Apandisit Nedir, Apandisit Belirtileri Nelerdir

apandisit nedir, apandisit belirtileri nelerdir
apandisit nedir, apandisit belirtileri nelerdir

Apandisit Nedir

Apandis vücudumuzda karnın sağ altında bulunan kalın bağırsağın ön kısmında baş parmak uzunluğunda bir organımızdır. Apandisit olarak ifade edilen hastalık ise apandis organının iltihaplanmasından kaynaklanır. Apandisin iltihaplanması dayanılmaz ağrılara yol açar ve genel olarak herkesin bildiği apandis patlamasına neden olabilir. Apandisit patlaması ise ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Vücudumuzda bulunan apandis organı bol miktarda lenf dokusu  içerir. Ancak apandisin vücut için hangi fonksiyonu yerine getirdiği tam olarak bilinmemektedir.

Apandisit Belirtileri Nelerdir

apandisit belirtileri nelerdir
apandisit belirtileri nelerdir

Apandisitin en sık görülen belirtisi karın ağrısıdır. Donuk sızı şeklinde oluşan ağrı oldukça can acıtır. Karın ağrısı göbek deliğinin alt tarafından başlayarak  karnın sağ alt köşesine doğru ilerler.

Ağrı daha çok karnın sağ alt köşesinde yoğunlaşır. Karnın sağ alt köşesinde şiddetli ve can acıtıcı bir ağrı kendini gösterir. Eğer apandisit ağrısına zamanında müdahale edilmezse apandis patlayabilir ve ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Apandisit ağrıları çoğu zaman, yemeklerden sonra oluşan şişkinlik, gaz, mide ağrıları ile karıştırılabiliyor.

Apandisit ağrısını diğer ağrılardan ayıran en önemli özellik karın bölgesinde başlayan ağrının, karnın sağ alt köşesine doğru şiddetli ağrılar oluşturmasıdır. Apandisit ağrısı çeken kişilerin çoğu ağrılarını “bıçak saplanıyor” şeklinde ifade ederler.

Apandisit ağrısını anlamak için karın bölgesine hafifçe basın, dokunmak bile karnın sağ alt köşesindeki ağrıyı şiddetlendiriyorsa apandisit ağrısı olasılığı çok yüksektir.  Ayrıca ağrı yaşanan bölge normalden sert ya da şişkin ise bu da apandistin önemli bir belirtisidir.

Apandisit ağrısı çekenlerin büyük bir bölümü yana doğru fetüs pozisyonu şeklinde yattıkları zaman ağrının hafiflediğini söylerler. Bu şekilde yatınca ağrınız hafifliyorsa apandisit ağrısı yaşıyor olabilirsiniz.

Apandisit ağrıları kasığa doğru indiği için kişinin yürümesini zorlaştırır. Ayağa kalkınca ve yürüyünce ağrı şiddetleniyorsa apandisit iltihaplanmasından olabilir. Apandisit ağrılarının diğer belirtileri;

  • İdrar yaparken ağrı çekme
  • Mide bulantısı
  • İştahsızlık
  • Karın bölgesinin tamamen şişmesi
  • Gaz sıkışması ve kabızlık
  • Ağrı ile birlikte kusma
  • Halsizlik ve yüksek ateş

Apandisit Ameliyatı

Apandisit iltihaplanması yüzünden yaşanan ağrılar kişinin yaşam kalitesini düşürür. Ayrıca şişen ve iltihaplanan apandisitin patlama olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden apandisit tedavisinin vakit kaybetmeden yapılması gerekir. Apandisit tedavisinin en yaygın olanı ise apandisit ameliyatıdır. Çoğu zaman apandisit şüphesi olması bile ameliyat için yeterli bir sebeptir. Apandisit ameliyatı genel anestezi ile yapılır.  Deri üzerinden 10 cm ‘lik alan açılarak apandis alınır. Apandisin iltihap derecesine göre sadece iltihaplı bölge de temizlenebilir. Günümüz teknoloji koşullarında çok rahat bir şekilde yapılan bir ameliyat olan apandisit ameliyatı yaklaşık 40 dakika sürer.  Apandisit ameliyatından sonra 1 gün hastane de yattıktan sonra taburcu edilebilir.

Apandisit Tedavisi 

Apandisit ameliyatından sonra kişi günlük aktivitelerine 3 hafta içinde dönebilir. Bu süre daha kısa da olabilir. Apandisit ameliyatından sonra ameliyatlı bölgede şişlik ya da kızarıklık, kusma, ağrı gibi belirtiler yaşanması durumunda doktora başvurulması gerekir.  Apandisit ameliyatından sonra hemen hareket etmeye çalışmayın, hapşırırken ya da öksürürken karın bölgesini destekleyerek zedelenmesini engelleyin.

Apandisin iltihaplanması zamanında müdahale edilmezse patlayabilir. Apandisit patlaması; vücudu zehirleyen bir madde yayarak kişiyi zehirleyebilir.

Apandisit Neden Olur 

Apandisin büyük bölümü lenf bezlerinden oluşur. Zamanla ya da yediklerimizden kaynaklı olarak lenfler bakteri üretmeye başlar. Bakteriler zamanla apandisin iltihaplanmasına neden olur. Bu durum daha sonra apandisit ağrılarına neden olur. Apandisit ağrılarını kişiler genel olarak karın ağrıları ile karıştırabilir. Çoğu zaman doktorlar ilk muayenede şikayetin apandisitten olup olmadığını teşhis ederler. Apandisit teşhisini doktor el ile karın bölgesini kontrol ederek, ultrason gibi tetkiklerle rahatlıkla koyabilir.

Apandisite bağırsaklarda biriken atıklar da neden olabilir. Apandis bağırsakların hemen altında yer alır. Sindirim sisteminden kaynaklı kabızlık ve az tuvalet çıkma gibi durumlardan dolayı bağırsaklarda fazla yük olabilir. Bağırsaklarda fazla yük olması alt kısımda bulunan apandise baskı yapar Bu baskıdan dolayı apandis zaman içinde şişebilir ve ağrılara neden olabilir.

Apandisit Kimlerde Görülür

Apandisit hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle 20-30 yaş arasında daha sık görülür. Ayrıca genel istatistiklere bakıldığında erkeklerin kadınlara oranla apandisite yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Apandisitten Korunabilir Miyiz ?

Çoğu kişinin merak etiği bir konu olan apandisitten korunmak maalesef mümkün değildir. Tıp alanında apandisitten korunmak adına yapılacak çok fazla önlem yoktur. Günlük sıvı alımına dikkat edilmeli, özellikle lifli gıdaları tüketilmelidir Lifli gıdalar tüketmek bağırsak hareketlenmesini sağlayıp daha çok tuvalete çıkılmasını sağlayacağı için bağırsak yükünü dolayısıyla apandise binen yükü de azaltır.

Apandisitten korunmak için; 

  • Bol sıvı tüketilmeli
  • Yoğurt ve kefir gibi bağırsakları çalıştıran gıdalar tüketilmeli
  • Her sabah aç karına bir bardak su içilmelidir. Aç karına su içmek bağırsak faaliyetlerinin daha düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA