Anjina Pektoris Nedir Belirtileri

anjina pektoris nedir belirtileri
anjina pektoris nedir belirtileri

Anjina Pektoris Nedir

Şiddetli göğüs ağrısı şeklinde başlayan ve pektoris ismiyle de bilinen anjina, kalbin işlevini tam olarak yerine getirmediği için göğüs ağrısı başlar. Göğüs ağrılarına neden olan anjina isimli bu rahatsızlık tek başına hastalık değildir ancak kalp hastalıklarından dolayı görülür. Anjina rahatsızlığının temelinde kalbe giden oksijenin azalması vardır. Kalp damarlarında tıkanıklık olması da göğüs ağrısına neden olur ve anjina ağrısına neden olur.

Kalp sıkışması, sol göğüste ağrı, ve göğüste daralma hissi de anjinadan dolayı olabilir. Kalpte bir sorun olması durumunda en sık rastlanan göstergelerden olan anjina 3 farklı şekilde gerçekleşebilir. Stabil, anstabil, ve prinzmetal olarak 3 tip anjina tipi vardır. Stabil anjina tipi; göğsün sol kısmında hafif bir ağrısının oluşması ve sistematik olarak devam etmesidir. Kalbin oksijene ihtiyacı olması durumunda ya da kalbin aşırı derecede yorulmasından dolayı oluşan bu ağrılar zaman zaman stres nedeniyle de oluşabilir. Stabil ağrıları ilerleyen zamanlarda anstabil anjinaya dönüşmektedir. Anstabi anjina kalp spazmı, kalp sıkışması ve kalp krizi gibi ciddi kalp hastalıklarına neden olabilir. Göğüsteki ağrıların düzensiz olarak devam etmesi ve şiddetli şekilde ilerlemesi anstabil anjina belirtilerindendir. Kalp kasının görevini yerine getirmemesi durumunda kalp sıkışması ve kalp spazmı gibi istenmeyen sonuçlar oluşabilir. Bu nedenle hafif de olsa başlayan göğüs ağrıları devam ediyorsa vakit kaybetmeden kalp doktoruna muayene olunmalıdır.

Prinzmetal anjina ağrısı ise kalp damarlarının tıkanması ya da daralmasından kaynaklanır. Kalp kapakçığı kalınlaşması rahatsızlığından kaynaklanan anjina ağrıları da şiddetli ve uzun süre devam eder.

Anjina Neden Olur

Anjina nedenleri çeşitlidir. Ancak anjinaya neden olan faktörler; kalbin aşırı yorulması, çok fazla spor yapılmasıdır. Anjina kalpte oluşan bir rahatsızlık sonucu da oluşabilir. Kalp kapağı kalınlaşması, kalbe giden damarların tıkanması da anjinaya neden olur. Anjina ağrıları göğüsün sol kısmında başlayarak zamanla tüm göğüs bölgesine kapsayabilir. ABD’de vitrin hastalığı olarak da bilinen anjina ağır spor ve egzersiz sonrasında da gelişebilir.

Soğuk Hava; Soğuk havalarda damarlar normalden daha fazla büzülür. Damarların büzülmesi tıkanmayı da tetiklediği için anjinaya neden olur. Soğuk anjinası olarak isimlendirilen bu ağrı, artan heyacan ve stres nedeniyle de ortaya çıkar.

Anjina nedenlerinden birisi de kan basıncıdır. Kan basıncının artması kalbe olan yükü arttırdığı için anjina oluşabilir.

Anjina Belirtileri Nelerdir

Göğüs Ağrısı; Anjina belirtilerinin en sık görüleni göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısı sol göğüste başlar ve göğüs bölgesinin tamamına yayılabilir. Ağrılar göğüs ile birlikte sırt ve omuzda da görülebilir. İlerici derecede anjina ağrısında göğüs bölgesinde daralma ve nefes almada zorluk meydana gelebilir.

Göğüs Daralması; Damarların tıkanması ve büzülmesi ile meydana gelen anjinada kalp görevini tam yerine getiremediği için göğüs ağrısı ile birlikte göğüste daralma hissi de görülebilir.

Anjina Tedavisi

Erken tanı ve teşhis ile anjinanın olumsuz etkileri kontrol altına alınarak yaşam kalitesini yükseltmek mümkündür. Anjina tanısı koymadan önce yapılması gereken bazı tetkikler vardır. Göğüs ağrısı ve göğüs daralması şikayeti nedeniyle kalp doktoruna gidilmesi ile doktorunuz şikayetin tanısını koymak için, Efor testi, EKG, nükleer görüntü ve bilgisayarlı tomografi gibi tetkikler isteyebilir. Bu tetkikler sonucunda tedavi yöntemi belirlenir. Anjina tedavisi; anjina tipi ve şiddetine göre belirlenir. Anjina tedavisinde en sık uygulanan tedavi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi ile kalbin işlevini daha iyi yerine getirmesi amaçlanır. Trinitrin isimli bu ilaç anjina hastalarının en sık kullandığı ilaçtır ve genellikle yanlarında taşımaları gerekir. Anjina tedavisinde başvurulan bir diğer yöntem ise; cerrahi tedavidir. İlerleyen anjina ve ilaç tedavisinin etkili olmadığı anjina rahatsızlığında cerrahi müdahale gerekebilir. Kalp içindeki damarların tedavi edilmesine yönelik olan anjina ameliyatında damarlarda tıkanıklık varsa açılır ve kalbin işlevini tam olarak yapması sağlanır. Böylece damarlar kalbe kan ve oksijen pompalayarak kalbin işlevini yerine getirmesini sağlarlar.

Cerrahi müdahale kararında kişinin yaşı, genel sağlık durumu göz önüne alınır. Anjina tedavisinde ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale yanında kişinin günlük yaşamına dikkat etmesi gereklidir. Uzun ve yorucu spor yapmamalı, kalbi yoracak egzersizlerden uzak durulmalıdır. Anjina hastaları damar tıkanıklığına ve kolesterol yükselmesine neden olacak çok yağlı besinlerden tüketmemeli, stres ve yorgunluktan uzak durmalıdır.

Anjina Pektoris Ağrısı Nasıl Ayırt Edilir?

Eğer uzun zamandır göğüs ağrısı yaşıyorsanız bu bir anjina ağrısı mıdır yoksa kalp krizi ağrısı (enfarktüs) olup olmadığını ayırt etmelisiniz. Çünkü anjina ağrısı acil müdahale gerektirmezken kalp krizi (enfarktüs) hayatı tehdit eden acil müdahale gerektirir.

Uzun süreli spor, merdiven çıkma,ağır yük taşıma, tempolu yürüyüşler, dağ sporları, derin sulara dalma, performans gerektiren tüm aktiviteler, uçak yolculukları,yüksek rakımlı seyahatler  kalbin oksijen ihtiyacı arttırdığından bu hıza yetişemeyen kalp kası zorlanır ve anjina ağrısı ortaya çıkar. Dinlendiğinde de anjina ağrısı geçer. Bu nedenle kişi vücudunu yormaktan sakınır. Kalp krizi ağrısında ise ağrı günün herhangi bir saatinde hiçbir sebep olmadan ortaya çıkar. Yorgunluk ve efor ile ilgili değildir. Göğüs ağrısı hissettiğinizde dinlenmekle geçmez.Gece uykuda bile meydana gelebilir ve fark edilir edilmez acil müdahale gerekir. Kalp krizi ağrısı yaşamı tehdit ederken anjina ağrısı yaşam kalitesini bozar. Sebebi bulunup tedavi edilmediğinde kalp krizine sebep olur.

Anjina ağrısı bu nedenle dikkat edilmesi gereken ve ciddiye alınması gereken ağrıdır. Kalbiniz size mesaj gönderiyordur.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;

Kalp Dostu Yiyecekler Besinler Nelerdir
Taşikardi Nedir, Belirtileri, Tedavisi
Yüksek Tansiyon Düşürme Tansiyon Çıkınca Ne İçilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA