Aloe Vera Bitkisi Bakımı Ve Çoğaltılması

aloe vera bitkisi bakımı ve çoğaltılması
aloe vera bitkisi bakımı ve çoğaltılması

Aloe Vera Bitkisi

Aloe vera evlere veya bulunduğu her yere adeta şifa saçan bir bitkidir. Ortamlarda hem dekoratif amaçlı kullanılan aloe vera çiçeği insan sağlığına yönelik pek çok sağlık sorununa da çare olmaktadır. Özellikle aloe vera ile yapılan cilt bakımları ve saç bakımları sonucunda kullanıcılardan çok olumlu dönütler alınmaktadır. Hem doğal hem de ekonomik cilt ve saç bakımı isteyen kadın erkek tüm herkesin evinde, işyerinde ya da ofisinde rahatlıkla yetiştirebileceği aloe vera bitkisinin bakımı da çok önemli bir konu haline gelmiştir. Aloe vera bakımı ve çoğaltılması konusunda internette yapılan aramaların hızla artış göstermesi böyle bir talebin olduğunu da doğrulamaktadır. Eğer sizler de aloe vera bitkisi bakımı ve aloe vera çiçeği bakımı hakkında detaylı bilgi almak, aloe vera bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını almak istiyorsanız yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz.

Aloe Vera Bitkisi Bakımı

Aloe vera bitkisi bakımında üzerinde önemle ve hassasiyetle durulması gereken 4 ana konu başlığı vardır;

  • Toprak seçimi
  • Ortamın ışık ve ısı durumu
  • Sulama
  • Saksı değişimi ve genel bakımlarının yapılması

Şimdi dilerseniz sizlere yarımcı olması açısından aloe vera çiçeği bakımı ile ilgili olarak bu başlıkları kısa ve pratik bir şekilde özetleyelim;

  • Toprak Seçimi

Aloe vera bakımında ilk ve en önemli konu aloe vera bitkisine en uygun toprak türünün seçilmesidir. Bu nedenle organik maddeler yönünden zengin ve humuslu toprakların aloe vera bitkisinin bakımında kullanılması uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Uygun toprak bulmak konusunda çiçekçilerden, peyzaj ürünleri satış noktalarından yani kısacası işin uzmanından destek alabilirsiniz. Toprak satın alırken aloe vera bitkisi için istediğinizi söylerseniz size yardımcı olacaklardır.

  • Ortamın Işık Ve Isı Durumu

Aloe vera bakımı ve çoğalması için en uygun ortam bol güneş ışığının geldiği aydınlık ve ferah ortamlardır. Mümkünse güneş ışığı gelen bir cam önünde ya da bölümde aloe vera çiçeğinizi tutmanızı öneriyoruz. Ayrıca çiçeğin tüm her yerine güneş ışığının eşit bir şekilde gelmesi açısından belli zaman aralıklarında saksıyı kendi çevresinde döndürebilirsiniz. Ayrıca aloe vera bitkisi ısı açısından da zorluk çıkarmayan bir saksı bitkisidir. Eksi 8 dereceye kadar soğuğa dayanıklı olan bu şifalı bitki için en ideal ortam sıcaklığının 15 – 16 derece olduğunu söyleyebiliriz.

  • Sulama

Her bitki için geçerli olduğu gibi aloe vera bitkisi için de sulama faktörü hayati öneme sahiptir. Her gün sulanması gerekli olmayan aloe vera bitkisinin sulama ihtiyacının gelip gelmediğini anlamak da oldukça basit. Bunun için aloe vera bitkisinin toprağını kontrol edin ve kuru bir toprak yapısı var ise sulayın. Aşırı sulama köklerinde çürümeye yol açabilir. Bu nedenle fazla miktarda ve sık aralıklarla sulama yapmayın. Aloe vera çiçeğinizin dilini anlayın.  Aloe vera bitkisi sulanırken dikkat edilmesi gereken belki de en önemli konu suyun yapraklara değmemesidir. Yapraklarda çürümeye neden olabşleceği için suyu saksıya dökerken kesinlikle yapraklara değdirmeden sadece toprak üzerine dökmelisiniz. Ayrıca aloe vera çiçeği bakımında sulama yaparken mevsim şartlarını da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Kışın haftada 1 sulanması yeterli olan aloe vera çiçeğinin bakımı için yaz mevsiminde haftada 2 kere ya da daha fazla olacak şekilde sulama yapabilirsiniz. Hep aynı miktar ve ölçüde sulama yapmayı da unutmayın.

  • Saksı Değişimi

Aloe vera çiçeğinin içinde bulunduğu saksının alt kısmının delikli olması tavsiye edilir. Fazla suyun sızmasını sağlaması için bu çok önemlidir. Sulama sonrası alt bölümde biriken su hiç bekletilmeden hemen dökülmelidir. Saksı değişimi için önerilen süre senede 1 kez yapılmasıdır. Tabiî ki sizler dilerseniz senede 2 ya da 3 kez de saksı değişimini gerçekleştirebilirsiniz. Toprak yenilenmesi ve havalanması açısından bu uygulama çok önemlidir. Saksı değişimde yeni saksının kullandığınız saksıdan 1 numara büyük olması yeterli kabul edilir. Ayrıca aloe vera çiçeğinin saksı değişimi sürecinde bitkinin köklerini hafifçe sallayıp zarar vermeden yeni saksıya yerleştirmeye de dikkat edilmelidir.  

Aloe Vera Bakımı Ve Çoğaltılması

Aloe vera bakımı ve çoğaltılması konusu da oldukça merak edilmektedir. Hemen belirtelim aloe vera bitkisinin bakımı ve çoğaltılması bitkinin köklerinden yapılır. Köklerin ayrılması için aloe vera bitkisinin saksı değişiminde yeni çıkan küçük köklerin dikkatlice ayrılıp başka bir saksıya dikilmesi gerekmektedir. Böylece her çıkan minik köklerin ayrı saksıya dikilmesi ile aloe vera bitki bakımı ve çoğaltılması sağlanmış olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA