Ağız Kanseri Nedir Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir

ağız kanseri nedir, ağız kanseri belirtileri nelerdir
ağız kanseri nedir, ağız kanseri belirtileri nelerdir

Ağız Kanseri Nedir

Sinsi bir şekilde ilerleyen ve genellikle lezyonların büyük ağrılar olarak kendini belli etmediği ağız kanseri  Dünya Sağlık Örgütü’nün en ölümcül 8 kanser türleri arasında. Ağız kanseri dudakların üstünde, ağzın iç kısımlarında, gırtlak, bademcik ve tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen bir hastalıktır. Erkeklerde kadınlardan daha çok görülen bir hastalık olan ağız kanseri  45 yaşından sonra daha sık  görülüyor. Yapılan araştırmalara göre dünyada her yıl 40 bin ağız kanseri vakası yaşanıyor. Üstelik bu rakam yıl geçtikçe artıyor ve erken teşhis edilmezse fark ölümcül bile olabiliyor. Hastalığın erken tanısı tedavisi içinde çok önem taşımaktadır. Erken teşhis edilmezse ; ağız kanseri ameliyatı, radyasyon terapisi ya da kemoterapi gerektirebilir.

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir

Bazı durumlarda belirti vermeyen ağız kanseri çok sinsi ilerler. Kimi zaman hastanın hayat kalitesini düşürmeyecek belirtiler de verir. Erken teşhis ve tedavi için ağız ve diş sağlığı bakımı kesinlikle ihmal edilmemeli ve rutin diş hekimi kontrolleri yaptırılmalıdır. Ağız kanseri belirtileri nelerdir , şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ağızda acı ve  şiddetli ağrılar  çekiliyorsa hemen bir diş hekimine başvurulmalıdır. Ağız içinde oluşan ve geçmeyen şişlikleri kızarıklıklar, kabarmalar meydana geldiyse  bir uzmana başvurmakta fayda vardır.
 • Ağzın iki tarafında oluşan hissizlik
 • Diş etlerinde ve dilde oluşan  kırmızı benekler
 • Bazı tümörler ağzı vermez ve büyüdükleri zaman genelde ağızda ve boğazda meydana gelen kanamalar olur.
 • Ağız içinde ve damakta meydana gelen beyaz lekeler.
 • Seste boğukluk olması
 • Yutkunma güçlüğü çekme. Yemek yeme esnasında  çiğnenen besinlerin yutulmasında güçlük çekilmesi ve beraberinde gelen öksürme hali. Kimi durumlarda çiğneme güçlüğü de  oluşabilir.
 • Kulak ağrısı  oluşması
 • Dil ve çene hareketlerinde zorluk, konuşmakta güçlük çekme
 • Boğazda yutulamayan cisim hissi
 • Alt ya da üst çenede meydana gelen şişlikler ve bu şişlikten kaynaklanan mevcut protezin bozulması
 • Yanak ve dilde kalınlaşma

Ağız kanseri teşhis ve tanısı çok önemlidir.  Oluşan tümor acı ve ağrı vermeyebilir ve kişi önemsemeyebilir ama kanser daha da ilerleyip ağız dokularında zarar oluşturduğu zaman ağrı ve acı da şiddetlenir.  Kişinin ağız kanserini hemen fark etmesi  zor olabilir. Düzenli Diş Hekimi kontrolü ile belirtilerden  hekim hastalığı teşhis edebilir.

Ağız Kanseri Neden Olur

Ağız kanseri neden olur , tam olarak bilinmemekle birlikte daha çok erkeklerde 45 yaşından sonra görülme olasılığı yüksektir. Ancak  ağız kanserinin en önemli nedenlerinden birisi sigara kullanımıdır. Sigara  ısı ile verdiği kimyasallarla ağız içindeki keratin olarak adlandırılan ağız içi dokunun sertleşmesini sağlayan maddenin artmasına neden olur ve zamanla değişim geçirerek ağız kanserine neden olur.

 • Sigara yerine pipo veya puro içmek de riski azaltmaz. Tütüm ürünlerinin kullanımı ağız kanserine yakalanma riskini arttıran nedenler arasındadır.
 • Alkol tüketimi ağız kanserinin risk faktörleri arasındadır.
 • Yeterince diş bakımı yapmamak
 • Standartlara uygun olmayan dolgu ve tam oturmayan protezler, takma dişler
 • Kötü beslenme
 • Human Papilloma virüsü

Ağız Kanseri Tedavisi

Uzun süre geçmeyen şişlik, kızarıklık,ağrı ve ağızda meydana gelen beyaz lekeler için uzmana başvurulmalıdır.   Muayenede şişliğin ne zamandan beridir devam ettiği, kanam olup olmadığı, yutkunma güçlüğü  sorulur. Az miktarda ağızdan doku alınarak biyopsi yapılır. Kemikleri ya da diğer bölgeleri etkileyip etkilemediği için ve aynı zamanda kanserin boyutunu belirlemek için röntgen taramaları yapılır. Son yıllarda ağrısız ve basit bir yöntem olan mavi ışık teknolojisi ile de erken evrede teşhis edilebiliyor.

Ağız kanserinin erken teşhis edilmesi çok önemlidir.  Erken evrede basit bir tedavi ile kanserin diğer bölgelere yayılmasını engellenebilir. Ağız kanserinde amaç kanserli dokuyu yok etmektir. Cerrahi müdahalelerle kanserli dokular çıkartılır. Genellikler ameliyat uygulanır. Ameliyatın ardından radyasyon veya kemoterapi uygulanır. Son yıllarda ağız kanserleri üzerinde lazer tedavi de uygulanmaktadır.

Ağız kanserleri erken teşhis edilmez ve tedavi ihmal edilirse kanser yayılarak fonksiyon kaybına ve  düzeltilmesi mümkün olmayan ağız ve yüz  deformasyonlarına ve hatta ölümlere neden olabilir. Ağız  kanseri   beyin gibi önemli bölgelere yakın olması ve anatomik olarak vücudun diğer bölgelerine  daha rahat yayılma riski taşımasından dolayı çok önemlidir.

Ağız kanseri riskini azaltmak için ; Ağız bakımı ve hijyeninin sağlanması çok önemli bir adımdır. Ağız hijyenine önem gösterilmeli kişi kullandığı proteze çok dikkat etmeli ve sağlıklı protezler kullanmalıdır.

Sigara ve alkol kullanılmamalı, uzun süreli güneş ışığından ve solaryumdan uzak durmak gereklidir.

Meyve ve sebze ağırlı beslenilmelidir.

Düzenli olarak diş hekimine ağız ve diş sağlığı kontrolü için gidilmelidir.

Ağız gargarası yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA