Argan Yağı Nedir, Argan Yağı Faydaları

argan yağı nedir, argan yağı faydaları
argan yağı nedir, argan yağı faydaları

Argan Yağı Nedir

Son zamanlarda cilt bakımında oldukça popüler yağlardan olan argan yağı,  cildi nemlendirme gibi özellikleri olan yağların başında gelmektedir. Argan yağı argan ağacından elde edilmektedir. Fas bölgesinde yetişen argan ağacının yemişlerinden damıtılmaktadır. Argan ağaçları yaklaşık 10 metreye kadar uzayabilmekte ve 150-200 yıl arası yaşamaktadır.  Argan ağacında yetişen içi yumuşak, dışı sert kabuklu yemişlerden argan yağı elde edilmektedir. Argan ağacı yüksek bir ağaç olup büyük dikenlere sahiptir. Bu yüzden ağacın meyvelerinin toplanması oldukça zordur.

argan ağacı
argan ağacı

Sert kabuklu yemişlerden çıkarılan yağ genelde elde çıkarılır. Argan ağacı genellikle kurak susuz topraklarda yetişmekte ve suya ulaşabilmek için ağacın kökleri toprağın alt taraflarına kadar uzamaktadır. Argan ağacı UNESCO tarafından nesli tükenmekte olduğu için korunmaya alınmıştır.  Argan yağı zengin aktioksidan içermesiyle birlikte yüksek oranda E vitamini içerir. Bol miktarda E vitamini içermesinden dolayı saç ve cilt bakımında oldukça sık kullanılmaktadır.  Argan yağı cildi yoğun bir şekilde nemlendirir, cildin elastikliğini korur. Argan yağı içerik ve yapı olarak zeytinyağına benzer ancak cilde olan faydaları zeytinyağından daha fazladır.

Argan Yağı Faydaları

argan yağı faydaları
argan yağı faydaları

Argan yağının cilt üzerinde yararları çok fazladır. Özellikle cildi nemlendirmek için kullanılırken bunun yanı sıra, kurumuş saçlar ve tırnak  bakımı için de kullanılır. Argan yağı cildi nemlendirir, besler.Bunun yanında argan yağının  yaşlandırmayı geciktirici etkisi de vardır. Faslı kadınların yüzyıllar boyu mucizevi yağ olarak kullandıkları argan yağının en önemli özelliklerinden birisi de yaşlandırmayı geciktirici etkisinin olmasıdır. Argan yağı  düzenli kullanılması durumunda cildin canlı ve genç görünmesine yardımcı olur.

Nemlendirme Etkisi 

Argan yağının içindeki aktif bileşenlerin cildi nemlendirme ve koruma düzeyi oldukça yüksektir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde yaraları iyileştirir, cildi besler.

Sivilce ve Akne Tedavisi  

Argan yağı cildi nemlendirirken içinde sebum azaltma etkisi barındırır.  Ciltte aşırı yağdan ve gözeneklerin tıkanmasından dolayı oluşan sivilce ve aknelerin kurutulmasına yardımcı olur. Ciltteki sivilce izlerinin giderilmesine ve cildin yenilenmesine yardım eder.

Saç Bakımı 

Argan yağı saç uçlarının nemlendirilmesi için de kullanılabilir. Saçı canlandırır, onarır ve bakımını yapar. Çok sık işlem (Röfle-Boya-Fön) görmüş saçlarda zamanla kırıklar, incelmeler olabilir. Argan yağı  bu yıpranmaların iyileştirilmesinde de etkilidir. Fön sırasında avuç içlerinize 1-2 damla alarak saçlarınıza sürmeniz yeterlidir.

Çatlaklardan Koruma 

Hamilelik dönemlerinde çatlak problemini bir çok kadın yaşamaktadır. Hamilelik dönemlerinde cildin aşırı esnemesinden dolayı çatlaklar meydana gelebilir. Argan yağı çatlakların oluşumunu önlemek için en iyi yardımcılardandır. Bol miktarda E vitamini içerdiği için cildi besler ve cildin kaybettiği elastikliğini kazanmasına yardımcı olur.

Tırnak ve Ayak Bakımı 

Argan yağı tırnak ve ayak bakımı için de rahatlıkla kullanılabilir.  Zayıf ve çok çabuk kırılan tırnaklara argan yağı sürerek bakım yapabilirsiniz. Tırnaklarınıza birkaç damla argan yağı damlatıp ardından masaj yaparak yedirebilirsiniz. Argan yağını ayak ve topuklarınıza da sürebilirsiniz. Sertleşmiş ve kurumuş ayak ve topuk bölgelerine argan yağı sürerek topukların kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olursunuz.

Dudak Bakımı 

Argan yağı dudaklardaki çatlakları gidermek için de rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle kış aylarında daha çok kuruyan ve çatlayan dudaklarınıza 1-2 damla sürerek yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz.

Pişik ve Cilt Tahrişlerinde 

Çocuklarda oluşan pişik ve tahrişlerde de argan yağını kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA