Aile İçi İletişimi Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

aile içi iletişimi güçlendirmek için tavsiyeler
aile içi iletişimi güçlendirmek için tavsiyeler

Hayatımızın her alanında insanlar ile sağlıklı iletişim kurmak çok önemlidir şüphesiz. Ancak iletişimin en güçlü ve sağlıklı olması gereken yerlerden biri ailedir. Aile bireyleri arasındaki güçlü bağların kurulması karşılıklı iletişimin sağlıklı olma durumuna bağlıdır. Özellikle çocukların eğitiminde aile içi iletişim kanallarının açık olmasının ve işlevsel niteliklerde olmasının çok önemli faydaları vardır.

Toplumun genelinde olduğu gibi aile içindeki bireylerin davranışlarının temelinde de iletişim yer almaktadır. Aile içi dayanışma, işbirliği, çözüm ortaklığı, ortak karar verebilme becerisi, bireylerin birbirini tanıyabilmesi, özsaygı ve karşılıklı saygı duyabilmesi tamamen aile içi iletişimin sağlıklı olması ile ilgilidir. Bireyini yaşadığı mutluluk, öfke, korku, hüzün gibi her türlü duygunun aktarımı ve paylaşımı güçlü bir iletişim sayesinde olur.

Sağlıklı bir aile içi iletişimin olduğu ortamlarda bundan en büyük faydayı çocuklar sağlamaktadır. İletişimin iyi bir şekilde yapıldığı ortamlarda büyüyen çocuklar kendilerini daha iyi ifade ederler ve güven duygusu içinde büyürler. Özgür düşünebilen, sorunlara çözüm bulabilen, öz saygısı yüksek, empati kurabilen ve ifade gücü yüksek çocuklar yetiştirmek isteniyorsa aile içi iletişimin güçlü olmasına dikkat edilmelidir.

Eşlerin uzun vadede mutlu bir aile ortamı yaratmaları için ilk ve en gerekli olan şeydir; Doğru İletişim Kurmak. Doğru iletişim ile birlikte eşler birbirlerini daha iyi anlar ve olduğu gibi kabul eder, karşılaştıkları problemleri iyi analiz eder ve birbirlerini yargılayıcı ifadelerden kaçınırlar. Doğru iletişim örneğini çocuklarına da en iyi şeklide göstermiş olurlar. Bu nedenle doğru iletişim kurabilen çocukların eğitimi ilk önce ailede başlamaktadır.

Yoğun iş temposu, duygu ve düşüncelerini geçiştirme, bireyin iç dünyasındaki duygu dalgalanmaları, yaşanan hayal kırıklıkları iletişimin önünde duran setlerdir.  İletişim problemlerinin üstüne başka sorunların da eklenmesi ile durumu iyice içinden çıkılamaz bir hale sürükleyebilir. İşte tem da bu nedenle sağlıklı bir aile içi iletişimi için dikkat edilmesi gerekenlere özen gösterilmelidir.

Aile İçi İletişimi Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

aile içi iletişim
aile içi iletişim
  • Eşler arasındaki iyi iletişimin gücünü fark edin. Çocukların davranışlarını en başta aile içi iletişimin şekillendirdiğini unutmayın.
  • Karşılıklı dinlemeyi bilmek önemlidir. Karşınızdakini anlamaya çalışın ve bunu ona hissettirin.
  • Konuşurken kendinizi en iyi şekilde ifade edin. Neler hissettiğinizi anlatın. Suçlayıcı ve yargılayıcı konuşmayın. ‘Sen’ dili yerine ‘Ben’ dili kullanın.
  • Konuşmanızdan önce süreci iyi analiz edin ve düşünmediğiniz konu hakkında konuşmayın.
  • Sürekli dert ve sorun anlatmayın. Olumlu yanlarından bahsedin. Çözümün ne olabileceği konusunda ortak düşünmeniz gerektiğini ifade edin. Aile içi herhangi bir sorunun oluşmasında herkesin payı olabileceğini hissettirin ve çözüm sürecine herkesi dahil edin.
  • Özellikle çocuğunuz ile iletişim kurarken sürekli öğüt verici ifadeler kurmayın. Sakin bir ses tonu ile konuşun. Korkutma ve tehdit içeren ifadelerden kaçının. Çocuğunuzun size her şeyi anlatabileceği mesajını verin. Sorunların ortak akıl ile çözülebileceğini hissetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA