Adetliyken Mezarlığa Gidilir Mi

48
adetliyken mezarlığa gidilir mi
adetliyken mezarlığa gidilir mi

İslam dinini en doğru şekilde yaşamak ve günlük yaşamı dine uygun olarak yaşamak için belli başlı kaideleri bilmek gerekir. Özellikle kadınların adetliyken dini vecibelerini yerine getirirken dikkat etmesi gereken önemli hususlar bulunur. Adetliyken mezarlığa gidilirmi, regl döneminde kabir ziyaretinde hangi dualar okunur gibi sorular bunlara örnektir.

Adetliyken Oruç Tutulur Mu

Son dönemlerde kadınlar adetliyken mezarlığa gidebilir miyim ya da regl döneminde kabir ziyaretinde bulunabilir miyim gibi merak edilen soruların cevaplarını bulmak istemektedirler. Adetli kadınların kabir ziyareti yapıp yapamayacağı sorusu oldukça merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazımızda adetliyken mezarlığa gidilir mi, regl döneminde kabir ziyareti yapmanın dinen bir sakıncası var mıdır gibi soruların cevaplarını uzman bilgilendirmelerine göre cevaplamaya çalışacağız…

Adetliyken İlişkiye Girmek

Adetliyken Mezarlığa Gitmek Doğru Mu

Din adamlarının verdiği bilgilere göre ortak görüş, adetliyken mezarlığa gitmek de herhangi bir sakınca bulunmadığı yönündedir.

Regl döneminde olan bir kadın adetliyken kabir ziyareti yapabilir ve merhum için Kur’an-ı Kerim’de yer alan dua ayetlerini okuyabilir.

Adetliyken Denize Girilir Mi

İslam dinine göre ve diyanet işlerinden verilen fetvalara göre kadınların adetliyken mezarlığa gitmelerinde ve Kur’an-ı Kerim’de yer alan ve ezbere bildikleri dua ayetlerini okumalarında herhangi bir sakınca olmadığı belirtilmektedir.

Ayrıca Hadis ve ayetlerde de kadınların regl döneminde kabir ziyareti yapmalarının sakıncalı olduğuna yönelik herhangi bir durum söz konusu değildir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken kabirde okunacak duaların ezbere okunması gerektiğidir. Zira adetli kadının Kur’an-ı Kerim’i eline alıp okuması dini açıdan doğru değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA