Anne Sütü Saklama Koşulları Saklama Süreleri

anne sütü saklama koşulları saklama süreleri
anne sütü saklama koşulları saklama süreleri

Anne Sütü Saklama

Özellikle bebeğin ilk aylarında bebek beslenmesi çok önemli ve hassas bir konudur. Hem annenin doğum sonrası ruhsal durumunu önemli derecede etkileyen hem de bebeğin fiziksel, zihinsel gibi tüm yönlerden gelişimi için oldukça önemli bir yeri olan anne sütünün bebeğe direkt olarak verilmesi bazı durumlarda mümkün olmayabilir. Tabi ki bebek için en hijyenik, en ekonomik ve en ergonomik olanı direkt olarak anne memesinden emerek anne sütünü almasıdır. Ancak annenin çalışması veya geçirdiği bir takım rahatsızlıklar anne sütünün sağıldıktan sonra bebeğe verilmesini gerekli ve zorunlu hale getirebilmektedir. Günümüzde çalışan anne sayısı göz önüne alındığında anne sütü saklama konusu çok önemli bir hal almaktadır.

 0 – 6 Ay Bebek Beslenmesi ve Anne Sütü  

Anne sütü sağılırken genellikle piyasada farklı çeşitleri ile üretimi sağlanan süt sağım pompalarından yararlanılmaktadır. Süt sağım pompalarını satın alırken hem zaman açısından hem de enerji açısından tasarruf sağlamak için çiftli pompa çeşidinin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Anne Sütü Saklama Koşulları

anne sütü saklama koşulları
anne sütü saklama koşulları

Sağılan anne sütlerini saklama koşulları anne sütünün içeriğindeki besin değerlerinin kaybolmaması açısından çok önem arz etmektedir. Uygun olmayan ortam ısısında ya da uygun olmayan saklama kabında bekletilen anne sütü bebek için oldukça tehlikeli etkiler yaratabilir.

6 Aylık Bebek Beslenmesi 

Anne sütünün saklama koşulları şu şekilde özetlenebilir;

  • Saklama kabının yapısı; Özellikle sağılan anne sütünün saklandığı kapların yapısı çok önemlidir. Üzerinde geri dönüşüm sembollerinin rakamlar ile belirtilen ürünlerden özellikle 3 ve 7 ile gösterilen kaplar kesinlikle tercih edilmemelidir. Bisfenol – A ile üretilen bu saklama kapları endokrin bozucu etkileri olduğu gibi olası toksin oluşumunu da engelleyemezler. Geri dönüşüm sembollerinden 5 rakamı ile gösterilen ya da PP (polipropilen) maddesi ile üretilmiş olan saklama kaplarını tercih edilmelidir. Saklama kabının yanı sıra süt saklama poşetleri de oldukça ideal bir alternatiftir. Eczanelerden ve büyük marketlerden süt sağma poşetlerine ulaşabilirsiniz.
  • Anne sütünün buzdolabında saklanması; Anne sütü sağıldıktan hemen sonra hiç bekletmeden de bebeğe verilebilir. Ancak bazı nedenlerden dolayı bebeğe hemen verilmeyebilir. İşte bu gibi durumlarda anne sütünün buzdolabında ya da derin dondurucuda saklanması gerekmektedir.
  • Saklama kabının üzerine tarih yazılması: Anne sütünün sağıldıktan sonra saklama kabına veya süt saklama poşetlerinin üzerine mutlaka tarih ve saat yazılmalıdır. Herhangi bir karışıklığın önlenmesi açısından bu detay kesinlikle atlanmamalıdır.

Anne Sütü Saklama Süreleri

Anne sütü saklama sürelerini bilmek de çok önemli bir konudur. Uygun ortam ve ısıda saklanmış olsa bile anne sütünün belli bir süre sonra besin değerini yitireceği unutulmamalıdır. Sağlık Bakanlığı’ nın 03.05.2012 tarihinde yayınlamış olduğu bildiriye göre anne sütü saklama sürelerinin şu şekilde olması gerektiği söylenmektedir.;

  • 19 – 26 derece aralığındaki oda sıcaklığında: 3 saat
  • 4 dereceden az olan buzdolabında: 3 gün
  • – 18 derece derin dondurucuda: 3 ay

Anne Sütü Saklama Konusunda Dikkat Edilecek Hususlar

Ortalama olarak 22 derece oda sıcaklığında bekletilen anne sütünün ortamın sıcaklığı arttıkça saklama süresinin azalacağı unutulmamalıdır.

Gün içinde farklı zamanlarda sağılan anne sütleri birbirleriyle karıştırılmadan önce mutlaka eşit ısıda olmaları sağlanmalıdır. Yani önceden sağılmış ve soğutulmuş anne sütünün içine daha sıcak olan yeni sağılmış anne sütü ilave edilmemelidir. İkisi de soğutulduktan sonra karıştırılması sağlanmalıdır.

Saklanan anne sütü bekledikçe iki tabakaya ayrılabilir. Bu durum normaldir. Kullanmadan önce hafifçe çalkalamanız karışımın homojen hale gelmesi için yeterlidir.

Anne sütünün renginde farklılar görebilirsiniz. Annenin gün içinde yediği yiyecekler ve içtiği içecekler anne sütünün renginin daha açık veya daha koyu olacak şekilde farklı olmasına neden olabilir.

Soğutulmuş anne sütünü uygun ısıya getirmek için kaynar olmayan su dolu bir kabın içinde biberondaki anne sütü bir süre bekletilebilir. Bu aşamada hemen hatırlatalım anne sütünün mikro dalga fırında ısıtılması kesinlikle önerilmemektedir.

Anne sütü derin dondurucuda saklanacaksa genleşme payı da hesap edilmeli ve saklama kabı ağzına kadar süt ile doldurulmamalıdır.

Bebeklerde Kolik Nedir Neden Olur

Derin dondurucudaki sütü çözdürmenin en sağlıklı yolu; sütü geceden buzdolabı bölümüne almak ve yavaş yavaş çözülmesini sağlamaktır. Ancak acil bir durum söz konusu ise akan ılık su altında bekletilerek yine yavaş yavaş çözdürülmesi sağlanabilir.

Derin dondurucudan çıkarılıp çözdürülen anne sütü 24 saat boyunca buzdolabında bekletilebilir. Ancak çözünen her ürün gibi anne sütü de tekrar dondurulmaz.

Son olarak anne sütü sağmak için kullandığınız pompa, biberon ve diğer malzemelerin rutin olarak bakımlarının, temizliklerinin yapılmasını sağlayın. Aksi halde mikrop ve bakteriler anne sütüne bulaşarak bebeğiniz için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ilık sabunlu su ile düzenli olarak yıkamak veya bulaşık makinesine atmak yeterli hijyeni sağlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA