Ağız Yarası Neden Olur Nasıl Geçer

ağız yarası neden olur, nasıl geçer
ağız yarası neden olur, nasıl geçer

Ağız Yarası Neden Olur

Aft olarak da bilinen ağız ve dudak içinde çıkan yaralar oldukça can acıtıcıdır. Ağız yarasının nedeni henüz tam bilinmemekle birlikte bazı risk faktörleri ile tetiklenir  ve ağız içinde doku bozuklukları bu yaraların oluşmasına neden olur. Ağız yaraları genellikle yuvarlak, orta kısmı beyaz, sarı ya da gri renkte olan yaralardır. Ağız içinde oluşan bu yaralar, dudak iç kısmında, yanak içinde, dil üzerinde, diş etlerinde ya da damakta oluşur. Ayrıca bu yaralar yan yanadır ve oldukça can yakar.

Ağız yarası için merak edilen konulardan birisi de ağız yarasının bulaşıcı olup olmadığıdır. Ağız yarası bulaşıcı değildir.

Ağız yarası kadınlarda da erkeklerde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Ancak kadınlarda daha sık görülür. Ağız yarası genellikle 7 ve 10 gün içinde iyileşme gösterir. Bazı durumlarda daha uzun da sürebilir. Ağız yarası neden olur sorusuna verilecek cevaplar çok çeşitlidir. Çünkü ağız içinde birçok bakteri ve koruyucu doku da bulunmaktadır. Örneğin; yediğimiz bir yiyecek ya da içecek, diş macunu, ya da stres gibi etmenler ağız yarasına neden olan faktörler arasındadır. 

Ağız Yarası Nedenleri 

ağız yarası nedenleri
ağız yarası nedenleri

Ağız içinde oluşan yaralar için ağza alınan darbe etkendir. Bu darbe, bazen yanağın ısırılması, sivri bir maddenin ağız içini tahriş etmesi ya da çok soğuk ya da sıcak içeceklerin ağız içini tahriş etmesidir. Bu gibi faktörler ağız yarası oluşmasını tetikler.

Diş Protezi; Dişlerdeki protezler zaman zaman ağız içi yaralara neden olabilir. Ağız yarasının oluşmaması için protezlerin sık sık kontrol edilmesi gerekir.

Ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Bazı Yiyecekler; Asit içeriği yüksek olan bazı yiyecek ve içecekler ağız yarasını tetikler. Örneğin; Portakal suyu, sirke, kola içerdiği fazla asitten dolayı hassas ağız dokusu olan kişilerde ağız yarasına neden olabilir. Acı soslar, tuz, çerez ve kimyasal içeren hazır gıdalar ağız yararını tetikler. Eğer ağız içinde yara oluşma durumu varsa 2 gün öncesine kadar neler tükettiğinizi hatırlamaya çalışın.

Alerjik Nedenler; Bazı besinlere karşı alerjisi olan kişilerde o besinleri tükettikleri zaman alerjiden kaynaklı ağız yarası oluşabilir. Örneğin; çikolata, süt proteini içeren süt ürünleri, gluten, domates, incir, limon ve çilek ağız içi yaranın oluşmasını tetikleyen besinlerdir. Bu besinlere alerjisi olan kişilerin dikkatli olması gerekir.

Mide Mikrobu; Mide mikrobu kişilerde çeşitli rahatsızlıklar verir. Bu rahatsızlıklardan birisi de ağız yarasıdır. Mide mikrobu ağız içindeki dokulara da zarar vererek ağız yarasına neden olur.

Sigara; Sigara vücudumuzun birçok organına hasar veren zararlı maddelerin başındadır. Dişlerin sararması, ağız kokusu,damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları kanser sigaranın zararlarından bazılarıdır. Ancak sigara ağız yaralarına da neden olur ve bu yaralar sigaranın içerdiği kimyasal maddelerden kaynaklanır. Uzun süre sigara içenler ağız yarasına yakalanma riski de taşırlar. Sigara ile ilgili bir diğer nokta ise uzun süre sigara içenlerin sigara içmeyi bıraktıkları zaman geçici bir süreyle ağızlarında yara olabilir. Bunun nedeni sigara bırakıldıktan sonra vücudun alışmış olduğu kimyasalın değişmesinden kaynaklanır. Ancak bu durum geçicidir. Bu sebepten dolayı sadece ağız yaraları için değil çok daha farklı hastalıklara sebebiyet verdiği için sigarayı bırakmalısınız.

Diş Macunu; Bazı diş macunları içinde bulunan sodyum loril sülfat ağız yarasını tetikleyebilir. Çünkü bu madde ağız dokusundaki koruyucu tabakayı tahril eder dokuları savunmasız bırakabilir.

Vitamin ve Mineral Eksikliği; Özellikle demir eksikliği ağız yaralarının oluşumunu tetikleyen bir etkendir. Bunun yanı sıra B12, B3,B9 vitamini eksikliği de ağız yaralarını tetikler. Çünkü bu vitaminlerin hücre yenileme, cilt sağlığı ve sinir sistemini desteklemek gibi faydaları da vardır. Vitamin eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatır ve çeşitli rahatsızlıkların doğmasına neden olur. Bunlardan birisi de ağız içinde oluşan yaralardır. Eğer ağız yaranız varsa beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirip bu vitaminlerinizi ölçtürmekte de yarar vardır.Vitaminlerle ilgili daha ayrıntılı bilgi için vitamin çeşitleri ve vitaminlerin faydaları yazımıza da bir göz atabilirsiniz.

Stres; Stres pek çok hastalığın kaynağını oluşturur. Ağız yaralarının en yaygın nedenlerinden birisi de strestir. Günümüzde giderek artan stres ile özellikle iş hayatı gibi ortamlardan etkilenen ruh durumumuz stresi tetikleyerek bazı fiziksel tepkiler gösterebilir. Bunlardan birisi de ağız yarasıdır. Kadınların regl dönemlerinde değişen hormonların etkisiyle de ağız yarası görülebilir.

Ağız Yarası Nasıl Geçer

Ağız yarası genelikle oluşmasından 7-10 gün süre içinde kendiliğinden geçer. Ağız yarası hassas sinirler içinde bulunan yüzeyde oluştuğu için kişiye oldukça acı verir. Özellikle yemek yerken ya da içecek içerken rahatsızlık verir.

Ağız yarasının geçmesi için özellikle 10 günü geçtiği halde geçmeyen yaralar için doktora başvurulmalıdır. Hekimin vereceği antibiyotik içeren ağız gargaraları ile kısa sürede geçer.

Ağız Yarası İçin Şifalı Bitkiler

ağız yarası için gargara
ağız yarası için gargara

Ağız yarasını geçirmek için bazı bitkilerden yaralanmak mümkündür. Ağız yarasını geçirmek için 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek gargara yapılabilir ya da tuzu direkt ağız yarasının üzerine basabilirsiniz.

Ağız yarası için şifalı bitkilerden birisi de karbonattır. Karbonatı ağız yarasının üzerine sürebilir ya da ağız gargarası yapabilirsiniz. Ağız yarasını geçirmek için limon yaranın üzerine sürülebilir ya da limonlu su ile gargara yapılabilir.

Ağız Yaraları İçin Hangi Doktora Gidilir

Ağız yarası genellikle 1 hafta içinde kendiliğinden geçer. Ancak geçmeyen ya da geç geçen ağız yarası için doktora gidilebilir. Doktora gitmeden önce; ağız yarası ile birlikte ishal  ve ateş oluyorsa, yara 1 santimetreden daha fazla genişse ve sık aralıklarla aft çıkmaya başladıysa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Ağız yaraları için hangi doktora gidilir sorusunu soran hastalar kulak burun boğaz doktoruna gitmelidir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA