Adetliyken Tesbih Çekilir Mi

58
adetliyken tesbih çekilir mi
adetliyken tesbih çekilir mi

Regl dönemlerinde kadınların merak ettikleri konulardan birisi de adetliyken tesbih çekilir mi?

Din âlimlerinin ve diyanet işlerinin verdiği fetvalara göre adetli kadının tesbih çekmesinde herhangi bir sakınca olup olmadığını bu yazımızda sizler ile paylaşacağız…

Adetliyken İlişkiye Girmek

Özellikle kandil gibi özel günlerde adetli kadın tesbih ya da zikir çekebilir mi, dua okuyabilir mi gibi soruların cevapları hakkında bilgi edinmek dinini en güzel şekilde yaşamak isteyen kadınlar tarafından oldukça merak konusudur.

Adetliyken Tesbih Çekmek Doğru Mu?

Bilindiği üzere regl döneminde hayızlı (adet kanamsı olan) kadın Kur’an-ı Kerim okumak, oruç tutmak ve namaz kılmak gibi ibadetlerini yerine getiremez. Ancak kadınların yerine getirmesinde sakınca olmayan bazı dini vecibeler de bulunur. Bunlardan biri de ezberden dua okumak ve zikir çekmek gibi…

Kandil ya da Cuma gecelerinde diyanet işlerinin ve din adamlarının yapmış oldukları açıklamalara göre kadınların adetliyken tesbih çekmesi, ezberden dua okuması gibi konularda herhangi bir sakınca yoktur.

Adetliyken Oruç Tutulur Mu

Regl dönemindeki bir kadının kandil ve Cuma gibi kutsal gün ve gecelerde adetliyken Kur’an-ı Kerim okuması doğru değildir. Ancak regl dönemindeki kadın Kur’an-ı Kerim’i dinleyebilir ve tespih çekebilir. Ezberden bildiği duaları okuyabilir. Regl dönemindeki kadının dilediği gibi zikir, salâvat ve tesbih çekmesinde herhangi bir sakıncalı durum söz konusu değildir. Ayrıca adetliyken kadınların kelime-i şehadet, kelime-i tevhid ve istiğfar getirmelerinde de sıkıntı yoktur.

Adetliyken (hayız durumunda) kadının yapması yasak olduğu dini vecibeler özetle şu şekildedir;

  • Kur’an-ı Kerim okuyamazlar.
  • Kabe’yi tavaf edemezler.
  • Oruç tutamazlar.
  • Namaz kılamazlar.
  • Zorunlu olmadıkça cami ve mescide giremezler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA