Aspir Yağı Nedir Faydaları Nasıl Kullanılır

88
aspir yağı nedir faydaları nasıl kullanılır
aspir yağı nedir faydaları nasıl kullanılır

Aspir Yağı

Aspir bitkisinden elde edilen aspir yağı ülkemizde son dönemde kullanımı artan bitkisel yağlardan biridir. Aspir yağının ana vatanı Güneydoğu Asya olmakla birlikte günümüzde Akdeniz ikliminin hakim olduğu pek çok bölgede aspir bitkisi yetiştirilmektedir. Aspir bitkisinden elde edilen aspir yağı faydaları ile öne çıkan bir yağdır. Aspir yağının faydaları arasında; yağ yakımını hızlandırması, bol miktarda omega-6 içermesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır.

Aspir yağının faydaları oldukça fazladır. Cilt sağlığı ve zayıflamaya yardımcı olmasının yanında, sindirim sisteminin de daha iyi çalışmasını sağlar. Aspir yağının faydalarını açıklamadan önce aspir yağı nedir, nerelerde üretilir açıklayalım.

Aspir Yağı Nedir

aspir yağı nedir
aspir yağı nedir

Sarı turuncu renkli ve boyu yaklaşık 1 metreye kadar uzayabilen bir bitki olan aspir bitkisi, çiçek açan ve tohumlarından yağ elde edilen bir bitkidir. Renklerinden dolayı ülkemizde yalancı safran olarak da bilinen aspir bitkisi ilk olarak Güneydoğu Asya bölgesinden dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde Konya, Tekirdağ, Eskişehir gibi şehirlerde yetişen aspir bitkisinin tohumlarından da yağ elde edilmektedir.

Bazı bölgelerde yemeklerde de kullanılan aspir yağı, alternatif tıp, gıda, kozmetik gibi pek çok alanda da kullanılmaktadır.

Aspir Yağı İçeriği 

Aspir yağı ile ilgili yapılan araştırmalarda omega-3 ve omega-6 yağ asidi bakımından zengin olduğu belirlenmiştir. Aspir yağında ayrıca B1, B2, B3 ve B12 vitaminleri, C vitamini bulunur. Cildin nemini kazanması ve daha canlı görünmesini sağlayan E vitamini de içeren aspir yağı; fosfor, lif, demir ve kalsiyum gibi mineralleri de bulundurur.

Aspir Yağının Faydaları Nelerdir

Aspir yağında sağlık için bol miktarda bulunan faydalı mineral ve bileşenler cilt, zayıflama ve bağışıklık sistemi için doğal fayda sağlar. Aspir yağında bulunan omega 6 özellikle zayıflamak  isteyenler için yağ yakımını hızlandırıcı etki göstermesi ile bilinir.

Aspir Yağı Faydaları;

Kolesterolü Dengeler; Aspir yağı omega 6 ve linoleik gibi kalp dostu yağ asitleri içerir. Aspir yağında bulunan bu yağ asitleri kandaki kötü kolesterolün yükselmesini engeller ve kolesterolü dengeler. Kalp sağlığını korur.

Kan Şekerini Dengeler; Omega 6 gibi faydalı yağ asitleri kan şekerindeki ani yükselmelerin azalmasını sağlar. Aspir yağı kan şekerini dengeler ve kan şekerinin ani yükselmesinin önüne geçer.

Damar Sertliği; Aspir yağında bulunan omega-6 yağ asidi damar sertliği riskini azaltır.

Balgam Söktürücüdür; Aspir yağı kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan öksürüğün geçmesini sağlar ve doğal balgam söktürücüdür.

Adet Kanamasını Düzenler; Adet kanamasının düzensiz olması hormon rahatsızlıklarından kaynaklanabilir. Aspir yağı hormonlar üzerinden olumlu etki yaparak adet kanamalarını kolaylaştırır. Ayrıca aspir yağı eklem ve kas ağrılarını da azaltır.

Sindirim Sistemi; Aspir yağında buluna lif ve omega-6 sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve bağırsak faaliyetlerini düzenler. Kabızlık gibi sindirim sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

Zayıflatma Etkisi; Aspir yağında bulunan omega-6 yağ asitleri kalp ve damar sağlığını koruduğu gibi yağ depolanmasını da azaltır. En faydalı yağ asitlerinden olan omega- 6 yağ yakımının hızlanmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Aspir yağının diğer faydaları;

  • Aspir yağı saçları güçlendirir.
  • Aspir yağı cildi nemlendirir.
  • Doğum sonrası oluşan cilt çatlaklarının azalmasına yardımcı olur. Cildi nemlendirir ve toparlanmasını sağlar.
  • Kas dokusunun korunmasını sağlar.
  • Mideyi korur.
  • Cinsel gücü arttır.
  • İyi bir antioksidandır ve hücreleri koruyarak yaşlanma etkilerini geciktirir.

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır

aspir yağı nasıl kullanılır
aspir yağı nasıl kullanılır

Bitkisel bir yağ olan aspir yağı bazı bölgelerde yemek pişirmede kullanılır. Aynı zamanda salatalarda ya da yağlarda da kullanılan aspir yağı bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirmek için de kullanılır. Aspir yağı kullanırken, sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı içilir ve ardından 1 bardak ılık su içilir.

Cilt İçin Kullanımı

cilt için kullanımı
cilt için kullanımı

Aspir yağı bol miktarda E vitamini içerdiği için cildin ihtiyaç duyduğu nemi kazanmasını sağlar. Aspir yağını cilde yedirerek sürebilirsiniz. Aspir yağı yazın bronzlaşırken sürebilir, cildin nemini kaybetmesini engeller. Cildi besler ve canlılık verir.

Aspir Yağı Zayıflatır Mı

aspir yağı zayıflatır mı
aspir yağı zayıflatır mı

Aspir yağı ile ilgili merak edilen konuların başında aspir yağı zayıflatır mı sorusu gelir. Kilo vermek ve zayıflamak isteyenler için en sağlıklı yol sağlıklı beslenmektir. Bunun yanı sıra yağ yakımını hızlandıran bazı besinler vardır. Aspir yağında bulunan omega-6 yağ asitleri yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Ancak doğada bulunan hiçbir bitki tek başına zayıflatmaz. Kilo vermek ve zayıflamak için sağlıklı ve dengeli beslenme, egzersiz yapmak temeldir. Aspir yağı zayıflama sürecinde içerdiği omega-6 yağ asidi sayesinde yağ yakımına yardımcı etki göstermektedir. Aspir yağı metabolizmayı hızlandırdığı içinde yağ yakımını sağlamaktadır.

Aspir Yağı Zararlı Mı

Aspir yağı faydaları ile öne çıkan bir yağ çeşididir. Ancak aspir yağı aşırı kullanılması bazı zararlara neden olabilir. Aspir yağı mide rahatsızlıkları olan kişiler tarafından dikkatli kullanılmalıdır. Devamlı kullanılan bir ilaç varsa aspir yağı kullanmadan önce doktora danışılmalıdır. Bazı ilaçlarla etkileşime geçebilir.

Aspir yağını aşırı miktarda kullanmak kandaki kolesterolün çok düşmesine neden olabilir. Aspir yağı kullanırken günde 1 tatlı kaşığı kadar kullanılmalı, aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Ayrıca aspir yağını satın alırken güvenilir ve temiz yerlerden temin ettiğinizden emin olmalısınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA