Astım Nedenleri, Astıma Ne İyi Gelir

astım nedenleri,astıma ne iyi gelir
astım nedenleri,astıma ne iyi gelir

Stres, hava koşulları, alerjik etkenler ile farklılaşan astım hastalığı insanlar arasında kronik ve süreğen olarak görülmektedir. Astım hastalığının çocukların % 10’unu yetişkinlerin ise % 5’ini genel olarak bahar aylarında fazlaca etkilediği görülmektedir. En sık bir şekilde rastlanan solunum yolu hastalığı olan ve Türkiye’de görülme sıklığı % 5-10 olarak belirlenen bir hastalık olan astım nedir? astım belirtileri ve astım tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenleri ve detaylarını yazımızda okuyabilirsiniz.

Astım Nedir?

Astım ile ilgili detaylara geçmeden önce astım nedir sorusunun cevabını bilmek önemlidir. Astım genellikle genetik kökenli olan ancak alerjik etkilerle de ortaya çıkan ve akciğerlerin iltihaplanması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Diğer bir deyişle akciğerlerdeki broşların daralmasıyla nefes alıp vermede yaşanan zorluklar neticesinde broşların kasılması rahatsızlığına ve nefes darlığı nöbetlerine astım denir. Akciğerlerdeki broşlar çeşitli nedenlerle dolarak nefes darlığı nöbetlerinin yaşanmasına neden olmaktadırlar. Broşların dolmasını etkileyen faktörlerden birinin balgam ve sümük gibi maddelerin salgılanmasındaki artış olduğu söylenebilir. Böylece astım hastalığını tetikleyen durumun ortaya çıkmasına sebep olur. Astım hastalığı tamamen tedavi edilemez ancak belirtileri kontrol edilebilir.

Astım Çeşitleri

 • Alerjik astım: Polen ve hayvan dışkıları çok belirleyicidir. Genelde ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde artış görülür.
 • Nonalerjik astım: Sigara dumanı, odun dumanı, boya kokusu, deodorant kokusu, yemek kokusu ve hava kirliliği gibi sebeplerle ortaya çıkan astım çeşitleri arasında yer alır.
 • Gece astımı: Gece 02:00 ile 04:00 arasında görülen bu astım çeşidi sinüzit, burun enfeksiyonu ve tozlar sebebiyle meydana gelmektedir.
 • Gebelik astımı: Hamile kadınların gebelik döneminde yaşadıkları hassasiyetten kaynaklanarak her 3 gebe kadından 1’inde astım belirtileri görülmekte ve doğum sonrasında astım hastalığı kronikleşmektedir. Hamilelikte doktor kontrolünde astım takibi yaptırılması tavsiye edilmektedir.
 • Mesleki astım: Çalışma koşullarına bağlı olarak meydana gelen mesleki astım kişinin tozlu ve riskli hava ortamında çalışmasıyla oluşmaktadır. Kuaför, marangoz, fırında çalışan meslek grupları örnek olarak verilebilir.

Astım Belirtileri

astım belirtileri
astım belirtileri

Astım belirtileri genel olarak astım atakları esnasında görülen hırıltılı nefes alma, nefes darlığı ve öksürük ile birlikte gözlenmektedir. Astım belirtileri kişiden kişiye değişerek karakteristik astım atakları halinde görülebilmektedir. Hırıltılı solunum, göğüste sıkışıklık hissi ve öksürükle birlikte zor çıkarılan balgam da astım belirtileri arasında yer almaktadır. Astımla birlikte seyreden alerjik rinit, sinüzit, göz alerjisi ve egzama da astım belirtileri arasında yer alan diğer belirtilerdir. Astım ataklarının çoğunlukla geceleyin sabaha karşı ortaya çıktığı görülmektedir. Astım atağı sırasında hekim kontrolünde olmak astım tanısı için kolaylaştırıcı olmaktadır. Ancak astım atakları dışında yapılan hekim kontrolünde hastanın sağlık öyküsünün doktor ile tam ve doğru bir şekilde paylaşılması gerekmektedir. Astım belirtileri yanı sıra kesin astım tanısı için akciğer grafisi, solunum fonksiyon testi, alerji testi ve kan testi yapılması gerekmektedir.

Astım Nedenleri

astım nedenleri
astım nedenleri

Astım nedenleri ve astım hastalığını tetikleyen birçok etmen vardır. Astım hastalığının artmasını tetikleyen belli başlı risk faktörleri vardır. Astım hastalığı ile mücadele edenlerin bu risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olmaları ve astım hastalığını olumsuz etkileyecek olan bu faktörlerden mümkün olduğunca uzak durmaları gerekmektedir. Astım nedenleri genetik faktörler ve çevresel faktörler olarak ikiye ayrılmaktadır. Genetik faktörler; alerji, atopi, bronş hipperreaktivitesi, cinsiyet ve obezite olarak sıralanırken çevresel faktörler; alerjenlere, toz ve kimyasal maddelere mazur kalma gibi etkenler olarak sıralanmaktadır. Astım nedenleri;

 • Ailede astım hastalığı varsa kişinin astım hastalığına yakalanma riski oldukça yüksektir. Kalıtım astım nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır.
 • Astım nedenleri arasında diğer bir önemli etken olan alerjik faktörler yer almaktadır. Çiçek tozları, ev tozları, evde yaşayan bazı böcekler astım nedenleri arasında yer alan alerjik reaksiyonların artmasına neden olmaktadırlar.
 • Astım nedenleri arasında yer alan diğer bir etken ise nemdir. Mevsimsel değişiklikler ve özellikle soğuk hava geçişleri astım ataklarını artırmaktadır.
 • Çocukluk döneminde bronkiyolit geçirmiş olmak astım nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Annenin hamilelik döneminde sigara içmiş olması astım nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Solunum yoluna zarar veren belli kimyasallar vardır. Parfüm, sprey deodorant gibi kokular, kömür ve tebeşir tozları, sigara dumanı, kirli hava gibi etkenler astım krizini tetikleyen astım nedenleri arasında yer alır.
 • Prematüre ve az kiloda doğmuş olmak da astım nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Ağır egzersizler yapmak astım nedenleri arasında yer alan bir diğer önemli etkenlerdir.
 • Küf mantarları ve polenler de astım nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Viral üst solunum yolu enfeksiyonları, kullanılan bazı ilaçlar ve reflü de astım nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Ayrıca sigara dumanına maruz kalma astım nedenleri içinde çok önemli risk faktörüdür. Gebelik döneminde sigara içen veya bulunduğu ortamda fazlasıyla sigara dumanına maruz kalan anne adayının bebeğinin astım hastalığına yakalanma riskinin oldukça fazla olduğu tespit edilmiştir.

Astım Tedavisi

Hava kirliliğinin daha yüksek olduğu kent merkezlerinde yaşayan insanlarda görülme sıklığı daha çok olan astım hastalığı doğru tedavi ve tanı ile çözümü mümkün olan bir hastalıktır. Ancak astım tedavisi sürecinin takip edilmemesi ve aksatılması durumunda astım hastalığın kontrol altına alınması zorlaşmaktadır. Astım hastalığı çok ilerleyip geri dönüşümsüz evreye girmediği sürece kolayca kontrol altına alınıp tedavi edilebilmektedir. Düzenli astım tedavisi ile kaliteli bir yaşam mümkün iken astım tedavisinin aksatılması ve bilinçsiz ilaç kullanımı durumunda ise astım hastalığı ilerleyerek astım ataklarının şiddetli bir şekilde olmasına ve atak sayılarının artmasına sebep olduğu görülmektedir. Astım tedavisinde öncelikli olarak astıma neden olan durumlardan uzak durulmalı ve doktorun tavsiye ettiği ilaçların kullanımı esnasında titizlik gösterilmesi gerekmektedir.

Astım tedavisinde öncelikle hekim tarafından rahatlatıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi edici olmayan bu ilaçlar acil durumlarda kullanılır ve hastanın rahatlamasına yardımcı olur. Atak belirtileri ortaya çıktığında hekim tavsiyesi ile kullanılmaktadır. Uzun süre kullanılması durumda elde titreme, baş ağrısı, kas krampları, kalp atışında düzensizlik, boğazda hassasiyet gibi ciddi yan etkilere neden olabileceği için hekim tavsiyesi dışında kesinlikle kullanılmamalıdır. Bir sonraki evre ise astım tedavisinde koruyucu ilaçların kullanıldığı aşamadır. Bu aşamadaki ilaç tedavisinde iltihap yollarındaki enfeksiyon nedeniyle oluşan şişlik, ödem ve salgı giderilmesi amaçlanır. Tedavi edici olan bu ilaçların alımının kesinlikle doktor kontrolünde olması ve düzenli bir şekilde alınması sağlanmalıdır. Eğer rahatlayıcı ve koruyucu inhaler ilaçları kullanarak astım şikâyetlerinde bir değişiklik görülmüyorsa astım tedavisi sürecinde doktor tavsiyesi ile tablet ve tedavi opsiyonları denenebilir.

Astıma Ne İyi Gelir

 • Sigara içmeyin, evinizde ve çevrenizde sigara içilmesine izin vermeyin.
 • Tozlu ve kirli hava ortamlarından uzak durun.
 • Yatak ve yastıklarınız için özel alezler kullanın. Eskiyen yastıklarınızı değiştirin.
 • Nevresim takımlarınızı her hafta en az 60 derece sıcaklıktaki su ile yıkayın.
 • Evde hayvan beslemeyin, çevrenizde varsa hayvanlardan uzak durun.
 • Klima kullanmayın. Kullanıyorsanız da rutin bakımlarını mutlaka yaptırın.
 • Evinizdeki halıları kaldırın ve temizliğini düzenli olarak yaptırın.
 • Ev küfüne karşı bozuk musluk ve boruları tamir ettirin.
 • Mümkünse odunlu kömürlü soba kullanmayın ve şömine kullanmayın.
 • Parfüm, saç spreyi, talk pudrası gibi koku ve spreylerden uzak durun.
 • Mevsim geçişlerinde mümkünse evin pencerelerini açmayın, rüzgarlı ve polenli günlerde dışarı çıkmayın.
 • Alerji mevsiminden önce önlem amaçlı doktorunuzla görüşün.
 • Soğuktan korunun ve grip aşınızı mutlak olun.
 • Yeterli dinlenme, düzenli uyku, dengeli beslenme ve bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin.
 • Karides, kuru meyve, işlemiş patates yemeyin, sülfitli gıdalardan uzak durun.
 • Astımı tetikleyen risk faktörlerinden uzak durun.
 • Doktor kontrollerinize düzenli olarak riayet edin.
 • Astım hastalığı kronik bir hastalıktır. Hastalık hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmanız tüm yaşamınızın kalitesi için çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA