Alzheimer Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi

alzheimer nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi
alzheimer nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi

Alzheimer Nedir

Halk arasında “bunama” olarak da bilinen bir hafıza hastalığı olan alzheimer 65 yaş sonrasında ortaya çıkan ileri derece unutma hastalığıdır. Alzheimer  bir unutma hastalığıdır ancak hasta zaman zaman konuşma bozuklukları da yaşayabilir. Alzeimer hastanın günlük hareketlerinde azalma, bilişsel özelliklerini kısmen kaybetmesidir. Alzheimer hastalığının nedeni tam bilinmemekle birlikte özellikle 65 yaş ve üzeri kişilerde görülme sıklığı daha fazladır ve alzheimer hastalığının ortaya çıkmasında genetik yatkınlık önemli rol oynamaktadır. Alzheimer beyindeki önemli hücrelerin ölmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Beyin içinde ölen hücreler beynin ilettiği sinyalleri yerine getiremez ve unutma şeklinde kendini belli eder.

Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı kişide yavaş yavaş belirmeye başlar. Kişi günlük aktivitelerini yerine getirirken zamanla düşünme, hatırlama ve konuşma yetenekleri zayıflamaya başlar. Bu yeteneklerin zayıflaması bireyin yaşamını güçleştirir.Alzheimer bir beyin hastalığıdır ve kişinin ailesinde alzheimer hastalığına yakalanan kişiler varsa genetik yatkınlık ile ilerleyen yaşlarda kişide de görülmesi riski oluşturur.

Alzheimer Hastalığı Nedenleri

En önemli nedeni ilerleyen yaştır. Hafıza yaş ile birlikte zayıflamaya başlar.

Alzheimer hastalığı kısmen kalıtsal bir hastalıktır. (Yakın akrabalarda alzheimer olması)

Sinirler arasındaki iletim bozuklukları da alzheimer nedenleri arasındadır.

Beyin hücrelerinin görevini yerine getirememesi de bir başka alzheimer nedeni olabilir.

Alzheimer Belirtileri

Alzheimer belirtileri ilk etapda hemen fark edilmeyebilir. İlk zamanlarda basit unutkanlıklar gibi düşünülen belirtiler ilerleyen evrelerde kendisini daha belirgin şekilde gösterir. Öyle ki kişi yakın çevresinde bulunan kişileri tanımakta güçlük çeker (Eşi, kızı, torunu) Hastalığın ilerleyişi kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte alzheimer hastalığının en sık görülen belirtileri şunlardır; 

1.Evre: Alzheimer hastalığının ilk evresinde hasta günlük işlerine devam eder ve unutmaya dair pek bir belirti göstermez.

2.Evre: Hastalığın biraz daha ilerleyen evresinde kişi yavaş yavaş unutkanlık problemleri yaşamaya başlar. Ailesini tanır ancak yeni tanıştığı kişileri bir sonraki görüşünde hatırlamayabilir. Günlük olarak gittiği bankanın ya da marketin yerini hatırlayamaz. Günlük yaşamında çok sık kullandığı eşyaların (gözlük, ayakkabı, saat) yerini hatırlayamaz.

3.Evre: Alzheimer hastalığının 3. evresinde artık hastalığın teşhisi konabilir. Kişi soyut düşünme yetisini kaybeder. Örneğin tarihlerin ve mevsimlerin kavram ve anlamlarını bilmez. Yön duyguları iyice zayıfladığı için eğer dışarı yalnız çıkıyorlarsa kaybolma yaşayabilir. O yüzden hastalar yalnız bırakılmamalıdır.  Karar verme ve düşünme yetileri zayıflar. Daha önce hiç zorlanmadan yaptıkları, para sayma gibi durumları yapamaz hale gelirler. Öğrenme ve anlama zorlukları başlar. Kişi konuşurken çok sık soru sormaya başlar. Bütün bu belirtilerle birlikte kişinin ruh halinde de bazı değişimler meydana gelebilir. (İçine kapanma,ürkeklik)

4.Evre: Alzheimer hastalığının bu aşamasında hastalığın tüm belirtileri artarak devam eder. Kişi yakın geçmişini unutmaya başlar. Günlük ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmeye başlar. Çok basit matematiksel işlemleri yapamaz. Hasta yakın çevresinde gelişen olaylara karşı tepkisiz kalır ve vücut becerilerini kullanmaktan çekinir.

5.Evre: Alzheimer hastalığının bu evresinde unutkanlık ile birlikte hastanın zihnindeki boşluklar giderek artmaya başlar.  Hasta hangi yılda ya da günde olduğunu unutur. Günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yardıma ihtiyaç duyar. Hastalığın bu evresinde kişi az da olsa evde birlikte yaşadığı kişileri hatırlayabilir.

6.Evre: Alzheimer hastalığının bu evresinde hastanın hafızası giderek zayıflar. Hasta çoğu zaman bulunduğu zamanın ve mekanın farkında değildir. Zaman zaman yakın çevresinde bulunan aile üyelerini tanıyamaz. Geceleri uyku sorunları yaşamaya başlar. Ruh halinde değişimler gözle görülür seviyede olur. Aşırı şüpheci davranır. Tuvalet ihtiyacını unutabilir. İdrarını altına yapabilir.

7.Evre:Alzheimer hastalığının son evresinde kişinin hafızası tümüyle zayıflar. Çoğu zaman ismini de hatırlamaz. Yaşını da kim olduğunu da anlatamaz. Çevresindeki herkesi yabancı olarak görmeye başlar. Yeme bozuklukları oluşmaya başlar. Hasta kilo kayıpları yaşar. İdrar ve dışkısını altına yapabilir. Konuşma zorlukları da çeker. Hastalığın bu son aşamasında hasta kesinlikle yalnız bırakılmamalıdır, bakım ve gözetimine dikkat edilmelidir.

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Hastalık ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar ve beyin fonksiyonları iyice zayıflar. Hastalığın evrelerinde uyku bozuklukları için bazı nörolojik ilaçlar verilir. Ancak bu ilaçlardan tedaviye kesin cevap vermesi beklenemez. Hastalığın en büyük sorunu hafıza kaybı ve bilişsel boşluk olduğu için hasta kısa bir süre sonra yardıma ihtiyaç duyar hale gelir.İşte bu süreçte hasta yakınlarının alzheimer tedavisinde dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Bunlar;

  • Alzheimer hastası ile sık sık etkileşim halinde olunmalı onunla konuşulmalıdır.
  • Hasta yalnız bırakılmamalıdır.
  • Sık sık kullandığı eşyaları aynı yere konulmalıdır.
  • Kaybolma ihtimaline karşın üzerinde ulaşılabilecek bir not her zaman bırakılmalıdır.
  • Beslenmesine dikkat edilmelidir. Özellikle Alzheimer hastalığına iyi gelen yiyecekler tüketilmelidir. Beyin için yararlı olan besinle seçilmelidir; Süt, ıspanak, mısır, ceviz, badem, karnıbahar.
  • Evde bulunan aynalar kaldırılmalıdır. Alzheimer hastaları karşılarında kendi görüntülerini gördükleri zaman kafaları çok daha fazla karışır.
  • Bunun yanında alzheimer hastalarının düzenli olarak yürüyüşlere çıkarılmasının tedavi aşamasında iyi geldiği bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA