Ahududunun Faydaları, Ahududu Reçeli, Ahududu Yaprağı Çayı

ahududunun faydaları, ahududu reçeli, ahududu yaprağı çayı
ahududunun faydaları, ahududu reçeli, ahududu yaprağı çayı

Latince adı Rubus idaeus olan ahududu,  gülgiller ailesinden ve halk arasında frambuaz olarak da bilinen yaz meyvelerinden biridir. Adı sürekli böğürtlen meyvesi ile karıştırılan ahududu, görünüş itibariyle daha çok çileğe benzemektedir. Ahududu kökeni tam olarak bilinmemekte ve Dünya’nın birçok yerinde yetiştirilmektedir. Meyve olarak yenilebilen ahudududan reçel, şurup, likör de yapılmaktadır. Ayrıca ahududunun yapraklarından ahududu çayı da yapılmaktadır.

Ahududunun Faydaları

ahududunun faydaları
ahududunun faydaları

İçeriğinde bolca A , C, E ve folik asit vitaminlerini bulunduran ahududunun birçok faydası da bulunmaktadır. Gelin şimdi besin değerleri açısından oldukça zengin olan ahududunun faydalarını tek tek görelim;

 • Ahududu içeriğindeki antosiyanin sayesinde bağışıklık sistemini destekler ve kan şekerini düzenler.
 • Ahududu içeriğindeki antioksidan maddeleri sayesinde DNA moleküllerine zarar veren ve kansere neden olan serbest radikallerle mücadele eder. Birçok araştırmada ahududunun kansere karşı etkili olduğu görülmüştür.
 • Ahududu içeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildimiz için de çok faydalıdır. Özellikle güzel bir cilde sahip olmak isteyenlerin vazgeçemediği meyvelerden biridir ahududu. Ahududu cildinize parlak bir görünüm verir hem de cildinizin yaşlanmasını geciktirir.
 • Ahududu lif ve manganez bakımından da zengin bir meyvedir. Bu iki madde sindirim işlemini yavaşlattığından, tokluk hissi de verir. Bu şekilde de zayıflamaya yardımcı olur.

Ahududunun diğer faydaları;

 • Ahududu kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar.
 • Ahududunun tansiyonu düşürmeye de faydası vardır.
 • Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan ahududu, kabızlığı da önler.
 • Vücuda dinçlik veren ahududu, enerji verir.
 • İdrar söktürme özelliği de olan ahududu, bunun yanında rahatlıkla terletir.
 • Kan şekerini düzenlediği için ahududu şeker hastalarına da tavsiye edilir.
 • Ahududu ateş düşürücüdür.
 • Romatizma tedavisinde de ahududu tüketimi tavsiye edilir.

Ahududunun Zararları

Ahududunun faydaları yanında birçok meyvede olduğu gibi fazla tüketildiğinde zararları da vardır. Özellikle normalden fazla tüketildiğinde mide ağrılarına ve ishale neden olmaktadır. Bunun yanında ahududu meyvesi de ahududu yaprağından yapılan çay da hamilelik döneminde tavsiye edilmemektedir. Hamilelikte tavsiye edilmemesinin en önemli sebebi de östrojen salgısını artırması gösterilmektedir.

Ahududu Reçeli

ahududu reçeli
ahududu reçeli

Ahududu meyvesi sadece yazın kısa bir süre yetiştiği için diğer zamanlarda da tüketilebilmesi için reçeli de yapılmaktadır. Ahududu reçeli yapımı kolay ve lezzetli bir reçeldir. Peki ahududu reçeli nasıl yapılır? Gelin şimdi de ahududu reçeli tarifimize bakalım;

Malzemeler

 • 1 kg ahududu
 • 1 kg toz şeker
 • 1 yemek kaşığı limon suyu ya da çeyrek limon

Ahududu Reçeli Yapılışı

Ahududuları yıkayıp bir tencereye koyun. Üzerine toz şekeri de ekleyip kısık ateşte pişirmeye başlayın. Şeker eriyinceye kadar pişirmeye devam edin. Üzerinde oluşan köpükleri bir kaşıkla alın. Koyulaşmaya başlayınca en son limon suyunu da ekleyip ateşi kapatın. Eğer hemen tüketmeyecekseniz sıcak sıcak kavanozlara koyabilirsiniz. Afiyet olsun..

Ahududu Yaprağı Çayı

ahududu yaprağı çayı
ahududu yaprağı çayı

Daha çok meyve olarak tüketilen ahududunun reçel, şurup olarak da tüketildiğini daha önce söylemiştik. Ancak son yıllarda ahududu yaprağından yapılan ahududu yaprağı çayı da en çok tüketilenler arasında yer almaktadır. Ahududu yaprağından yapılan çayın birçok faydası olduğu da görülmüştür. Peki ahududu yaprağı çayı faydaları nelerdir gelin hep birlikte görelim;

 • Ahududu yaprağı çayı ağız ve boğaz yaralarının iyileştirilmesi için iyi bir gargaradır.
 • Ahududu yaprağı çayı deriye uygulandığında deri yaralarını da iyileştirir.
 • Ahududu yaprağı çayı diş eti hastalıklarına da iyi gelir.
 • Ahududu yaprağı çayı adet öncesi sendromu belirtilerini hafifletir, adet sancılarına iyi gelir.
 • Ahududu yaprağı çayının mide bulantısına iyi geldiği ve safra akışını da hızlandırdığı bilinmektedir.
 • Özellikle son yıllarda ahududu bitki çayının hamileliğin sonlarına doğru tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ahududu bitki çayının doğumun kolay olmasını sağladığı söyleniyor. Fakat hamilelik boyunca bitki çayları tüketiminin riskli olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçek . Bu yüzden ister ahududu bitki çayı isterse başka bitki çayları olsun doktorunuza danışmadan kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.Ahududu bitki çayı rahim bölgesini etkilediği için erken doğum riskine de neden olmaktadır.

Ahududu Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ahududu yaprağı bitki çayı hazırlamak için öncelikle kurutulmuş ahududu yaprağı almalısınız. Bu yaprakları dilerseniz kendiniz de kurutabileceğiniz gibi aktardan satın da alabilirsiniz. Ancak aktardan satın aldığınız kurutulmuş  ahududu yapraklarının son bir yıl içinde toplanmış olmasına dikkat ediniz.

Ahududu yaprağı çayı tarifi;

Ahududu yaprağı çayı için bir avuç ahududu yaprağını bir litre soğuk suyun içinde birkaç saat bekletiniz. Ardından aynı suyun içinde kaynatınız. Kaynadıktan sonra 5 dakika bekletip süzerek içebilirsiniz. Bunun yanında eğer yaz mevsiminde iseniz çayın içine ahududu da atarak aromasını artırabilirsiniz. Günde 2 bardaktan fazla içmemeye dikkat ediniz.

Ahududu Yaprağı Çayı Yan Etkileri

Ahududu çayı rahim bölgesini etkilediği için özellikle hamileliğin ilk döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bazen doğuma yardımcı olduğu, kolaylaştırdığı gibi faydaları olduğu söylense de kesinlikle doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Bunun yanında düzenli ilaç kullanıyorsanız da doktorunuza danışmadan ahududu yaprağı çayını tüketmemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA