Ağız Çevresi Kararması Nedir, Nedenleri, Nasıl Geçer

ağız çevresi kararması nedir, nedenleri, nasıl geçer
ağız çevresi kararması nedir, nedenleri, nasıl geçer

Ağız Çevresi Kararması Nedir

Ağız çevresinde zamanla oluşan kararma ve sararma estetik açıdan olumsuz bir görüntüye neden olur. Ağız çevresi kararması her kişide olmamakla birlikte cildi hassas olan ve alerjiye meyilli ciltlerde daha sık görülmektedir. Dudak ve çene bölgesinde renk eşitsizliği ve koyu renk değişimi olarak meydana gelen ağız çevresi kararması, sabun ya da yüz yıkama jeli ile yıkansa da geçmemektedir. Ortaya çıkış nedeni farklılıklar gösteren ağız çevresi kararması için öncelikle bir cilt uzmanına başvurulmalıdır ve altında yatan nedenler araştırılarak tedaviye başlanmalıdır.

Ağız çevresinde meydana gelen kararmalar birden ortaya çıkmaz. Zamanla kendini belli eden ağız çevresindeki kararma, kişinin dikkatini çektikten sonra tedaviye başlanır. Ancak ağız bölgesinin düzenli olarak yıkanması ve bakım yapılması ile kararmaların oluşma riski azaltılabilir.

Ağız Çevresi Kararması Nedenleri

Ciltte meydana gelen renk değişimleri ve kararmaların altında farklı nedenler vardır. Ağız çevresi kararması nedenleri arasında sigara kullanımı, cilt hassasiyeti, güneşin zararlı ışınları ve genetik yatkınlıklardır. Ağız çevresinde meydana gelen kararmaların nedenleri incelendiğinde çeşitli cilt hastalıklarının da neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle tedaviye başlanmadan önce ağız çevresi kararması nedenleri iyi bilinmelidir ve tedavi bu nedene yönelik yapılırsa kısa sürede cevap alınmaktadır. Ağız çevresi kararması nedenleri çeşitlidir ve herkeste aynı nedenle görülmez. Ağız çevresi kararmaları en çok şu nedenlerden dolayı oluşabilir:

Güneşin Zararlı Etkileri; Güneş sağlığımız için önemli bir vitamin olan D vitamini kaynağı olsa da özellikle yaz aylarında zararlı ışınlar ile cilde zarar verebilmektedir. Eğer güneşin zararlı etkilerinin en çok görüldüğü zamanlar olan 12:00-15:00 saatleri arasında korumasız şekilde çıkılması halinde kalıcı cilt sorunları meydana gelebilir. Bu cilt sorunlarından birisi de ağız ve çene bölgesinde meydana gelen cilt kararmalarıdır. Güneşin zararlı ışınları ciltte kararmalara neden olur ve ciltte renk eşitsizlikleri meydana getirebilir. Bu etkilerden korunmak için güneş kremi cilde düzenli olarak uygulanmalıdır ve ek tedbirler olarak şapka kullanılmalıdır. Özellikle yazın güneşin en zararlı olduğu saatler olan 12:00-15:00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması gerekir.

İleri Yaş; Gelişen cilt bakım ürünleri sayesinde yaşlanma etkileri azaltılsa da, ileri yaşlarda zamanla ortaya çıkan etkenlerden birisi de cilt renginde meydana gelen değişikliklerdir. Cilt kararmaları ileri yaşlarda meydana gelen cilt deformasyonlarından kaynaklanabilir. Cilde rengini veren renk hücrelerinin kayba uğraması cilt kararmasına yol açabilir.

Hormonal Değişimler; Vücudumuzun genel sağlık yapısını etkileyen faktörlerden birisi de hormonlarıdır. Vücutta bulunan hormonların değişimi başta saç ve cilt olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde farklı değişimlere neden olabilir. Hormonların azalması ya da yükselmesi ciltte kuruluğa ya da cilt renginde kararmalara yol açabilir. Ağız çevresinde belirgin şekilde meydana gelen kararmaların nedeni hormon değişimleri olabilir. Bu nedeni araştırmak için hormon ve kan tahlili yapılması gerekmektedir.

Sigara Kullanımı; Sigara içinde bulunan etken maddelerden biri olan nikotin hem bağımlılık yapar hem de ağız çevresinde renk değişimlerine neden olmaktadır. Uzun süre sigara kullanımı ağız kokusu, boğaz hastalıkları ve cilt renginde sararmalar meydana getirebilir. Sigaranın zararlarından en çok etkilenen bölge ağız çevresidir. Ağız çevresi kararmasının sık görülen nedenlerinden biri olan sigara kullanımı el ve yüz bölgesinde de sararmalara neden olabilir.

Ağız Çevresi Kararması Nasıl Geçer

Bir cilt sorunu olan ağız çevresi kararmasını geçirmek için çeşitli yöntemler vardır. Çene ve ağız bölgesinde oluşan kararmalar kimi zaman kendiliğinden geçer. Bu tip durumlar için bir müdahale yapılmasına gerek yoktur. Ancak uzun süre geçmeyen ağız çevresi kararmasını geçirmek için uzman yardımı alınmalıdır. En sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olan krem kullanmaktır. Ağız ve çene bölgesine cilt uzmanının verdiği krem uygulanır. Tedavinin sonuç vermesi için düzenli olarak kullanım gerekir.

Lazer Uygulaması; Ağız çevresinde meydana gelen kararmada tedavi yöntemlerinden birisi de lazer yöntemidir. Krem ve ilaç tedavisi ile geçmeyen kararmalarda lazer tedavisi uygulanır. Lazer uygulaması yapılmadan önce gerekli cilt kontrolleri yapılmalı ve lazer tedavisine kontrollerden sonra uzmanın onayı ile başlanmalıdır.

Peeling Uygulaması; Ağız çevresi kararmasında başvurulan bir diğer yöntem kimyasal peelingtir. Peeling yöntemi ile cildin renk tonu eşitlenmeye çalışılır. Kimyasal peeling çene bölgesinde ve ağız çevresinde kararma olan bölgeye uygulanır. Kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 2 hafta içinde peelingin sonuçları kendini göstermeye başlar. Ortalama 4 seans sonunda ağız çevresindeki kararmalar geçmeye başlar.

Ağız Çevresi Kararması Bitkisel Tedavisi

Ağız çevresi kararmasını geçirmek için evde doğal ürünlerle yapılacak maske ve bakımlar cilt tonunun açılmasına yardımcı olur. Ancak unutulmamalıdır ki bu çözümler kalıcı bir etki sağlamaz. Ağzı çevresi kararmasında bitkisel tedavi için 1 tatlı kaşığı karbonat ve yarım limon suyu karıştırılarak ağız çevresine sürülür. Yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulanır.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA