Ağda Yapmak Zararlı Mı, Ağda Yapmanın Zararları

ağda yapmak zararlı mı, ağda yapmanın zararları
ağda yapmak zararlı mı, ağda yapmanın zararları

Ağda Yapmak Zararlı Mı

Kadınların tüylerinden kurtulmak için en çok tercih ettiği yöntemlerden birisi de ağda yapmaktır. Ağda kıl köklerini kökünden çektiği için cilde pürüzsüzlük kazandırır. Ancak çoğu zaman kadınların tercih ettiği bir yöntem olsa da ağda yapmanın bazı dezavantajları da vardır. Ağda yapmak oldukça can yakıcı bir yöntem olmakla beraber dikkat ve el ustalığı da gerektirir. Ağda yaparken zararlarından kaçınmak için dikkatli olunması gerekir, eğer ağda yaparken püf noktalarına dikkat edilmezse cilt yüzeyinde kalıcı zararlar oluşabilir ve enfeksiyon kapma riski da artar. Ağda yapmanın zararları nelerdir, açıklamadan önce ağda yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları siz değerli okurlarımızla paylaşalım. Ağda yaparken dikkat edilmesi gerekenler; 

  • Ağdaya başlamadan önce cilt temiz olmalıdır. Islak ve terli cilde ağda yapılmamalıdır.
  • Ağda yaparken cilde uygulanacak ağda tabakası ince olmalıdır. Kalın ağda ciltten çekilirken acı verir. Bundan dolayı cilde uygulanacak ağda kalın değil ince olmalıdır.
  • Tüm cilt tipleri ve özellikle hassas ciltler ağda uygulandıktan sonra direkt güneşe çıkmamalıdır. Ağda sonrası direkt güneşe maruz kalmak cilt yüzeyinde tahrişe neden olabilir.
  • Beyaz tenli ve hassas ciltler için ağda seçimi de oldukça önemlidir. Cilt tipine uygun olmayan ağda seçimi cildi tahriş ederek yaralanmalara neden olabilir.
  • Ağda yaparken ağdayı cilt yüzeyine sürdükten sonra çok az bekleterek çekilmelidir.Kılların köklerinden daha kolay çıkması için bir elle cildin yukarı doğru gerginleştirilmesi gerekir. Eğer cilt gergin olmadan ağda çekilirse hem acı hissi daha fazla olur hem de kılların köklerinden kopması zorlaşır.
  • Ağda olduktan sonra cilt çekmeden ve ağdanın ısısından dolayı kuruyacağı için nemlendirilmelidir.Cildin tahriş düzeyini azaltmak ve nemlendirmek için yasemin yağı kullanmak kısa sürede fayda gösterir.
  • Ağda tüyleri kökünden alsa da çekme ve germeden dolayı cildin sıkılığını etkileyebilir. Bu nedenle ağda sık sık uygulanmamalıdır. Ayda 1 ya da 3 haftada 1 kere ağda yapılmalıdır. Daha sık aralıklarla ağda yapılmamalıdır.

Ağda Yapmanın Zararları

ağda yapmanın zararları
ağda yapmanın zararları

Ağda yaparken dikkat edilmemesi bazı zararlara neden olabilir. Bu durumda ağdanın zararları nelerdir açıklayalım;

Cilt Sarkması; Sık sık cilt yüzeyine ağda uygulanması, kıl köklerinden ağdanın çekiminden dolayı uzun vadede cilt sarkmalarına neden olabilir. Eğer istenmeye tüylerden kurtulmak için en sık kullandığınız yöntem ağda ise zaman zaman cildi dinlendirmek için farklı yöntemler de kullanabilirsiniz. (Lazer epilasyon, jilet vb)

Enfeksiyon; Daha çok hassas ciltlerde karşılaşılan bu durum sıcak ağdanın cilde uygulanması ve cilt yüzeyini tahriş ederek gözenek oluşmasına ve gözeneklerin de enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu durumda cilt yüzeyindeki enfeksiyon kısa sürede fark edilmeli ve müdahale edilmelidir. Cilt yüzeyinde oluşan enfeksiyona zamanında müdahale edilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ciltte Kızarıklık; Sıcak ağdanın tam ılımadan cilde uygulanması ciltte kızarıklığa neden olabilir. Ciltte oluşan bu kızarıklık oldukça can yakıcıdır ve geçmesi için üzerine soğuk buz torbası ile masaj yapmak gerebilir.

Damar Genişlemesi; Ağda uygulanırken çok sıcak bir şekilde cilde yapıştırılması damarları olumsuz etkileyerek damar genişlemesine neden olabilir. Sık sık ağda yapılan cilt yüzeyinde uzun vadede varis rahatsızlığı görülebilir.

Cilt Yüzeyinde Kabuklanma; Sıcak ya da soğuk ağdanın sık sık cilt yüzeyine uygulanması ilk etapta kızarıklığa ve daha sonra cilt yüzeyinde kabuklanmaya neden olabilir.

Cilt Morarması; Ağdanın cilt yüzeyine uygulanırken cildi germeden çekilmesi hem acı verir hem de cildin morarmasına neden olabilir.

Bulaşıcı Hastalıklara Neden Olabilir; Günümüzde ağda güzellik merkezlerinde de yapılmaktadır. Kullanılan ağdanın kalitesi ve ortamın temizliği ağda yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Bir kişiye uygulanan ağda malzemeleri başka bir kişiye uygulanmamalıdır. Aynı ağdanın farklı kişilerde uygulanması enfeksiyona ve eğer birinde varsa bulaşıcı hastalığın geçmesine neden olabilir.

Cilt Hastalıkları; Cilt yüzeyinde sivilce, batık ve alerji olan bölgelere ağda uygulanması etkileşime neden olarak cilt hastalıklarına neden olabilir. Mümkünse bu bölgelere sıcak ağda uygulanmamalı farlı yöntemler tercih edilmelidir.

Güneş Lekesi; Ağda sonrasında kıl köklerinin çekilmesi ile ciltteki ölü deri de alınmış olur. Bu durum cildin hassasiyetini de arttırır. Ağda sonrasında hemen güneşe çıkmak ciltte lekelenmelere ve güneş yanıklarına neden olabilir. Ölü deriler ciltten atıldığı için bu bölgeler güneşten daha fazla etkilenerek farklı bir tona dönebilir.

Aşağıdaki Yazılar Da İlginizi Çekebilir

Ağda Nasıl Yapılır? Ağda Sonrası Cilt Bakımı

Evde Doğal ve Kolay Cilt Bakımı

Cilt Temizliği Nedir Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA