Arpacık Gözde Neden Çıkar Nasıl Geçer

arpacık gözde neden çıkar nasıl geçer
arpacık gözde neden çıkar nasıl geçer

Arpacık Gözde 

Gözde arpacık çıkması hemen herkesin başına gelen bir sağlık sorunudur. Bu gün sizlere arpacık gözde çıkması ile ilgili çok merak edilen detaylı bilgileri vereceğiz. Arpacık neden çıkar ve arpacık nasıl geçer diye merak ediyorsanız hadi buyurun başlıyoruz…

Arpacık Nedir

Öncelikle arpacık nedir hemen açıklık getirelim… Arpacık göz kapaklarının çevresinde meydana gelen şişkinliklerin genel adıdir. Yağ bezeleri ya da başka sebeplerden kaynaklı olarak görülen bu şişkinlikler zamanla yara haline gelir ve oldukça acı verici hal alabilir.

Göz kapağı yüzeyinde batma ve kızarıklık ile kendini belli eden arpacık; ilk hallerinde oldukça masumane gibi gözükse de kimi durumlar vardır ki gözde çıkan arpacık tedavisi için cerrahi müdahale gerekebilir.

2 tip arpacık çeşidi vardır;

 • İç arpacık: Gözle görülmez. Dışarıdan fark edilmez. El ile dokunulunca ağrı hissi verir. Yağ bezelerinden değil enfeksiyon kaynaklı olarak görülür.
 • Dış arpacık: Yağ bezelerine bağlı olarak görülür. Dışarıdan fark edilen bu arpacık çeşidi şişkinlik ve kızarıklık ile göz kapağının dış yüzeyinde fark edilir.

Göz Seğirmesi Neden Olur Nasıl Geçer

Gözde Arpacık Belirtisi

 • Göz çevresinde kızarıklık
 • Göz kapağında şişkinlik
 • Göz etrafında batma hissi
 • Gözlerde sulanma
 • Kaşıntı
 • Işığa karşı duyarlılık
 • Gözleri açıp kapamada zorluk
 • Göz kapağında kitle hissedilmesi

Arpacık Neden Çıkar

arpacık neden çıkar
arpacık neden çıkar

Arpacık neden çıkar sorusunun pek çok farklı cevabı olabilir. Ancak arpacık gözde belirti göstermeye ve sık sık çıkmaya başladıysa ilk şüphelenmeniz gereken şey bağışıklık sistemidir. Zira bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklı olarak arpacık gözde çıkar. Bunun dışında gözde arpacık çıkmasının başlıca nedenleri olarak şunlar söylenebilir;

 • Göz kapaklarındaki yağ bezelerinin gözenekleri tıkaması sonucu arpacık meydana gelebilir. Kandaki yağ oranı fazla olan kişilerde arpacık çıkması daha sık görülmektedir.
 • Arpacık gözde çıkma sebeplerinden biri de bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Zayıflayan bağışıklık sistemi dudaklarda uçuk çıkmasına neden olduğu gibi gözde arpacık çıkmasına da sebep olabilir.
 • Tercih edilen kozmetik ürünlerinin düşük kalitede olması ya da makyajı iyice temizlemeden uyumak gibi etkenler de arpacık gözde çıkmasına sebep olabilir.
 • Başkasına ait rimel ya da göz kalemi kullanmak da arpacık çıkmasını hızlandırır.
 • Yüz temizliğine ve hijyenine dikkat etmemek gözde arpacık görülmesine sebep olur.
 • Cilt tipine uygun bakım yapmamak da gözde arpacık çıkmasını tetikleyebilir.
 • Kirli havlu ya da bez ile gözün temas etmesi de arpacığa sebep olan diğer bir faktördür.
 • Çok fazla ağır yağlı yemekler ve abur cubur tüketmek de arpacık çıkmasına neden olur.
 • Yaşanan gerginlikler ve ağır stres ortamı da gözde arpacık çıkmasını tetikler.

Göz Altı Morlukları İçin Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Gözde Çıkan Arpacık Tedavisi

Gözde çıkan arpacık tedavisi için dikkat edilmesi gereken sürecin takibinin çok iyi bir şekilde yapılmasıdır. Arpacık sık sık görülen ya da yoğun olarak görülmesi normal karşılanan bir durum değildir. Göz kapaklarında arpacık çıkması sık sık tekrar eder hale geldiyse ve çıkan arpacıklar 2 hafta gibi uzun bir süre geçmiyor ise mutlaka uzman bir doktora gidilmelidir.

Arpacık tedavisi için göz hastalıkları ya da cilt doktoruna gidilmelidir. Kronik hale gelen arpacığın bağışıklık sisteminin alarm verdiğinin ve başka hastalıkların ya da rahatsızlıkların belirtisi olabileceği unutulmamalıdır.

Arpacık Nasıl Geçer

arpacık nasıl geçer
arpacık nasıl geçer

Arpacık gözde çıktığı andan itibaren kişiye acı verir ve rahatsız eder. Hem görüntüsü hem de hissettirdiği acı ile birlikte kişinin rutin hayatını olumsuz etkiler. Bu nedenle arpacık nasıl geçer sorusunun cevabını bilmek önemlidir.

Kirpik Dibi İltihabı

Arpacık şişkinleşip kızarmadan hemen önce zonklama tipinde ağrısı ile kendini belli eder. Bu aşamada alacağınız küçük önlemler ile arpacığın şiddetini azaltabilir ya da tamamen önleyebilirsiniz.

Arpacığın çıkmaya başladığını hissettiğiniz andan itibaren öncelikle yapılması tavsiye edilen doğal tedavi ve uygulama örneklerini paylaşacağız şimdi sizlerle;

 • Arpacık çıkacağını hissettiğiniz göz üzerine sıcak suya batırılmış temiz nemli bezi kompres yapar gibi hafifçe bastırın. Göreceksiniz ki sıcak suyun etkisi ile arpacık çıkmasını engelleyecek ya da şiddetini önemli derecede azaltmış olacaksınız.
 • Arpacığın çıkma sebeplerinden birinin bağışıklık sisteminin zayıflaması olduğunu söylemiştik. Bu nedenle gözde arpacığın tedavisinde bağışıklığı desteklemek çok önemlidir. Bu anlamda taze meyve ve sebzeleri ile beslenmek tavsiye edilir. Bu süreçte özellikle antioksidan gücü yüksek olan soğan ve sarımsak da bol bol tüketilmelidir.
 • Ayrıca sarımsağı rendeleyip gazlı bez içerisinde arpacık üzerinde bir süre bekletmek de arpacık geçiren önemli bir uygulamadır.
 • Arpacığı tedavi etmek için bir diğer yöntem ise poşet çaydır. Demlenmiş ılık hale gelen poşet çayı arpacık çıkan bölge üzerinde bir süre bekleterek kısa sürede arpacıktan kurtulabilirsiniz.
 • diğer bir yöntem olarak ise patatesi ortadan ikiye bölün ve gözünüzde bir süre bekletin. İçerisindeki mineral ve nişasta sayesinde patates; arpacığın oluşumunu durduracaktır.
 • Papatya çayı ile kompres yapmak da arpacık tedavisinde önemli bir fayda sağlar.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA