Anne Sütünü Artıran Yiyecek ve İçecekler

anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler
anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler

Anne Sütü

Eveeet… Heyecanla beklenen o an geldi. Sabırla beklenen doğum nihayet gerçekleşti. Doğum öncesinde okuduğunuz yazılardan ve doğum sonrasında çevrenizdeki herkesten bolca öğütler duyacağınız bir döneme geldi sıra: Emzirme dönemi.

Anne sütü doğadaki tüm canlılar için anneden yavruya verilen ilk, en özel ve en kutsal hediyedir şüphesiz. Anne sütünün bebeğe verilmesi hem anne için hem bebek için çok önemlidir. Emzirme eylemi sırasında anne ve bebek arasında kurulan o ilk bağlar anne-çocuk arasındaki ilişkinin ilerleyen dönemlerini dahi etkilemektedir. Anne sütünün bu denli önemli olduğu düşünüldüğünde emzirme eylemine devam edilmesi ve en azından 6 aydan önce bırakılmaması adına çaba sarf edilmesi gerekmektedir. Ancak bu süreçte sütünün az geldiğini düşünen, bebeğini yeterince besleyemediği için üzülen anneler olabilir. Annenlerin bilmesi gereken en önemli husus moral ve motivasyonlarının süt üretimi için ne kadar önemli olduğudur. Özellikle doğum sonrası süreçte annenin psikolojik olarak iyi hissetmesi bebeğinin sağlığı açısından da çok önemlidir. Kendini iyi hisseden annenin sütünün kalitesini ve miktarını artırması için gerekli besin takviyelerini yaparak kaygılarını dindirmek mümkündür.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Takibi

Anne Sütünü Artıran Yiyecek ve İçecekler

Hemen hemen bütün annelerin bildiği gibi yeni doğan bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Annenin sütünün içeriğinde bebeği için gerekli olan tüm vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bebeğiniz ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenirken siz de kendi beslenmenize mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz. Öncelikle sigara ve alkolden kesinlikle uzak durun. Yemek öğünlerinizi atlamamaya özen gösterin. Negatif, gergin ortam ve düşüncelerden kendinizi uzak tutun. Yanlış bilinen bir diğer bilgi ise şeker tüketiminin süt artırımına katkısının olduğudur. İşlenmiş şekerden mümkün olduğunca uzak durun.

Bunun yanı sıra anne sütünü artıran yiyecek ve içecekleri sizlere bu zorlu süreçte destek olmak ve sütünüzü artırmaya yönelik öneri amaçlı bu yazıyı araştırdık ve derledik. Anne sütünü artıran yiyecek ve içecekler nelermiş gelin hep birlikte görelim…

Anne Sütü Saklama Koşulları

 • SU: Anne sütünü artıran en temel besin kaynağıdır. Normal insanların ortalama 2,5-3 litre içmesi gereken suyu emziren annelerin günlük su tüketiminin 3 litrenin üstüne çıkması gerekmektedir. Çünkü vücudun susuz kalması süt üretimini olumsuz yönde etkilemektedir.
 • HAVUÇ: Doğal östrojen kaynağı olarak bilinen havuç, süt kanallarının gelişimine destek sağladığı için emziren annelerin tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Çiğ olarak yiyebilir ya da salatalarınızda tüketebilirsiniz.
 • YULAF: Süt üretiminin başrol oyuncusu olan demir açısından oldukça zengindir. Annenin demir seviyesinin yüksek olması süt üretimini de artıracağı bilinmektedir. Bu nedenle yulafa yemek öğünlerinizde mutlaka yer vermelisiniz.
 • REZENE: İçeriğindeki etken madde sayesinde süt miktarını ve süt yağını artırdığı bilinmektedir. Ayrıca bebekte olası hazımsızlık ve gaz problemlerini en aza indirmektedir. Şekersiz rezene çayınızı günde 2-3 fincan içerek sütünüzü artırabilirsiniz.
 • YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER: Süt salgılamasında etkili olan hormonların seviyesini artıran ıspanak, ısırgan, semizotu, kırmızı pancar gibi sebzeler tüketerek, hem sütünüzün miktarını artırmış hem de kaliteli kalori almış olursunuz.
 • ARPA: Yapılan araştırmalar arpanın etken maddesi olan polisakkaritin annenin memesindeki süt salgılayıcı hücrelerindeki hormon salgılamasını yükselttiğini göstermiştir. Bu nedenle arpa çimlendirmesiyle yoluyla elde edilen malt içeceklerden günde 1 fincan tüketebilir ve sütünüzü artırabilirsiniz.
 • HUMUS: Nohut, tahin, sarımsak, zeytinyağı ve limon gibi anne sütünü artırıcı etkileri olan besinler kullanılarak hazırlanan humus, protein açısından çok güçlüdür ve emziren annenin ve bebeğinin ihtiyacı olan temel vitamin ve mineralleri içermektedir.
 • KAYISI, İNCİR, HURMA: Lif, potasyum, kalsiyum içeren bu besinler A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindirler. İster kurusunu ister tazesini tüketebilirsiniz. İçeriğindeki pprolaktin sayesinde süt üretiminde başat rolleri vardır.
 • BİTKİ ÇAYLARI: Anne sütünü artıran ve bebeklerde hazımsızlık, gaz sancısı ve uykusuzluk için önemli etkileri olan papatya çayı, kimyon çayı, melisa çayı, ısırgan çayı tüketebilirsiniz.
 • SOMON BALIĞI: Güçlü bir omega3 deposu olan somon balığı direkt süt üretimine katkısı olmasa da süt üretimini artıran hormonları tetikliyor. Annelerin düzenli olarak öğünlerinde yer vermesi gereken önemli bir besindir.
 • SARIMSAK: Halk arasında kokusunun bebeğe geçeceği yanılgısıyla emziren annelerin yemekten kaçındığı sarımsak aslında çok faydalıdır. Hem anne hem bebek için antioksidan özelliğinin yanı sıra sarımsağın emzirme süresini artırıcı özelliği vardır. Ayrıca vücudun yararına olan birçok vitamin ve minerali barındırdığı için sütün kalitesini artırdığı bilinen bir gerçektir.
 • SUSAM: Kalsiyum ve potasyum açısından oldukça güçlü olan susam süt üretimini direkt olarak artırma etkisine sahiptir. Yoğurt ve salatalarınıza katabileceğiniz gibi tek başına da tüketebilirsiniz.
 • DEREOTU: Kalsiyum açısından faydası olan ve süt kalitesini artıran bu bitkiyi her kahvaltıda, ana ve ara öğünlerinizdeki salatalarınızda mutlaka tüketmelisiniz.
 • CEVİZ-BADEM: Ceviz ve badem bebeğin sağlıklı beslenmesi, zihinsel gelişimi için faydalarının yanı sıra anne sütünün kalitesini ve anne sütünün yağ oranını artırıcı etkilere sahiptir. Emzirme sürecinde bolca tüketilmesine özen gösterilmelidir.
 • FESLEĞEN: Emziren annelerin bolca tüketmesi gereken yeşil yapraklı bitkilerden bir diğeri fesleğendir. Stresi azaltarak rahatlatma etkisi ile kaygı sebebiyle süt azalmalarının veya sütten kesilmelerin önüne geçmektedir. Ayrıca içerdiği K ve C vitaminleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemine destek oluyor.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Emziren Anneler Her Gün Ne Yemeli? Nelere Dikkat Etmeli?

 • 1 yumurta, 1 dilim peynir kahvaltıda mutlaka olmalı.
 • Her öğünde 2 dilim tam buğday ekmeği tüketmeniz önerilir.
 • Her gün 3-4 meyve yiyebilirisiniz.
 • Her gün en fazla 1 yemek kaşığı tahin tüketebilirsiniz.
 • Her gün erken saatlerde 3 ceviz+3 badem+3 fındık yiyebilirsiniz.
 • Her gün en az 3 litre su içmeniz tavsiye edilir.
 • Salatalarınızda 1 yemek kaşığı zeytinyağı önerilir.
 • Bir öğünde kırmızı ya da beyaz et mutlaka tüketmelisiniz.
 • Börülce, nohut gibi ürünleri salatalarınızda bile tüketebilirsiniz.

*Yeni doğum yapmış emziren annelerin stresten ve gerginlikten mümkün olduğunca uzak durması gerekir. Stres ve olumsuz ruh hali sütün miktar ve kalitesini önemli ölçüde etkilediği söylenebilir. Bu süreçte emziren anneler doktorları ya da sağlık ocakları ile sürekli irtibat halinde olmalı, bebeğin kilo alımı, boy uzaması, baş çevresi ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Yazımızda belirtmiş olduğumuz yiyecekler de dâhil bazı yiyeceklere hassasiyetiniz, toleransınız olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan kullanmaya başlamayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA