Arı Sütü Polen Arı Sütü Faydaları

arı sütü polen, arı sütü faydaları
arı sütü polen, arı sütü faydaları

Arı Sütü Polen

Doğanın şifalı besinleri arasında yer alan arı sütü polen  hem cilt hem de sağlık için oldukça önemli olan faydaları ile tanınan doğal ürünlerden birisidir. Dünyanın en pahalı sütü olarak bilinen arı sütü aynı zamanda besin değeri bakımından da diğer sütlere göre en zengin içeriğe sahiptir. Türkiye’de sınırlı sayıda üretilen arı sütü Dünya’da ise en çok Japonya’da üretilmektedir. Arı sütünü sağlık açısından özel kılan pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle cildi beslemesi ve nemlendirmesi arı sütünün en önemli faydaların arasında yer almaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kansızlığa iyi gelmesi, anti bakteriyel etki ile enfeksiyonlara karşı vücudu koruması da arı sütünün diğer faydaları arasında yer almaktadır. Dilerseniz gelin bu günkü yazımızda arı sütünün faydaları nelerdir aktarmadan önce, arı sütü nedir, arı sütünün besin değerleri nelerdir diye açıklayalım.

Arı Sütü Nedir

arı sütü nedir
arı sütü nedir

Genç arıların salgı bezlerinden kendi ürettikleri arı sütü kraliçe arının da yaşam kaynağı olan bir besindir. Beyaz koyu jel kıvamında olan arı sütü üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarda besin değeri bakımından en zengin besin kaynaklarından birisi olduğu görülmüştür. Arı sütünü özel kılan bir diğer nokta ise, Kraliçe arısının da arı sütü ile beslenmesidir.

Polen Arı Sütünün Cilde Faydaları

Ömrü kısa olan bal arılarının aksine arı sütü ile beslenen kraliçe arı yaklaşık 6 yıl boyunca yaşayabilmektedir. Yapılan araştırmalarda kraliçe arının diğer arılara göre daha uzun süre yaşamasının temel nedeninin arı sütü ile beslenmiş olması olarak belirlenmiştir. Arı sütünün tanımını yapacak olursak; 5 – 15 günlük olan genç işçi arıların salgıladıkları beyaz renkte, kremsi yapıda, hafif kokulu ve zengin besleyici özelliği olan bir besindir.

Arı Sütü Besin Değeri

Arı sütünün %66’sı su, %14,5’i karbonhidrat, % 13 aminoasit, %4,5’i lippidden maddesinden oluşmaktadır. A, B1,B2,B3 C, D ve E vitamini içeren arı sütü folik asit, fosfor  ve biotin gibi değerli mineraller içerir. Selenyum, magnezyum ve çinko minerallerini de içere arı sütü, günümüzde hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından kullanılmaktadır. 1 gram arı sütü içerisinde 8 mg B1 vitamini, 5 mg B2 vitamini ve 27 mg B5 vitamini bulunmaktadır.

Arı sütü her yaştan birey tarafından rahatlıkla kullanılabilen takviye bir besindir. Ancak her kişiye kullanım öncesinde doktor onayı alması tavsiye edilmektedir. Arı sütünün günlük tüketim miktarı ise kişinin kilosuna göre ayarlanmalıdır. Örneğin 70 kilo ağırlığında olan bir kişi günlük 70 mg arı sütü almalıdır. Arı sütünü tahta ya da plastik bir kaşık yardımı ile almaya özen gösterilmeli ve çelik ya da demir herhangi bir şeye temas ettirilmemelidir. Ayrıca arı sütünü dilerseniz bal ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Arı Sütü Nasıl Elde Edilir

Arı sütü isminden de anlaşılacağı üzere arılardan elde edilen bir besin kaynağıdır. Genç işçi arıların ürettiği arı sütünün temel malzemeleri su, bal ve polendir. Su, polen ve bal genç arı işçilerin bedenlerinde özel bir karışım haline gelir. Vücutlarında taşınan arı sütü bir yandan kendi beslenmeleri için kullanılırken bir yandan da arı sütünün üretiminde devamlılığı sağlamaktadır. Genç işçi arılar kendi beslenmelerinin dışında artan poleni baş kısımlarındaki keseciklerde depolarlar. Daha sonra depoladıkları bu polenleri içinde yavru arı bulunan peteklere aktarırlar. Arı sütü üretimi ile görevli olan genç arılar ise polenleri, bal ve suyu özel bir karışım haline getirerek arı sütü elde edilmesinde aktif olarak görev alırlar.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir

Arı kovanında yavru erkek arılar 3 gün, ana arı olacak olan yavrular ise 16 gün boyunca arı sütü ile beslenmektedir. Bu nedenledir ki kraliçe arılar erkek işçi arılara göre daha uzun ömürlüdür. Doğal arı sütü sağılması ise dişi arı larvalarının peteklerinden yapılmaktadır. Bu yöntem ile ayda ortalama olarak 25 – 30 gr kadar arı sütü elde edilebilmektedir. Sağma işlemi nisan ve ağustos ayları arasında yapılmaktadır. Petekler içindeki arı sütünün toplanma işlemi özel tahta kaşıklar sayesinde yapılmaktadır.

Arı Sütü Faydaları

arı sütü faydaları
arı sütü faydaları

Arı sütü faydaları insan sağlığı için sadece tek yönden değil pek çok yönden etkilidir. Bağışıklık sisteminden tutun da hormonların düzenlenmesine yardımcı olmasına kadar sağlıklı bir vücut için pek çok faydası vardır.

Eşek Sütü Faydaları Nelerdir

Arı sütü faydaları şu şekilde özetlenebilir;

 • İştah üzerinde olumlu etki yaratır, iştah açıcıdır.
 • Hormonları düzenler.
 • Enerji verir, bedensel yorgunluğun geçmesine yardımcı olur.
 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Kan şekerini dengeleyici etkiler gösterir.
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını düzenler.
 • Özellikle çocuklarda fiziksel gelişmeyi hızlandırır.
 • Organizmayı canlandırır ve enerji verir.
 • Yaşlanma etkilerini geciktirir.
 • Vücut direncini artırır ve kuvvetlendirir.
 • Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etki yaratır.
 • Damar sertliğini önler.
 • Özellikle menopoz döneminde görülen kemik hastalıklarını önler ve kemik sağlığını olumlu yönde destekler.
 • Yumurtalık ve sperm kalitesini arttırır.
 • Barındırdığı güçlü antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Alzheimer hastalığı riskini azaltır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA