Anoreksiya Nervoza Nedir, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi

anoreksiya nervoza nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi
anoreksiya nervoza nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi

Anoreksiya Nervoza Nedir 

Günümüzde halk arasında “manken hastalığı” olarak da bilinen Anoreksiya Nervoza sinsi bir şekilde ilerleyen ve ölümcül sonuçlara bile neden olabilecek bir yeme bozukluğudur. En tehlikeli psikolojik rahatsızlık sorunları arasında yer alan anoreksiya özellikle ergenlik çağındaki genç kızlarda “ne kadar zayıf kalırsam o kadar güzel olurum”düşüncesi nedeniyle yeme bozukluğuna neden olarak yemek yemenin reddedilmesidir.

Daha çok zayıf olmalıyım düşüncesinin bireyde adeta saplantı haline gelmesiyle oluşan hastalık kendisini yeme bozukluğu şeklinde göstermektedir. Anoreksiya nervoza özellikle genç kızlar arasında daha sık görülmektedir.

Anoreksiya Belirtileri Nelerdir

anoreksiya nervoza belirtileri
anoreksiya nervoza belirtileri

Ergenlik dönemince genç kızların kilo vermek için uyguladıkları diyet ile başlayan hastalık ilerlemeye başlamasıyla durdurulamayacak boyuta ulaşarak sağlıksız bir zayıflamaya neden olur. Aşırı zayıflık ise bağışıklık sisteminin çökmesi, vücut fonksiyonlarının bozulması ve hastalıklara karşı direncin düşmesine neden olmaktadır.

Yoğun bir şekilde kilo alma korkusu yaşayan kişiler zayıf olmalarına rağmen daha da kilo vermeleri gerektiğini düşünür ve yemek yemeyi reddederler. Hatta kişi çoğu zaman şişman olduğunu düşünür ve çok az yese bile kilo almaktan korktuğunu ifade eder. Kilo kaybetmesine karşın daha da çok kilo vermem gerekiyor diye düşünerek yemek yemezler. İşte anoreksiya yani yeme bozukluğu hastalığının belirtileri; 

Çarpıtılmış Bir Beden 

Anoreksiya hastalığına yakalanan kadınların vücutları çok incelse bile, şişman olduklarından dert yakınırlar.

Kalın Giysiler Giymek 

Anoreksiya hastalığına yakalanan genç kadınlar genellikle kalın giysiler giyerek aşırı zayıflıklarını gizlemeye çalışmaktadır. Çoğu zaman kalın giyindikleri halde üşüdüklerini söylerler.

Egzersiz Takıntısı Yaşarlar 

Anoreksiya hastası olan bireyler daha fazla kalori yakmak için egzersizi saplantı haline getirirler. Oturdukları yerde  bile sık sık ayaklarını hareket ettirirler.

Sosyal Yaşamdan Çekilmek 

Anoreksiyalı hastalar sosyal yaşamdan giderek uzaklaşarak arkadaşlarıyla görüşmek istemezler. Neşesiz ve mutsuz bir ruh hali içinde yaşarlar.

Tuhaf Yeme Alışkanlığı 

Öğünlerinde yemek yerken yemekten ziyade çatal bıçakla ilgilenmek,çiğneme süresini uzatmak, sürekli yemeklerin kalorisinden bahsetmek ve düşük kalorili yemekleri tercih etmek anoreksiya hastalığının belirtisi olabilmektedir.

Adet Düzensizliği ve Adetten Kesilme 

Aşırı kilo kaybı kadınlarda adet düzensizliği ve adetten kesilme gibi sorunlara yol açabilir.

Yiyecek Saplantısı Yaşamak

Anoreksiya hastası bireyler için yiyecek konusu bir saplantı haline dönüşür. Yemek tariflerine yoğun bir ilgi gösterirler. Yedikleri her şeyin kilo aldıracağını düşünürler.

Aşırı Yumuşak Cilt

Aşırı zayıflama sonucu vücut ısı kaybına karşı koymak için kendini korumaya alıyor ve aşırı yumuşak bir cilt oluşmasına neden oluyor.

Soluk Cilt Tonu

Sağlıklı kadınların cilt tonları normaldir. Ancak aşırı zayıf kişilerin ten renkleri soluktur ayrıca saçlarda aşırı derecede cansızlaşır.

Mide Ağrıları Yaşarlar

Midenin uzun süre boş kalması mide ağrılarına neden olur. Ayrıca kusma gibi belirtilerde meydana gelebilir.

Kabız İlacı Kullanmak

Kilo kaybını hızlandırmak için daha sık tuvalete çıkmak için bazı kadınlar kabızlık giderici ilaçları çok fazla kullanır.

Anoreksiya Hastalığı

Bir tür yeme bozukluğu olarak tanımlanan anoreksiyanın nedeni tam olarak bilinmemektedir bu yüzden karmaşık bir hastalıktır. Anoreksiya hastalığına aile geçmişi, kişilik özellikleri ve sosyal ilişkiler sebep olabilir.

Anoreksiya Nervozanın uzmanlara göre bazı nedenleri; 

 • Ailesinde yeme bozukluğu hastalığı olanlarda anoreksiyanın görülme olasılığı daha yüksektir
 • Toplum ve medyanın da etkisiyle kişide zayıf olmanın bir gereklilik olduğu algısı oluşabilir.
 • Genetik faktörler etkili olabilir. Bu olasılığın nedeni tek yumurta ikizlerine sahip aileler arasında yapılan araştırmadan kaynaklanmaktadır. İkizlerden birisi anoreksiya ise diğerinde de anoreksiya görülme ihtimali %50 oranındadır.
 • Boşanma, sevilen bir yakının ölmesi, okul değiştirme gibi stres kökenli yaşamsal olaylar

Anoreksiyaya Meyilli Kişilerin Özellikleri Nelerdir 

 • Düşük özsaygıya sahiplerdir.
 • Dikkat çekme İhtiyacı vardır.
 • Başkalarını memnun etme ihtiyacı içindedirler.
 • Üzüntü, öfke, korku gibi negatif duyguları anlatmakta güçlük çekme
 • Çatışmalarla ve zorluklarla başa çıkmada zorlanırlar
 • Ergenlikteki değişimleri ile ilgili korku ve kaygı taşırlar
 • Kimlik problemi yaşarlar( Kim oldukları ve hayatını nasıl yönlendirmesine karar verememek vb.)

Anoreksiya Hastaları Kaç Kilo

Anoreksiyalı hastaların vücut gelişimleri yaşıtlarına göre gerileme gösterir. Hastaların boyu çoğunlukla yaşlarına göre %15 daha kısadır. Anoreksiya hastaları sağlıksız şekilde kilo vererek 30 kiloya hatta daha da düşük kilolara düşebilmektedir.

Aneroksiya Tedavisi

anoreksiya tedavisi
anoreksiya tedavisi

Uzun bir zaman ve sabır isteyen bir tedavi süreci olan  anoreksiyanın tedavisinde kesinlikle profesyonel bir yardım alınmalıdır. Hem fiziki hem de psikolojik  bir hastalık olan anoreksiyanın tedavisinde psikolojik ve beslenme uzmanı destekli bir tedavi şekli uygulanmalıdır. Tedavinin olumlu ve daha kısa sürede sonuçlanması için erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Anoreksiya tedavisinde kişi sağlıklı kilosuna ulaşarak yaşamına normal şekilde devam edebilir.  Anoreksiya yaşayan kişi genel olarak hasta olmadığı söyler ve durumun ciddiyetinin farkında değildir. Tedavi süresi bazen birkaç ay sürebileceği gibi kimi zamanda birkaç yıl sürebilir. Ancak hastalığın tedaviden sonra tekrarlama ihtimali bulunması sorun oluşturmakta , takip ve dikkat gerektirmektedir.

Anoreksiya olduğunu düşündüğünüz bir yakınınız varsa; Ebeveynine, doktor, öğretmen ya da rehber öğretmen gibi durumu fark edebilecek kişilere anlatın. Tedavi olması için onu yönlendirin ikna etmeye çalışın. Anoreksiyalı bireyler genellikle yardıma ihtiyaçları olmadığını düşünüp tedaviyi reddedebilirler.

Anoreksiya tedavisinde tedavi iki şekilde yapılmaktadır.Anoreksiyalı kişilerin %50-%60’da depresyon görülür.Bu nedenle medikal tedavinin yanında psikolog ve psikiyatrist de yer almalıdır.

Tıbbi Tedavi; Kötü beslenme ve açlık kişinin bedenini yıpratmaya başladığında tıbbi müdahale yapılmalıdır. Kişi 3 ay içinde normal kilosunun %30’un altına inmişse hastaneye yatırılarak tedavi süreci planlanır.Tedaviyi yürüten doktor kalp rahatsızlıkları ve metabolik kontrolü sağladıktan sonra psikolog ve psikiyatr  depresyon gibi anoreksiyanın neden olduğu hastalıkları tedavi eder. Hekim ve hasta arasındaki güven ilişkisi oluşturulduktan sonra tedavi sürecine beslenme danışmanı da dahil edilir.

Beslenme Danışmanlığı; Uzman bir diyetisyen ile birlikte sağlıklı bir şekilde kilo alımı sağlanmalıdır.

Anoreksyalı bireylerin tedavisinde ailenin de tedavi sürecine dahil olmasında yarar vardır. Aile terapileri anne ve babanın çocuklarına daha fazla destek olmalarını sağlayacaktır. Anoreksiyanın tedavisi zor ve uzun sürelidir.Düzenli aralıklarla psikoterapinin devam ettirilmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA