Akdeniz Diyeti Nedir Akdeniz Beslenmesi

akdeniz diyeti nedir akdeniz beslenmesi
akdeniz diyeti nedir akdeniz beslenmesi

Akdeniz Diyeti Nedir

Kilo vermek için en sağlıklı diyetlerden biri olan Akdeniz diyeti bol sebze, Akdeniz yeşillikleri ve zeytinyağı tüketilen bir beslenme şeklidir. Mevsim sebze ve meyvelerinin tüketildiği Akdeniz diyetinde zeytinyağı da tüketilir. Oldukça faydalı bir beslenme şekli olan Akdeniz diyeti ile kilo vermek hem oldukça kolaydır hem de sağlıklıdır. Öyle ki Akdeniz diyeti kişiye hızlı bir şeklide kilo verdirirken ayrıca beyin ve kalp sağlığını korumaya da yardımcı olur.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır; Akdeniz diyeti uygulamak oldukça kolaydır.  Bir beslenme modeli olarak düşünürsek Akdeniz diyeti sebze ağırlıklı beslenme modeli olduğu için kalori alımı azdır ve kolay yoldan hızlı bir şekilde zayıflamayı sağlar. Akdeniz modeli bir beslenme uygulamak istiyorsanız; her öğününüzde mutlaka mevsim sebzesi olmalı. Ayrıca mevsim sebzesini pişirirken zeytinyağı ile pişirilmesi de gerekmektedir. Akdeniz diyeti yaparken üzerinde önemle durulması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Akdeniz diyetinde başarılı sonuçlar almak için dikkat edilmesi gereken noktaları bilmek ve uygulamak çok önemlidir.  Akdeniz diyeti nasıl yapılır ve nelere dikkat edilir;

  • Öncelikle Akdeniz diyetinde sebze tüketilmesi çok önemlidir, özellikle akşam öğünlerinde sebze tüketmeye özen gösterin.
  • Yemeklerde en sağlıklı yağlardan birisi olan zeytinyağı kullanın. Ancak yemeklerinizi pişirirken zeytinyağının kalorisini dikkat ederek çok aşırıya kaçmadan tüketmeye çalışın.
  • Akdeniz diyetinde et tüketimi de oldukça önemlidir. Ancak Akdeniz diyetinde kırmızı et yerine daha çok balık, tavuk gibi beyaz et tüketilmelidir.  Gün içinde mutlaka bir öğün beyaz et tüketmeye özen gösterin. Ancak Akdeniz diyetinde beyaz etin yanında kırmızı et tüketilmesi de kesinlikle ihmal edilmemelidir.  Bu nedenle haftada 1 kez kırmızı et tüketmek oldukça doğru olacaktır.
  • Akdeniz diyetinde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise; işlenmiş tahıllardan uzak durmaktır. Tam tahıllı gıdalar porsiyon kontrolü yapılarak tüketilmelidir. Örneğin beyaz ekmek yerine tam tahıllı çavdar ekmeği ya da genetiği ile oynanmamış siyez buğdayından yapılan siyez ekmeği tüketilmesi önerilir.
  • Akdeniz beslenmesinde protein kaynağı kuru baklagillerin tüketimi de çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve daha sağlıklı bir yaşam için haftada en az 2 kez baklagiller tüketilmelidir. Lif açısından zengin olan baklagiller hem bitkisel protein içerirler hem de bağırsakların daha iyi çalışmasına yardımcı olurlar. Daha iyi çalışan bağırsak ise zayıflamaya yardımcıdır. Bu sayede daha hızlı ve daha kolay kilo vermeniz mümkün olacaktır.
  • Her diyette olduğu gibi Akdeniz diyetinde de tatlı tüketimi oldukça sınırlı olmalıdır. Özellikle rafine şekerli ve şerbetli tatlıların tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır. Eğer tatlı tüketmekten vazgeçemiyorsanız şerbetli tatlı çeşitli yerine sütlü tatlı çeşitlerinden uygun miktarda tüketebilirsiniz. Tatlı krizlerinizi en sağlıklı şekilde atlatmak için mevsim meyveleri oldukça ideal bir alternatiftir. Akdeniz diyetine günlük 1 porsiyon mevsim meyve tüketmek serbesttir.

Akdeniz Beslenmesi

Akdeniz beslenmesini bu kadar önemli kılan ise sürdürülebilir özellikte olmasıdır. Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların genellikle yaşam süreleri uzundur.  Sağlıklı beslenme bunun en önemli nedenidir. Çünkü  Akdeniz ülkeleri genellikle yemeklerinde zeytinyağı kullanırlar. Beyni ve kalbi korumada çok önemli katkılar sunan zeytinyağı, kalp hastalıklarını önler ve damar tıkanıklığına neden olmaz.

Akdeniz beslenmesi denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri yemeklerde kullanılan yağın zeytinyağı olmasıdır. Doymuş yağ oranı yüksek olan zeytinyağı tüketilen Akdeniz beslenmesinde katı yağlar kesinlikle tüketilmemektedir.

Ayrıca Akdeniz tipi beslenmede süt ve süt ürünleri tüketiminde az yağlı olanların tercih edilmesine özen gösterilir. Tam yağlı süt, peynir ya da kaymaklı yoğurt gibi süt ürünleri yerine bu ürünlerin yağsız olanları tercih edilmelidir.

Akdeniz beslenmesinde rafine şeker ve işlenmiş paketli gıdalar tüketilmez. Yüksek oranda şeker ve trans yağ içeren bu tip ürünler diğer diyetlerde olduğu gibi Akdeniz tipi beslenmesinde de hiçbir şeklide tüketilmemektedir.

Daha sağlıklı bir yaşam için diyetisyenler ve beslenme uzmanları Akdeniz beslenmesini önermektedir. Günümüzde fast food yemek kültürünün oldukça arttığı bilinmektedir. Akdeniz beslenmesinde fast food tüketilmez.

Kekik, kimyon karabiber gibi baharatlar Akdeniz beslenmesine sıklıkla tüketilmelidir. Güçlü antiokasidan kaynağı olan bu şifalı baharatlar aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur.

Son yıllarda Akdeniz beslenmesi ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalardan yola çıkarak Akdeniz beslenmesinin sadece kilo vermek için değil, sağlıklı bir yaşam içinde önerilen en ideal beslenme modeli olduğu ortaya konulmuştur. Akdeniz beslenmesi ile düzenli olarak beslenen kişilerin birçok hastalığa karşı koruyucu tedavi sağladıkları ya da var olan hastalıklarının şikayetlerini en aza indirdikleri görülmüştür.

Akdeniz Beslenmesinin Faydaları

Akdeniz diyeti ve beslenmesi son yıllarda çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Ülkemiz insanları arasında Akdeniz beslenmesi pek yaygın değildir. Ülke genelinde beslenme alışkanlığımızda genellikle kırmızı et tüketimi ağırlıklı olduğu görülmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki beyaz et ve sebze tüketiminin yoğun olduğu Akdeniz beslenmesi başta kalp damar sağlığı olmak üzere bir çok konuda hastalıklara karşı önemli faydalar sağlamaktadır. Hayat kalitesini artırma noktasında da pek çok olumlu etkiler göstermektedir. Akdeniz beslenmesinin faydaları şu şekildedir;

 

Beyin sağlığını korur; Alzheimer&Dementia dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre yaşlılık döneminde uygulanan Akdeniz beslenmesinin beyin yapısında bulunan bağlantıları koruduğu belirtilmiştir.

Yaşlanma etkilerini en aza indirir; Akdeniz beslenmesi hücreleri besleyerek yaşlanmayı yaklaşık 10 yıl geciktirmektedir.

Kolon ve Mide kanserini önler; Zeytin yağında, zeytinde ve zeytin yaprağı çiçeğinde dahi bulunan hydroxytyrosol, tyrosol, oleuropein gibi etken maddeler mide ve kolon kanseri hücrelerini yok eder.

Damar sertliğini önler; Zeytin yağında bol miktarda bulunan pelifenol, damar sağlığını korumada çok önemli etken maddelerden biridir. Bu nedenle damar sağlığı için omega 3 ve zeytin yağı tüketimi çok önemlidir.

Kemik erimesini önler; Akdeniz beslenmesinde omega 3 ve zeytin yağı yönünden zengin besinler ile beslenmek kemik güçlenmesini sağlar ve kemiklerin kırılganlığını önemli derecede azaltır.

Akdeniz Diyeti Yapanlar

Siz de daha sağlıklı ve her yönden daha kaliteli bir yaşam için ve tabiî ki fazla kilolarınızdan kısa sürede kurtulmak için Akdeniz diyeti yapabilirsiniz. Bu noktada Akdeniz diyeti yapanlar arasında ulaşılan değerlendirmeler sonucunda diyetin uzun vadede birçok olumlu etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Akdeniz diyeti ile beslenme alışkanlığınızı daha sağlıklı yönde değiştirerek hem sağlığınızı koruyabilir hem de kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Akdeniz Diyeti Örnek Menü

Sabah;

1 dilim tam tahıllı ekmek

5 adet yeşil zeytin

1 bardak süt ya da şekersiz çay

1 porsiyon meyve

Ara öğün;

1 porsiyon mevsim meyvesi

Öğle;

Bu öğünde sebze tüketilmelidir. Mevsiminde bir sebze zeytinyağı ile pişirilebilir. Örneğin; zeytinyağlı ıspanak sote

1 kase yoğurt

1 dilim tam tahıllı ekmek

Mevsim yeşilliklerinden oluşan 1 kase salata

Ara öğün;

1 bardak süt ya da ayran

Akşam;

Akşam yemeğinde beyaz et tüketerek günlük almanız gereken proteini bu öğünde almalısınız. Örneğin;

200 gram ızgara balık ya da tavuk

1 kase mevsim yeşilliklerinden oluşan salata

1 bardak ayran (Balık tüketeceğiniz zaman içmemelisiniz)

 

Vegan Beslenme Nedir, Veganlar Ne Yemez
Karatay Diyeti
Vücut Yağ Oranı Kaç Olmalı İdeal Yağ Oranı Hesaplama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA