Ağda Nasıl Yapılır? Ağda Sonrası Cilt Bakımı

ağda nasıl yapılır,ağda sonrası cilt bakımı
ağda nasıl yapılır,ağda sonrası cilt bakımı

İnsanlık tarihi boyunca belki de kadınlar için bakımlı olmak hep önemli olmuştur. Özellikle çözülmesi için her yola başvurulan problem, istenmeyen tüylerdir. İstenmeyen tüylerin görüldüğü yerler ve tüy miktarı kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu değişkenliği etkileyen birçok faktör vardır. Örneğin; hormon durumu, genetik yatkınlık, metabolik rahatsızlıklar gibi etkenlerin, istenmeyen tüy oranını artırdığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra var olan tüyleri jilet, tıraş bıçağı gibi araçlarla temizlemeye çalışmak tüylerin hem yapısını kalınlaştırır, hem de tüylerin yayıldığı bölgeyi genişletir. Bu nedenle hiçbir rahatsızlığınız olmasa bile, tüyleri alırken yanlış yöntem uygulamak, bırakın tüyleri azaltmayı, var olan tüylerin hem sayısını artırır hem de köklerini, yapısını güçlendirir. Dolayısıyla istenmeyen tüyleri alırken uyguladığınız yöntem çok önemlidir.

Günümüzde istenmeyen tüylerin nasıl alınacağı ile ilgili birçok yöntem vardır. Gelişen teknoloji sayesinde lazer veya iğneli epilasyon cihazları ile istenmeyen tüylere müdahale etmek mümkündür. Ancak hem ekonomik açıdan maliyetli olması, hem de sağlık açısından olası tehlikeleri barındırdığı için bu cihazlar çok da fazla tercih edilmemektedir. Ağda ise geçmişten günümüze birçok kadın tarafından güvenle kullanılan, sağlık açısından da yan etkisi olmayan bir yöntemdir. Son yıllarda ağdanın ev ortamında herkes tarafında rahatlıkla uygulanabilmesi için yardımcı aparatları ve her cilt tipine uygun çeşitleri geliştirilmiştir.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Ağda Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

ağda yaparken nelere dikkat edilmeli
ağda yaparken nelere dikkat edilmeli

Ağda uygulaması esnasında dikkat edilmesi gereken ve uygulamanın sonrasında yapılması gereken bazı küçük cilt bakım işlemleri vardır. Ağda yaparken nelere dikkat edilmelidir? Bu sorunun cevabını bilirseniz, ağda esnasında daha az acı çekerek daha iyi sonuç alırsınız ve sonrasında olası cilt tahrişini azaltmış olursunuz.

Ağda tek seferde, uygulandığı bölgede yer alan birçok tüyü temizler ve tüylerin haftalarca çıkmamasını sağlar. En kısa tüyleri dahi alarak cildi pürüzsüz hale getirir. Kişinin ağrı eşiğine göre değişmekle birlikte her tüy alma işleminde olduğu gibi hafif de olsa ağrılı bir işlemdir.

Ağda yaparken nelere dikkat edilmeli? Gelin şimdi hep birlikte ağda yaparken dikkat edilmesi gerekenleri görelim:

 • Ağda yapılacak bölgenin temiz ve kuru olmasına dikkat edin.
 • Ağdanın uygun ısıda olmasına dikkat edin. Çok sıcak ağda cilt yanığına sebep olur, soğuk ısıda olan ağda ise tüyleri etkili bir şekilde almaz.
 • Ağdayı spatula ile sürerken cildinize çok bastırmayın.
 • Cildinize ağdayı sürdükten sonra zaman kaybetmeden temiz bir bez ile çekin. Ağda için özel olarak üretilen bezleri kullanmanız tavsiye edilir.
 • Etkili bir tüy alma işlemi için bez ile ağdayı çekerken tüylerin çıkış yönünün tersine olacak şekilde, hızlı ve net bir hamle ile çekmeniz gerekmektedir.
 • Uygulama yapacağınız bölge yumuşak dokulardan oluşan bir bölge ise bir elinizle bezi çekerken diğer eliniz ile bölgeyi gergin tutmanız tavsiye edilir.
 • Ağda uygulaması yapacağınız yer büyük bir bölge ise işleme her zaman en aşağıdan başlayınız. Örneğin tüm bacak bölgesine ağda uygulayacaksanız rahat bir işlem için ayak bileği bölgesinden başlayarak yukarı doğru işlemi yapmanız tavsiye edilir.
 • Ağda uyguladığınız bölgeye cilt tahrişini artıracağı için tekrar tekrar ağda sürmemeye dikkat edin.
 • Ağda işleminin adet(regl) dönemi öncesi yapıldığında salgılanan hormonlara bağlı olarak sivilcelenmeyi artıracağı düşüncesiyle adet döneminden sonra yapılması tavsiye edilmektedir.

Ağda Sonrası Nelere Dikkat etmek Gerekir

Ağda sonrası nelere dikkat etmek gerekir? Sorusunun cevabı araştırıldığında karşınıza çıkan ilk sonuç, tahriş olan cildinizi dinlendirmek gerektiğidir. Hem ağdanın yüksek ısıda olması hem de işlemin deri yüzeyinde çekilerek yapılması ciltte tahriş ve yıpranma durumunu artırır. Ağdanın cildinizde yaptığı baskının ardından, çekilmesi sonucu kıl kökleri etkilenir ve sivilce oluşumu gerçekleşir. Ağda sonrasında bazı kişilerin ciltlerinde kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik gibi durumlar oluşabilmektedir. Ağda sonrası cilt yüzeyinde oluşabilecek komplikasyonları azaltmak için hem tıbbi hem de bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Çok basit birkaç noktaya dikkat ederek oluşabilecek tahrişleri engelleyebilir ya da azaltabilirsiniz. Peki ama ağda sonrası cilt bakımı nasıl yapılır? Ağda sonrası cilt tahrişini engellemek için neler yapılabilir? Gelin hep birlikte bakalım…

 Ağda Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

ağda sonrası cilt bakımı
ağda sonrası cilt bakımı

Ağda uygulaması yapılırken de ağda uygulaması yapıldıktan sonra da özellikle hassas cilde sahip kişiler için olumsuz sonuçlar doğurabilen bir tüy alma yöntemidir. Ancak dikkat edeceğiniz ipuçları ve cilt bakım önerileri ile bu olumsuzlukları önemli oranda azaltabilirsiniz. Ağda sonrası cilt bakımı nasıl yapılır diye inceleyecek olursak hangi sonuçlara ulaşılabileceğine bakalım…

 • Ağda yapılan bölge, ağda sonrası sürülmesi için tasarlanmış ve satışa sunulmuş özel yağ ile nazikçe yağlanmalıdır. Eğer bu yağa ulaşabilme şansınız yoksa bebek yağını da tercih edebilirsiniz.
 • Ağda uygulamasından en az 3 saat sonra ılık bir duş almanız cildinize iyi gelecektir. Burada dikkat etmeniz gereken husus banyo suyunuz sıcak olmamalı, soğuğa yakın ılık bir su olmalıdır.
 • Tahriş olan bölgeye buz ile soğuk kompres uygulamak da cildi rahatlatıp ferahlatabilir. Buz paketlerini temiz bir torba ya da bez ile bölgeye belli aralıklarla uygulayabilirsiniz.
 • Ağda yapılan bölgenin dinlenmesi, mikrop kapmaması ve daha fazla tahriş olmaması için mümkün olduğunca dokunmamaya çalışmalısınız.
 • Giyilen çamaşır ve giysi kumaşlarının hava alabilir olmasına, sürtünmeyi ve tahrişi azaltan özellikte olmasına, hafif yapılı ve yumuşak dokulu olmasına ve ağda yapılan bölgeye baskı yapıp sıkmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Tahriş olan bölgeye parfüm veya alkol içerikli krem, losyon gibi ürünler kesinlikle sürmemelisiniz.
 • Sivilce, kızarıklık, şişkinlik oluştuğunda kesinlikle kaşınmamalı, oynanmamalı, tırnak darbesi ile oluşabilecek tahrişlerden kaçınmalısınız.
 • Cilt yüzeyinde farklı ve beklenmedik bir etki görüldüğünde mutlaka bir cilt doktoruna gitmelisiniz.

Ağda Sonrası Cilt Tahrişini Azaltan Maskeler

Ağda sonrası cilt tahrişini azaltan maskeyi rahatlıkla uygulayabilirken cilt hücrelerinizi yenileyebilir ve yıpranan cildinizi ferahlatabilirsiniz. Ağda sonrası cilt tahrişini azaltan maskeyi ağda yaptıktan hemen sonra değil, en az 3-4 saat bekledikten sonra yapmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

 • Yarım limon suyunu 3-4 kaşık toz şeker ile karıştırın. Oluşan karışımı hafif hareketlerle, çok bastırmadan ağda yapılan bölgeye masaj yaparak peeling yapın. Sonrasında ılık su ile durulayın. Bu maske ile ölü deri tabakasının atılmasına, sivilce oluşumunun engellenmesine, gözeneklerin açılmasına katkı sağlamış olacaksınız.
 • Ağda yapılan bölgeye özel bir bakım yapmak istiyorsanız bu tarif tam size göre… 1’er yemek kaşığı yoğurt ve karbonatı karıştırıp, bu karışımı dairesel ve yumuşak hareketlerle ihtiyacı olan bölgeye uygulayabilirisiniz. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra bölgeyi yıkayıp durulayabilirsiniz. Böylece ciltteki kızarıkların görünümünü önemli derecede azaltabilir, tahrişten kaynaklanan kabarıklıkları en aza indirebilirsiniz.
 • Ağda sonrası bakım için yapılabilecek maskelerden bir diğerinde sıra… 5 adet aspirin, 1 su bardağı kaynamış ve biraz bekletilmiş su içine atılıp karıştırılır. Aspirinler tamamen eriyince karışım sprey şişe içine alınır ve sorunlu bölgeye püskürtülür. En az 2-3 saat bekletilmesi gereken bu maskeyi cildinizin kızarıklığını gidermek ve cilt hücrelerinizin yenilenmesini sağlamak amacıyla sizler de uygulayabilirsiniz.

 

 • Bu maskeler öneri, tavsiye amaçlı olup cildinizde ağda sonrası her zamankinden daha farklı bir iz, leke, renk değişimi gördüğünüzde bu maskeleri uygulamadan önce cilt doktoruna gitmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA