Aşılama Nedir Nasıl Yapılır

69
aşılama nedir nasıl yapılır
aşılama nedir nasıl yapılır

Erkeğin sperminin kalitesiz ve sayısının yetersiz olduğu ya da spermin fallop tüplerine ulaşmasında sıkıntıların görüldüğü durumlarda aşılama tedavisi uygulanır. Aşılama tedavisi mutlaka uzman bir doktor kontrolünde yapılmalıdır. Son günlerde tüp bebek tedavisi kadar ilgi gören ve gebe kalma başarısını %5 – % 20 civarında artıran bir yöntem olan aşılama nedir, aşılama nasıl yapılır ve aşılama sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında tüm merak edilen bilgileri yazımızda bulabilirsiniz…

Aşılama Nedir

aşılama nedir
aşılama nedir

Çiftlerin korunmasız ve düzeli olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen normal yollardan çocuk sahibi olamadığı durumlarda aşılama tedavisi yapılır. Aşılama tedavisini gerektiren durumlar;

  • Spermin kalitesiz olması,
  • Sperm sayısının yetersiz olması,
  • Kadının rahim ağzı sıvısının sperm aktifliğini olumsuz yönde etkilemesi,
  • Anti sperm antikor hücrelerinin olması
  • Nedeni bilinmeyen kısırlık durumları
  • Rahmin spermi kabul etmemesi
  • Boşalma sorunu yaşanması
  • Rahim dokusundaki hasarlar şeklinde özetlenebilir.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Takibi

Aşılama erkek üreme hücresi olan spermleri kadının üreme hücresine dışarıdan bir müdahale ile bırakılması işlemine denir. Aşılama sayesinde erkek üreme hücresi olan spermler fallop tüplerine daha hızlı ulaşır. Bu işlem sonucunda döllenme ve gebe kalma şansı arttırılmış olur. Aşılama yöntemi çikolata kisti olan kadınlarda, fallop tüplerinde ciddi sağlık sorunu olanlarda ve pelvik enfeksiyonu olan kadınlarda uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Aşılama Nasıl Yapılır

aşılama nasıl yapılır
aşılama nasıl yapılır

Aşılama tedavisi çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tarafından son dönemlerde oldukça ilgi gören bir yöntemdir. Tıpkı tüp bebek tedavisinde olduğu gibi aşılama tedavisinin de uzman doktorlar tarafından yapılması ve sürecin takip edilmesi gerekmektedir. Aşılama tedavisi birçok aşamadan oluşan bir yöntemdir. İlk aşamada yapılan uygulamalar kadın üreme hücresi olan yumurtaların geliştirilmesine yönelik olarak yapılan yumurta geliştirme işlemidir. Bu aşamada doktor tarafından verilen ilaç ya da aşı formunda olan hormon takviyesi yapılır. Aşılama tedavisinin bu aşamasında yumurtaların gebe kalmaya uygun hale gelmesi için geliştirilmesi hedeflenir.

Beta Hcg Hormonu Nedir

İkinci aşama yumurta çatlatma aşamasıdır. Bu aşamada istenen olgunluğa ulaşan yumurtaya çatlatma için anne adayına tek doz çatlatma iğnesi yapılır. Bu aşama son aşama olan döllenme işlemi için hazırlık anlamına gelir.

Aşılama tedavisinin üçüncü ve son aşaması ise döllenme aşamasıdır. Bu adımda baba adayından alınan sperm örneği yıkama gibi bazı işlemlerden geçerek anne adayının rahmine yerleştirilir. Döllenme aşamasında dikkat edilmesi gereken husus yumurtlama için en ideal zaman olan çatlatma iğnesinden sonraki ilk 34 – 36 saat aralığında döllenme işleminin uygulanmasına dikkat edilmesi gerektiğidir.

Aşılama yöntemi ile ortalama olarak % 5 ve % 20 aralığında değişen oranlarda gebe kalma başarı şansı artmaktadır.  Aşılama yöntemi için en ideal olarak 2 – 3 kere yapılması uygunudur. Ancak aşılama tedavisinde belirli bir sayı sınırı bulunmazken uzmanlar genel kanı olarak 5 ya da 6 kereden fazla uygulanmamasını tavsiye etmektedir. Aşılama yöntemi ile gebe kalınmadığı durumlarda tüp bebek tedavisine de geçilebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir,Nasıl Yapılır

Aşılama Tedavisi Kaç Gün Sürer

Aşılama tedavisi yaklaşık olarak 2 hafta sürer. Bu süreç içerisinde anne adayı 2 ya da 3 kez ultrasonografi ile muayene edilirken baba adayı sadece sperm örneği vermek üzere doktor tarafından çağırılır.

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama sonrası 2 ya da 3 hafta içinde gebelik testi yapılır. Testin sonucuna göre çiftler dilerse ikinci ay tekrar aşılama yöntemini tercih edebilir. İki ay üst üste aşılama tedavisi olmak tibben de uygundur ve hem erkeğe hem de kadına her hangi bir yan etkisi yoktur. Ancak aşılama sonrasında normal olmayan durumlar ile karşılaşan anne adaylarının vakit kaybetmeden doktoru ile görüşmeleri gerekmektedir. Çok nadir de olsa aşılama sonrası olası kimi sağlık sorunlarının önüne geçmek adına tedbirli olmakta fayda vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA