Aft Nedir Neden Çıkar Nasıl Geçer

aft nedir neden çıkar nasıl geçer
aft nedir neden çıkar nasıl geçer

Aft Nedir

Diğer adı aftöz ülser olarak bilinen bu rahatsızlık, ağız içinde görülen ve oldukça ağrılı olan bir ülser çeşididir. Günlük yaşamını ciddi oranda etkileyen bu hastalık ağız içinde mukoza tabakanın üzerinde görülen kırmızımsı ve pembe renkte 0, 5 – 1 mm çapında yaralar şeklinde tarif edilir. Büyüklüğüne göre aft yaralarının tedavi süresi de değişmektedir. Ortalama 1 hafta içinde iyileştiği görülen aft yaraları genelde bir daha tekrarlamaz. Ancak çok sık tekrarlayan aft yaraları söz konusu ise hemen uzman kontrolünde olunmalı ve altta yatan sebepler iyice araştırılmalıdır.

Aft Neden Çıkar

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülme oranı olan aft ülseri, ergenlik döneminde ve ergenlik dönemi sonrasındaki 5 – 6 yıl içerisinde en yoğun olarak görüldüğü bilinmektedir. Normal sağlıklı bir bireyin yaşı ilerledikçe aft çıkma olasılığı da iyice düşer. Ancak aft neden çıkar, bulaşma yolları nelerdir diye bakacak olursak karşımıza pek çok etkenin çıktığını görürüz. Gelin şimdi aft neden çıkar hep birlikte inceleyelim;

 • Çölyak hastalığı bağırsaktaki bazı vitamin ve minerallerin emilimini güçleştirerek ağız içi aft yaralarının görülmesine sebep olabilir.
 • Ayrıca mide ülserine neden olan bakteri çeşidi olan Helicobakter Pylori aft oluşmasına neden olan bir diğer etkendir.
 • İltihaplı bağırsak hastalığı olarak bilinen Crohn Hastalığı da ağız içi aft yaralarının çıkmasına ve bulaşmasına neden olmaktadır.
 • Dilde, boğazda ve ağız içinde aft çıkmasına neden olan bir diğer etken ise Behçet hastalığıdır.
 • Aft neden çıkar sorusunun bir diğer cevabı ise bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Zayıf bağışıklık sistemine sahip bireylerde aft ülseri yoğun olarak görülmektedir.
 • Sodyum sülfat içeren ağız bakım ürünleri ya da diş macunları da aft oluşumunu tetiklemektedir.
 • Kadınlarda adet döngüsü sırasında değişen hormonlar da aft yaralarının çıkmasına neden olur.
 • Özellikle kişilerde B12 vitamini, çinko, folik asit ve demir eksikliği sonucunda da aft yaraları sıklıkla görülmektedir.
 • Beslenme düzeni önemli olan bir diğer etkendir. Özellikle acı, soslu, asitli ve baharatlı gıdaların yoğun olarak tüketilmesi aft oluşumunu hızlandırır.
 • Yanlış yapılan implant, takma diş gibi dental uygulamalar ya da ağızda bulunan kırık ve eğri dişler aft oluşumunu tetikler.
 • Ayrıca stres, gıda alerjisi, çeşitli enfeksiyonlar da aft çıkma nedenleri arasında sayılmaktadır.

Boğazda Aft Çıkması

Boğazda aft çıkması da insanlar arasında karşılaşılan ciddi sağlık sorunlarından birisidir. Genellikle ağız içinde dudak kenarlarında çıkan aftlar çok ileri boyutlarda seyrederek boğaz bölgesinde de görülebilmektedir. Boğazda aft çıkması halinde evde kolayca hazırlayabileceğiniz karışım sayesinde ağrılarınızdan daha kolay kurtulabilirsiniz.  Bunun için 1 tatlı kaşığı sumak ile 1 su bardağı suyu kaynatın. Ilınan karışım ile ağız içini çalkalayıp gargara yapabilirsiniz. Sumak faydaları hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın.

Ağızda Aft Tedavisi

Ağızda aft tedavisi için beslenme düzenine dikkat etmek çok önemli bir basamaktır. Ağız içi aft ağrılarını azaltmak için süt ve yoğurt ağırlıklı beslenebilir ve ayrıca dondurma da yiyebilirsiniz. Ayrıca karbonatlı su karışımı ile gargara yapmak da aft tedavisi için önerilen bir diğer yöntemdir. Bunun yanı sıra aft yarası üzerinde bir parça buz gezdirmek ağrı hissini azaltırken, 1 bardak ılık ekinezya çayı içmek de aft yaralarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. 

Dilde Aft Tedavisi

Dilde aft çıkması sonucu dilde aft tedavisi nasıl olur sorusu da merakla sorulmaktadır. Aynı ağız ve boğazda çıkan aft yaralarının tedavisinde olduğu gibi dilde aft tedavisinde de beslenme düzenine dikkat etmek, ağzı içi hijyene önem vermek çok önemlidir.  sıcak, asitli ya da tahriş edici sertlikte gıda tüketiminden mutlaka uzak durulmalıdır. Ayrıca doktorunuzun reçete ettiği anestezik kremlerin sürülmesi ile dilde aft yaralarının hızlıca iyileşmesi sağlanabilir.

Aft Nasıl Geçer

Aft tedavisi için hiç vakit kaybetmeden uzman bir dermataloga gidilmelidir. Aft çıkma nedeni basit bir durumdan kaynaklanıyorsa hemen tedavisine başlanmalıdır. Ancak aft çıkma sebebinin altında kemik iliği hastalığı ya da bağırsak kaynaklı farklı bir sağlık sorunu var ise bu hastalık ve sebepleri iyice araştırılmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Aft tedavisi yaraların yoğunluğuna göre ve kişinin sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir. Aft nasıl geçer diye baktığımızda karşımıza şu sonuçlar çıkar;

 • Beslenme düzeninizi değiştirin. Aft tedavisine uygun bir beslenme programı uygulayın. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin ve acılı, baharatlı gıdalardan uzak durun.
 • 6 ayda bir diş kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.
 • Ağız içi hijyene çok dikkat edin.
 • Dişleri günde 2 kere mutlaka fırçalanmalı ve diş arasında yiyecek kalıntıları kalmaması adına diş ipi ile güzelce temizlenmelidir.
 • Protez kullanılıyorsa protez temizliğine çok dikkat edilmelidir.
 • Ağız bakım ürünlerinizi değiştirin.
 • 1 su bardağı ılık su içine ½ çay kaşığı tuz ilave edin. Hazırladığınız bu karışım ile ağzınızı çalkalayın.
 • Ağrılarınız çok şiddetliyse doktorunuzun önerdiği ağrı kesici ilaçları kullanın.
 • Doktorunuz tarafından reçete edilen yaraların ağrısını ve hassasiyetini azaltan merhemler ve anti septik özellikli gargara kullanımı da aft tedavisi için oldukça önemlidir.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;

Ağız Yarası Neden Olur Nasıl Geçer
Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır
Ağız Çevresi Kararması Nedir, Nedenleri, Nasıl Geçer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA