Ananasın Faydaları Nelerdir Ananas Diyeti Zayıflatır Mı

ananasın faydaları nelerdir, ananas diyeti zayıflatır mı
ananasın faydaları nelerdir, ananas diyeti zayıflatır mı

Son yıllarda ülkemizde de tüketimi oldukça artan bir meyve ananas. Özellikle formunu korumak isteyenler için çok faydası olan ananas sadece form tutmak için değil daha sağlıklı bir beslenme düzeni için de sofralarda yer alması gereken bir meyve. Besin değerleri bakımından oldukça zengin bir meyve olan ananas iyi bir lif kaynağı ve C vitamini deposudur. Ananasın faydaları nelerdir, ananasın besin değerleri ve ananas diyeti ile zayıflatır mı merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Ananas 

Ananas tropikal iklimlerde yetişen bir meyvedir. Bol yağış isteyen tropik bölgelerde yetişebilen ananas özellikle Hindistan, Meksika, Paraguay gibi ülkelerde bolca yetiştirilir. Ananas besin değerleri oldukça yüksek olan en faydalı meyveler arasındadır. Yağ depolanmasını da önleyerek zayıflamaya da yardımcı etkisi vardır. Ayrıca vücudun direnç kazanmasını sağlar. Ananas ayrıca içinde bulundurduğu besin lifi sayesinde sindirimin iyi çalışmasına yardım eder ve kabızlık sorununa da iyi gelir. Ananasın faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir dilerseniz ananasın faydalarını ayrıntılı olarak aktaralım.

Ananasın Faydaları Nelerdir

ananasın faydaları nelerdir
ananasın faydaları nelerdir

Ananas iyi bir antioksidan kaynağıdır. İçinde bol miktarda C vitamini bulunur. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirençli olunmasını sağlar.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre ananasın kansere iyi geldiği saptanmıştır. Ananasın içinde bulunan bromelain enziminin kanser hücreleri ile savaştığı bilinmektedir.

Ananasın bir diğer faydası ise diş sağlığı içindir. Ananasta bolca bulunan C vitamini diş etlerine çok iyi gelir. Diş etlerinde bakteri oluşmasını engeller.

Ananas kemik sağlığı için de oldukça faydalı bir meyvedir. Ananasta bulunan manganez, kalsiyum ve çinko kemik sağlığını koruyucu özellik taşır. Ananasın içinde bulunan bu mineraller sayesinde özellikle östeoporoz tedavisinde yenmesi önerilir.

Sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayan ananas bol miktarda besin lifi içerir. Ananasın içindeki lif bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar, ananas bağırsaklardaki suyun toplanmasını sağlar ve sindirimin yavaşlamasına neden olur. Sindirimin bu şekilde yavaşlaması besinlerden alınan vitamin ve minarellerin daha çok emilmesini sağlar. Bağırsaklarda suyun toplanması kabızlık sorununa iyi gelir daha kolay dışkılama yapılmasını sağlar.

Ananasın içinde bulunan potasyum kan basıncını dengeler ve tansiyonun dengede kalmasını sağlar.

Ananasın Cilt İçin Faydaları Nelerdir

Ananasta bulunan C vitamini cilt ve saç bakımı için oldukça faydalıdır. Ananas cildin kolajen sentezini kolaylaştırır ve cilt daha esnek hale gelir ayrıca akne oluşmasını da engeller.

Kuru Cilt İçin Ananas Maskesi

Ananas C vitamini içermesiyle cildi içten beslerken ananas maskesi ile cildin dışından bakım yaparak destekleyebilirsiniz. Özellikle kuru ciltler için cildin yumuşaması ve nem dengesini sağlamasına yardımcı olur.

Ananas Maskesi Yapılışı: 1 adet yumurta sarısı, yarım çay bardağı sür ve 1 dilim ezilmiş ananas bir kabın içerisinde iyice karıştırılır. Elde edilen karışım cilde sürülür ve 15 dakika beklenir daha sonra durulanır.

Ananas Diyeti Zayıflatır Mı

ananas diyeti zayıflatır mı
ananas diyeti zayıflatır mı

Ananas zayıflamaya yardımcı meyvelerin başında gelir. Yüksek kalorili olmayışı, besin lifi içermesi ananası diyet listelerinin vazgeçilmezi yapıyor. Ananas içindeki enzim ve vitaminler sayesinde zayıflama için oldukça etkilidir. Özellikle son kalan dirençli kiloları vermek için 3 günlük ananas diyeti yapılarak istenmeyen kilolardan kurtulmak mümkündür. Ananas diyeti 3 günden fazla yapılmaması gereken bir diyet şeklidir ve 3 günde yaklaşık 3 kiloya yakın kilo kaybı yaşanması mümkündür. Ananas diyeti yapılırken dikkat edilmesi gerekenler; 3 ana öğünde ananas tüketilmesidir. Ayrıca gün içinde en az 2 litre su içilmesi kilo vermeyi hızlandıracaktır.

Ananas Diyeti Listesi 

Sabah: 2 dilim ananas ve 1 adet kaynamış yumurta

Ara: Yeşil çay

Öğle: 2 dilim ananas ve 1 adet kaynamış yumurta

Ara: 1 su bardağı ananas suyu

Akşam: 2 dilim ananas ve 1 adet kaynamış yumurta

Ananas Kaç Kalori 

Ananas yüksek miktarda kalori içermez ve besin değeri bakımından oldukça zengindir. İçinde bulunan bromelain enzimi proteinlerin daha kolay parçalanmasını sağlar. 100 gram ananasta;

  • 50 kalori
  • 0,5 gram protein
  • 0,12 gram yağ
  • 12,12 gram karbonhidrat
  • 1,4 gram lif
  • 109 mg potasyum
  • 58 mg A vitamini
  • 47,8 mg C vitamini
  • 0,29 mg demir içerir.

Ananasın Zararları 

Ananas gereğinden fazla tüketilmesi durumunda yüksek lif içerdiği için bağırsakları harekete geçirdiği için ishale neden olabilir. Ananasın aşırı tüketilmesi dudaklarda ve dilde hassasiyet yaratabilir. Dudaklarda ya da dilde kızarıklık şişlik oluşması ananas alerjisinden kaynaklanabilir.

Ayrıca ananasın olgunlaşması gerekir. Olgunlaşmamış ananas yemek zararlıdır ishal ve kusmalara neden olabilir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılması durumunda ananas bu ilaçlarla etkileşime neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA