Aloe Vera Jel Nedir Aloe Vera Bitkisi Faydaları

aloe vera jel nedir aloe vera bitkisi faydaları
aloe vera jel nedir aloe vera bitkisi faydaları

Aloe Vera Jel Nedir

Cildimiz için en faydalı bitkilerden biri de aloe veradır. Zambakgiller ailesinden olan aloe vera bitkisi Afrika kökenli bir bitkidir. Ülkemizde ‘tıbbi sarısabır’ olarak da bilinen aloe vera bitkisi yapısında insan sağlığına faydalı pek çok vitamin, mineral ve amino asit içermektedir.

Aloe vera içeriğindeki kalsiyum, demir, potasyum gibi mineraller ve B1, B2, B3, B6 gibi vitaminler, amino asitler sayesinde kalp hastalıklarından karaciğer sağlığına kadar pek çok sağlık sorununa hem tedavi edici hem de koruyucu sağlık desteği vermektedir.

Aloe vera günümüzde pek çok cilt bakımı, cilt temizleme ve kozmetik alanında kullanılır. Yaprakları dikenli bir ağaç olan aloe vera bitkisi yeşil renktedir ve oldukça sert yapraklıdır. Yapraklarını kesince içerisinde ferah kokulu ve oldukça faydalı bir jel çıkmaktadır.  Aloe vera yapraklarından elde edilen aleo vera jeli, özellikle cilt için çok faydalıdır.

Aloe vera bitkisi günümüzde ev ortamında saksı içerisinde yetişebilir, çok fazla suya ihtiyaç duymaz. Susuz kalması, kurumasına neden olmaz aksine daha iyi köklenme yapar. Aloe vera bitkisi sık sık sulanmamalıdır. Bu durumda çürüme yapabilir. Toprağında ne zaman kuruma olduysa o zaman sulanması yeterlidir.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir

Günümüzde ev ortamında aloe vera yetiştirmek oldukça kolaydır. Kendi evinizde aloe vera yaprakları yetiştirebilirsiniz. Bunun için çiçekçilerden aloe vera bitkisini rahatlıkla bulabilirsiniz. Genellikle saksıda satılan aloe vera bitkisini evde yetiştirebilir ve aleo vera jelini kendiniz elde edebilirsiniz. Saksıda satın aldığınız aloe vera bitkisi kolay büyür ve hızlı bir şekilde çoğalır.

Aloe Vera Bitkisinden Jel Nasıl Yapılır

aloe vera bitkisinden jel nasıl yapılır
aloe vera bitkisinden jel nasıl yapılır

Aloe vera bitkisinden jel elde etmek için evde büyüttüğünüz bir aloe vera bitkisinin olması yeterlidir. Yeşil renkte, kalın ve iğneli yaprakları olan aloe vera bitkisi ile hem evinizin dekoratif ortamına estetik bir hava katabilir hem de bu yapraklardan jel yapabilirsiniz. Ayrıca aloe vera yaprakları ev içindeki havanın temizlenmesini de sağlar. 

Aloe vera jeli  aloe vera bitkisinin yapraklarında gizlidir.

Aloe vera jeli yapmak için;  Jöle gibi bir kıvamda olan bu maddeyi yapraklarda çıkarmak için yaprakların bir tanesini ya da birkaçını koparın. Yaprakların sivri kısmı ucu yukarıda olacak şekilde bir kaba yerleştirin ve yaklaşık 1 saat bu şekilde bekletin. Daha sonra yaprağın dikenli kısımlarını şeritler halinde kesin, dikenli kısım kesildikten sonra kalan kalın tabakayı bıçak yardımı ile soyun. Kalın yapraklar soyuldukça altta bulunan aloe vera jeli ortaya çıkmaya başlayacaktır. Elde ettiğiniz bu madde biraz koyu olabilir, jel gibi likit hale getirmek için Hindistan cevizi yağı ya da su ile çırparak inceltebilirsiniz. Elde ettiğiniz aloe vera jeli kullanıma hazırdır cildinize akneli ya da güneş yanığı olan bölgelere sürebilirsiniz. Elde ettiğiniz doğal aleo vera jelini kapağı kapalı olan cam bir kapta yaklaşık 1 ay kadar saklayabilirsiniz.

Aloe Vera Ne İşe Yarar

Özellikle son yıllarda doğal ve bitkisel çözüm arayışlarının artması ile birlikte merak edilen sorulardan biridir aleo vera ne işe yarar. Aloe vera bitkisi yağ, vitamin, mineral ve enzimler bakımından oldukça zengin bir bitki olması sebebiyle cilt güzelliğinden tutun da saç kepeklenmesine kadar pek çok konuda oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Özellikle cilt için iyileştirici özelliği olan aloe vera jeli akne ve sivilce gibi cilt rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Gelin şimdi ayrıntılı bir şekilde aloe vera faydaları ve aloe vera bitkisi faydaları hakkında daha yakından bilgi alalım. 

Aloe Vera Bitkisi Faydaları Nelerdir

aloe vera bitkisi faydaları nelerdir
aloe vera bitkisi faydaları nelerdir

Çok merak edilen bir konu olan aloe vera faydaları ve aloe vera bitkisi faydaları şu şekildedir;

Aloe Vera Cildi Tedavi Eder; Cilt üzerinde egzama ya da kaşıntı gibi sorunları iyileştirici özelliği olan aloe vera jeli, cildin kan dolaşımını hızlandırır ve iyileşme süresini de kısaltır. Güneşin neden olduğu hafif kızarıklıkları da kısa sürede iyileştirir. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarından korunmak ve cildi beslemek için aloe vera jelini sürerek de dışarı çıkabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli Akne Önleyicidir; Tıkanan yağ bezeleri akne oluşumunu tetikler. Aloe vera cilt için iyi bir temizleyicidir. Cildi temizlemek ve akneleri geçirmek için akne sorunu olan bölgeye aloe vera jelini sürebilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli olarak yaparsanız akneli bölge kısa sürede iyileşecektir.

Aloe Vera Yüz Şişkinliğini Azaltır; Aloe vera içerdiği özler sayesinde yüzün şişkinliğinin inmesine yardımcı olur.

Aloe Vera Selüloitleri Azaltır; Aloe vera cilt üzerinde kan dolaşımını arttırdığı için selüloitlerin azalmasını sağlar.

Aloe Vera Jeli Kepeklere İyi Gelir; Aloe vera saç derisini temizleyerek kepek sorunun giderilmesine etki eder. Saç derisine aloe vera jeli sürebilir, böylelikle kepeklerin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Aloe Vera Jeli Rahatlatıcı Etki Sağlar; Cilde sürülen aloe vera jeli kasları gevşetir ve kan dolaşımını hızlandırır, anestezi sağlama özelliği sayesinde rahatlama etkisi sağlar.

Aloe Vera Jeli Cilde Nem Kazandırır; Aloe vera jeli cildi beslerken içerdiği özler sayesinde cilde nem kazandırır. Yanık ve yaraları hızlı bir şekilde iyileştirir ve cilt üzerindeki izlerini hemen geçirir.

Aloe Vera Jeli Hücreleri Yeniler; Aloe vera içerdiği faydalı özler sayesinde hücreleri besler ve cildin kolajen yapısını korumasını sağlar. Cilt zamanla yer çekimi etkisiyle de sıkılığını kaybedebilir. Daha sağlıklı ve canlı bir cilt için doğanın sunduğu şifa kaynaklarından yararlanmak mümkündür. Bunun için aloe vera jeli en iyi kaynaklardan birisidir. Piyasada satılan pek çok cilt bakım ürünü aloe vera özü içermektedir. En doğalını kullanmak için aloe vera jelini cildinize sürebilirsiniz.

Aloe vera jeli ayrıca;

 • Yüksek antioksidan içerir ve bağışıklığı güçlendirir.
 • Kalp ve damar sağlığını destekler.
 • Saç tellerindeki elektriklenmeyi önler.
 • Cilt üzerinde ortaya çıkan alerjik reaksiyonları en aza indirir.
 • Sinir sistemine iyi gelir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • Mide yanmasına ve ekşimesine iyi gelir.
 • Ağrı kesici özelliği vardır.
 • Kabızlığa iyi gelir.
 • Ağız içi mikrobik hastalıkların tedavisinde olumlu etkiler gösterir.
 • Sedef hastalığının etkilerini en aza indirir.

Aloe Vera Yenir Mi

aloe vera yenir mi
aloe vera yenir mi

Aleo vera destek ürün olarak sıvısı hazırlanarak tüketilebilir. Bunun için aleo vera bitkisinin yaprakları küçük küçük parçalara ayrılır. Ve içme suyunun içinde buzdolabında 1 gece kadar bekletilir. Daha sonra karışımın içindeki aleo vera yaprak parçaları alınır. Kalan sıvı şifa niyetine içilebilir. Acımsı bir tada sahip olacağı için hazırlamış olduğunuz meyve sularının içine katarak da tüketebilirsiniz. Bu karışım özellikle kalp rahatsızlığı olanlar için ve bağışıklığını güçlendirmek isteyen herkes için tavsiye edilir. Diğer faydaları ise vücut nem oranını artırır, sivilce oluşumunu önler,bağırsak enfeksiyonuna karşı koruma sağlar, karaciğerin çalışmasını destekler. Aloe vera suyunun tüm bu faydaları arasında vücutta ciddi yan etkileri olmaması için günlük yarım çay bardağından fazla tüketilmemesi gerekir. Aksi halde ishal ya da kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına ve mide hastalıklarına sebebiyet verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA