri konulardan birisi olan, adetliyken denize girmek zararlı mıdır sorusudur. Bu soruya halk arasında verilen cevaplara bakıldığında ‘’adet kanamasının kesileceği’’, ‘’kanın pıhtılaşacağı’’ veya ‘’karın ağrısı’’ gibi tıbbi olmayan, bilimsel kanıtlara dayanmayan birçok söylemin yer aldığı görülmektedir. Tıbbi anlamda adetliyken denize girmek ile ilgili bir sakınca yoktur. Ancak Adetliyken denize girmek zararlı mıdır? Sorusuna verilecek cevabın, bu dönemde denize girerken dikkat edilmesi ve üzerinde özenle durulması gereken hususlara bağlı olduğunu söylemekte fayda vardır. Çünkü bu hususlara dikkat edilmediği takdirde adetliyken denize girmek, istenmeyen sonuçlara yol açarak zararlı olabilmektedir. Adetliyken denize girerken dikkat edilecek hususlar şunlardır:

  • Cinsel olarak aktif olmuş kadınlar vajina içine tampon yerleştirerek denize girebilirler. Tampon takılması ve kullanılması konusunda jinekologunuzdan ya da eczacınızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
  • Tamponun sık sık değiştirilmesi sağlanmalıdır. Tampon değişimi için 4-5 saatlik zaman dilimlerinin geçirilmemesi gerekmektedir. Tamponun uzun süre değiştirilmemesi halinde vajinada enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir.
  • Regl döneminin en yoğun olduğu 1. Ve 2. Günlerinde denize girerken dikkat edilmelidir. Kanama miktarında çok yoğunluk varsa denize girmek ertelenmelidir.
  • Adetliyken girilen deniz suyunun temiz olmasına özellikle dikkat edilmelidir.
  • Havuzda mikrop kapma riski daha yüksek olacağı için adetliyken havuz yerine denize girilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Özellikle adet dönemindeyken denizden çıkar çıkmaz hemen kurulanmak gerekmektedir. Adet dönemlerinde ıslak mayo ile uzun süre durmak mikrop üretimini hızlandırıp artıracağı için oldukça sağlıksızdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA