Alerji Çeşitleri Nelerdir, Alerji Belirtileri

alerji çeşitleri nedir, belirtileri nelerdir
alerji çeşitleri nedir, belirtileri nelerdir

Alerji zaman zaman farklı sebeplerden de olsa başımıza gelebilecek bir durumdur. Alerjinin farklı çeşitleri bulunmakla birlikte alerjiye neden olan birçok faktör de bulunmaktadır. Vücudumuzda gelişen bir alerji için genetik yapımız, yaşımız ve bünyemiz çok büyük etkendir. Hassas bünyedeki kişilerin alerjik reaksiyon göstermeleri daha olasıdır. Alerji özellikle mevsim geçişlerinde, polenlerden, tüy ya da güneşten kaynaklanabilir. Alerji çeşitlerini aşağıdaki başlıklarda daha ayrıntılı aktaracağız ama öncelikle alerjinin tanımını vermekle başlayalım.

Alerji Nedir

Alerji; Vücudumuza nefes, temas ya da gıda yoluyla giren zararlı alerjenlerin bağışıklık sistemini etkileyerek vücudun reaksiyon göstermesidir.  Yaşadığımız alanlarda birçok alerjen vardır ve bedenimiz çoğu zaman bu alerjenlerle mücadele eder. Vücut sistemimiz bu şekilde yaratılmıştır. Örneğin burun içindeki kılların soluduğumuz havayı temizleme görevi vardır, böylece alerjik maddelerin solunum yoluyla bedenimize girmesini engeller. Ancak bazen alerjenler bir şekilde vücuda girer ve vücudun bağışıklık sistemine zarar verir. Alerji vücutta kendini hemen belli eder, kızarıklık, hapşırma, gözlerin kanlanması, kusma gibi belirtiler alerjinin çeşidine göre değişmektedir.

Alerji Çeşitleri Nelerdir

Deri Alerjisi; Deri alerjisi derinin bir kimyasala temas etmesiyle oluşur. Kimyasal bir ürün ya da metal bir parçaya temas edilmesiyle oluşan alerji deride kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklığa neden olur. Deri alerjisine neden olan bir diğer etmen ise antibiyotik ilaç kullanımıdır. Özellikle ağır antibiyotik ilaçlar hassas bünyelerde deri alerjisine neden olabilir.

Alerjik Astım; Alerjiye müsait bünyelerde ortaya çıkan alerjik astım öksürük ve nefes darlığı şeklinde kendini belli eder. Alerjik astıma, köpek veya kedi tüyü, polen, toz bulutları, küf mantarı ya da talaş tozu neden olur. Alerjik astım özellikle marangoz işlerinde tahta ve ağaçların kesimi sırasında çıkan talaş tozuna maruz kalan kişilerde de görülür.

Arı Sokması Alerjisi; Arının iğneyle kişiyi sokması alerjiye neden olabilir. Arının soktuğu bölgede kızarıklık, kabarma ve şişme görülür, bu alerjik belirti bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Besin Alerjisi; Besinlerde bulunan kimyasal maddeden dolayı ortaya çıkan alerji türüdür. Alerjiye sebep olan besin tüketildiğinde bağışıklık sistemi buna karşı antikor üretir ve besin tekrar yenildiğinde vücudun yabancı madde olarak gördüğü proteini atmak için kimyasal üretmesiyle alerji oluşur. Besin alerjisi kendisini mide bulantısı, ishal, kusma şeklinde belli eder. Ayrıca kızarıklık, öksürük de görülebilir.

Bahar Alerjisi; Bahar alerjisi birçok kişinin ilkbahar mevsiminde yakalandığı bir alerji çeşididir. Bahar alerjisi aynı zamanda yaz gribi ve saman nezlesi olarak da bilinir. Bahar mevsiminde mevsimlerin değişmesi ile birlikte havada bulunan polen tozları bu alerjinin en büyük nedenidir. Ayrıca küf mantarı, çeşitli gıdalar ve evcil hayvan tüyleri bahar alerjisini tetikler.Bahar alerjisiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için bahar alerjisi belirtileri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kurdeşen; Kurdeşen deri üzerinde meydana gelen kızarıklık ve kabarmalardır.Bir çeşit kaşıntı olan kurdeşen dökülerek tekrar oluşabilir. Kurdeşen ilaç kullanımı, bazı deniz ürünlerinin tüketimi, yumurta, toz gibi nedenlerden dolayı olabilir. Kurdeşenin diğer nedenleri arasında kozmetik ürünler, inek sütü, aşı ve böcek sokmaları da vardır.

Etopik Dermatit; Etopik dermatit genetik faktörlere bağlı bir alerji çeşididir. Çocuk egzaması olarak da bilinir. Çocuk egzaması denmesinin nedeni genel olarak 6 ay-2 yaş arasında arasında görülmesidir. Alerjinin belirtileri deride kızarıklık, kuruluk, ve kaşıntıdır.

Anaflaksi; Alerji çeşitleri arasında en ciddi olan alerjidir. Kullanılan çeşitli ilaçlar, gıdalar, alerjik aşılar anaflaksi alerjiye neden olabilir. Alerji belirtileri arasında bilinç kaybı ve nefes darlığı görülür.

Alerji Belirtileri Nelerdir

alerji belirtileri nelerdir
alerji belirtileri nelerdir

Alerji belirtileri alerjinin çeşidine göre değişmektedir. Alerji belirtisi nelerdir diye sorarsak öncelikle vücudun neye alerji gösterdiği ve alerjiye neden olan faktörü belirlemek gerekir. Alerji belirtilerinde bilmemiz gereken önemli bir nokta ise alerji belirtilerinin bünyeden bünyeye farklılık göstermesidir ve alerjinin şiddeti de değişiklik gösterir.

En sık görülen  alerji belirtileri; 

  • Kaşıntı
  • Kızarıklık ve kabarma
  • Nefes darlığı ve hırıltılı nefes alıp vermedir.

Alerji belirtileri mevsimsel alerji, gıda alerjisi, evcil hayvan alerjisinde farklı reaksiyonlar gösterir.

Mevsimsel Alerji Belirtileri; Bahar mevsiminde görülen bu alerji bitkilerden yayılan polenlerden oluşur. Polen alerjisi olan kişiler bahar mevsimlerinde alerjiye yakalanabilir. Bahar alerjisi belirtisi; gözlerde kaşıntı, sulanma, hapşırık, öksürük, gözlerde yanma ve burun akıntısı şeklindedir. Aynı belirtiler sonbahar mevsiminde de görülebilir.

Hayvan Alerjisi Belirtisi; Evcil hayvanların tüylerine olan bu alerji belirtisi; hırıltılı nefes, gözlerde kaşıntı, burun akıntısı şeklindedir. Köpek alerjisi olan kişilerde temas sonucu ciltte kaşıntı kızarıklık ve kurdeşen görülebilir.

Gıda Alerjisi Belirtileri; Gıdalara olan hassasiyet pek çok kişide görülebilir. Belirtiler genelde hafif şekilde olduğu için çoğu kişi hangi gıdaya karşı alerjisi olduğunu bilemeyebilir. Alerjiye neden olabilecek gıdalar ve belirtileri;

Yumurta Alerjisi; Belirtisi mide bulantısı, kaşıntı, yüz ve dudaklarda şişme, karın ağrısı şeklinde gelişebilir.

Süt Alerjisi Belirtisi; Kusma, kaşıntı, hırıltılı nefes ve karın ağrısıdır.

Balık Alerjisi Belirtisi; Bazı kişilerin balık ve deniz ürünlerine karşı alerjisi vardır. Bazı balık çeşitleri tüketildiğinde vücut alerjik belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler; kusma, mide bulantısı, ishal, şişkinlik ve karın ağrısıdır.

Güneş Alerjisi Belirtisi; Özellikle beyaz tenli kişilerde güneşe karşı vücut alerji gösterebilir. Yaz aylarında güneşe çok az maruz kalınsa bile, kızarıklık ciltte kabarma gözlerde kızarıklık gibi belirtiler görülebilir.

Alerji Tedavisi

Alerji tedavisi için öncelikle hangi alerji çeşidinin olduğu neye karşı alerjik reaksiyonlar belirdiğinin bilinmesi gerekir. Alerji uzmanına başvurarak neye karşı alerji olduğu tespit edilmesi gerekir ve ardından alerji tedavisine başlanır.  Alerji uzmanı doktorunun gerekli muayene ve tetkikleri sonucunda alerji için kan, cilt ve idrar testleri yapılır. Alerji nedenleri ve alerji belirlendikten sonra tedaviye geçilir. İlaç tedavisi ile birlikte alerjiden korunma da çok önemlidir. Alerjiden korunmak için alerjiye neden olan durumdan korunmak gerekir.Örneğin; kedi tüyü alerjisi var ise kedilere yaklaşmamak gibi. Ayrıca alerjik belirtiler baş gösterdikten sonra belirtilerin azalması için de ilaçlar kullanılabilir.

Alerji Testi

Alerji testi, alerji tedavisine başlamadan önce vücudun neye alerjisi olduğunu belirlemek için yapılan testlerdir.

Gıda alerjisini belirlemek için; Epidermal alerji testi yapılır.

Metal ve kimyasal alerjisini belirlemek için; Yama testi yapılır.

Deri, ilaç, solunum alerjisini belirlemek için; Alerjik testler uygulanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA