Arpa Suyu Diyeti Nedir, Zararları Nelerdir

arpa suyu diyeti nedir, zararları nelerdir
arpa suyu diyeti nedir, zararları nelerdir

Arpa Suyu Diyeti Nedir

Zayıflamak ve daha fit bir vücuda kavuşmak için uygulanan diyetlerden birisi de arpa suyu diyetidir. Günümüzde kilo vermek için uygulanan diyetler arasında yerini alan arpa suyu diyeti iştahı kesmesi ve açlık duygusunu bastırması nedeniyle son zamanlarda popüler olan diyetlerden birisi olmuştur. Ancak bilinmelidir ki hiçbir diyetin tek başına mucizevi bir etkisi yoktur. Arpa suyu diyeti de uygulanırken bazı riskler taşıyan bir diyettir.

Arpa Suyu Nasıl Hazırlanır

arpa suyu diyeti nasıl hazırlanır
arpa suyu diyeti nasıl hazırlanır

Sıcak ve kurak iklimlerde yetişen arpa, yapı olarak buğdaya benzemektedir. Nişasta oranı yüksek olan arpa beta glukan içermektedir. Arpanın kepeğinde ve tohumunda bol miktarda lif bulunmaktadır. Lifli gıdalar mide tarafından rahatlıkla sindirilebilen besinlerdir.Lifli gıdaları ayrıntılı olarak incelediğimiz lifli beslenmenin faydaları, lifli yiyecekler nelerdir  yazımıza da bakmanızı özellikle tavsiye ederiz. Konumuza dönecek olursak arpa bu özellikleri ile gaz yapmayan bir besindir ve tüketildiğinde uzun süre tok tutar. Arpanın en sık kullanıldığı alan hayvan yemi olarak kullanılmasıdır. Bir diğer kullanım alan ise alkol ve gıda sanayi gelmektedir. Arpanın özünden çıkarılan yağları ve tohumları fermente edilerek en çok bira yapımında kullanılmaktadır. Arpada B1,B3 ve B6 vitaminleri bulunmaktadır. Demir, magnezyum, potasyum, selenyum manganez mineralleri içeren arpa vitamin ve mineraller bakımından zengin bir gıdadır.

Arpa suyunu hazırlamak için; arpa tohumlarına sıcak suyu ekleyip bir süre çay demler gibi demlenmesini beklemek gerekir. Arpa suyu tüketilirken tadını yumuşatmak için bal ya da tercihe göre tarçın eklenebilir. Ancak unutulmamalıdır ki arpa tohumu işlenerek kullanıldığında insan sağlığı için zararlıdır.

Arpa Suyu Diyeti Nasıl Yapılır

arpa suyu diyeti nasıl yapılır
arpa suyu diyeti nasıl yapılır

Arpa suyunun diyet olarak kullanılmasının altında yatan nedenlerden birisi de arpanın lif içermesi ve tokluk hissi vermesidir. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan arpa suyu bu özellikleri ile arpa suyu diyet olarak öne çıkmaktadır.Arpa suyu diyeti yapılırken günde 6 bardak arpa suyu içilmesi kilo vermeyi destekler. Bu diyetin yan etkileri olduğu göz önüne alınmalıdır ve uzun süreli arpa suyu diyeti yapılmamalıdır. Arpa suyu karaciğer ve böbreklere iyi gelirken, vücudun farklı fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir.

Arpa Suyu Diyeti

Kahvaltı: 1 su bardağı arpa lapası ve 1 kase yoğurt.0

Ara Öğün; 1 bardak yeşil çay

Öğle Yemeği; 1 kase lahana çorbası ve 1 kase arpa lapası. Yanında bol miktarda yeşillik

Ara Öğün; 1 porsiyon mevsim sebzesi

Akşam Yemeği; 1 kase yoğurt ve 1 kase arpa lapası

Arpa Suyu Diyetinin Zararları

arpa suyu diyetinin zararları
arpa suyu diyetinin zararları

Bağırsak Gazı; Arpa suyunun günde 6 bardak tüketilmesi bağırsaklarda gaz birikmesine neden olabilir. Gaz sıkışması karın ağrısı ve mide şişkinliğini tetikler.

Arpa Suyu İshal Olmasına Neden Olur; Bağırsak sisteminde yarattığı olumsuz etkilerden birisi de bağırsakların olağan dışı hareket etmesine neden olabilir. Lifli yapısından dolayı bağırsaklarda kolay sindirildiği için aşırı tüketilen arpa suyu ishale neden olur.

Karın Ağrı; Mide şişkinliği ve bağırsaklarda hareketlenmeye neden olan arpa suyunun yan etkilerinden birisi de karın ağrısıdır. Aşırı arpa suyu tüketimi karın ağrısına neden olur.

Ödem Tutmasına Neden Olur; Arpa suyunda bol miktarda diyet şekeri bulunur. Bu nedenle arpa suyu içildikçe daha çok içilmeye neden olur ve vücutta fazla suyun birikmesi sonucu ödem oluşur.

Kabızlığa Neden Olur; Arpa suyunu bağırsaklar yeterince sindiremediğinde kabızlık riski oluşur. Uzun süre dışkılama olmadığında doktor müdahalesi yapılmalıdır.

Rektal Kanamaya Neden Olur; Aşırı arpa suyu tüketiminde kabızlık sorunu ile birlikte dışkılama yaparken zorlanma nedeniyle rektumda kanama oluşabilir.

Alerjik Reaksiyonları Tetikler; Arpa suyunun tüketiminde vücudun bağışıklık sistemi etkilenerek alerjik reaksiyona girebilir.

Çölyak Hastalığı Riski Oluşur; Arpa suyunun uzun süre tüketilmesi gluten hassasiyetine neden olur ve çölyak hastalığını tetikler.

Arpa Suyu Diyeti Diğer Zararları

Arpa suyu diyetinde bol miktarda arpa suyu tüketildiği için idrar söktürücü etki gösterir. Bu nedenle vücutta aşırı su atımı gerçekleşir. Susuz kalan vücudun bağışıklık sistemi zayıflar ve çeşitli hastalıklara neden olur. Arpa diyeti uygulamadan önce gerekli kan tahlillerinin yapılması gerekir. Arpa suyu diyeti uygulanırken uzun süre bu diyet yapılmamalıdır. Diyeti uygularken diyetisyen desteği alınmalıdır ve bol miktarda su içilmelidir.

Arpa suyu diyeti hakkında uzmanlar tek tip beslenmeyi önermemektedir. Arpa suyu diyetinde öğünlerde arpa suyu ve arpa lapası tüketilir. Bu nedenle vücut bir süre sonra kıtlığa girebilir ve vücut fonksiyonları bozulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA