Adetliyken Oruç Tutulur Mu

61
adetliyken oruç tutulur mu
adetliyken oruç tutulur mu

Özelikle ramazan ayında kadınlar tarafından en çok merak edilen konulardan birisi de adetliyken oruç tutulur mu sorusudur. Regl dönemi kadınlar için hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendilerini hassas hissettikleri özel dönemlerdir. Özellikle adetliyken yaşamlarını normal bir şekilde devam ettiremeyeceği ve de dikkat etmeleri gereken bazı özel durumlar bulunur. Özellikle dini vecibelerini yerine getirmek isteyen regl dönemindeki kadının neyi yapıp neyi yapamayacağı merak konusudur. Adetliyken dua edilir mi, namaz kılınır mı ya da adetliyken camiye girilir mi soruları da kadınlar tarafından oldukça merak edilen diğer konular arasında yer almaktadır.

Adetliyken Cinsel İlişkiye Girmek

Din adamlarının ortak görüşüne göre adetliyken Kur’an okuması ya da namaz kılması sakıncalı görülen kadının Fatiha, Nas, Felak gibi sureler başta olmak üzere bazı duaları okumasında, dinlemesinde ya da zikir çekmesinde herhangi bir sakınca olmadığı söylenmektedir.

Adetliyken Oruç Tutmak 

adetliyken oruç tutmak
adetliyken oruç tutmak

İslam dinine göre adetliyken oruç tutmak doğru değildir.  Buna göre regl döneminde kadınların oruç tutması ya da namaz kılması sahih değildir. Adet döneminde olan kadın kılamadığı namazın kazasını yapmakla yükümlü değilken regl döneminde olduğu için tutamadığı orucun ise kazasını tutmak zorundadır.

Adetliyken Denize Girilir Mi

Bazı sağlık sorunlarından dolayı kadının adet süresi normalden daha uzun sürüyor olabilir. Adet süresi 3 ila 10 gün arasında normal kabul edilip kadınların bu dönemde orucu terk etmeleri tavsiye edilir. Ancak 10 günden daha uzun süren adet kanamalarında ise 10 günden sonra temizlenip abdest alıp oruç tutabileceği de söylenmektedir. Bu görüşü destekleyen bir diğer önemli nokta ise 2 adet döneminin en az 15 gün olması gerektiği kabul edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA