Astıma İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir, Ne İyi Gelir

astıma iyi gelen yiyecekler, ne iyi gelir
astıma iyi gelen yiyecekler, ne iyi gelir

Akciğerlerde oluşan iltihaplanma ile meydana gelen astım hastalığı; kötü hava koşulları, alerji, hava değişimi, soğuk hava ve stres gibi faktörlerden etkilenen bir rahatsızlıktır. Astım hastalığı için kullanılan ilaçlar ve hava tüpü kadar beslenmenin de önemi büyüktür. Astım hastalığına iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi hastalığın etkilerini azaltarak daha kaliteli bir yaşam oluşmasını sağlar. Araştırmalar sonucu astım hastalığına iyi gelen yiyecekler belirlenmiş olup astım hastalarının bu yiyecekleri tüketmesi önerilmektedir.

Astım Nedir

astım nedir
astım nedir

Akciğerlerden kaynaklanan kronik bir hastalık olan astım; bronşların daralması sonucu nefes almada güçlük çekilen bir rahatsızlıktır. Ataklar şeklinde gelişen astım rahatsızlığında nefes darlığı, göğüste acı, nefes alamama gibi belirtiler görülür. Astım rahatsızlığında görülen bu etkiler kişiden kişiye değişim gösterir. Astım hastalığının tedavisi kesinlikle aksatılmamalı ve doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Astımın nedenlerini daha ayrıntılı olarak incelediğimiz astımın nedenleri yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz. Konumuza dönecek olursak şimdi gelin hep birlikte astıma iyi gelen yiyecekleri görelim.

Astıma İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

astıma iyi gelen yiyecekler
astıma iyi gelen yiyecekler

Bal; Hastalıkların geçmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için faydalı besinlerden birisi de baldır. Astım rahatsızlığına da iyi gelen bal, 1 bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı eklenerek içilir. Bu karışım bağışıklık sistemini güçlendirir ve nefes darlığını giderir.

Soğan ve Sarımsak; İltihap giderici besinlerden olan soğan ve sarımsak akciğer iltihabının giderilmesine de yardımcı olur. İltihaplanmanın azalmasını sağlayarak astım ataklarını da azaltır.

Zencefil; Toksin giderici, bağışıklık güçlendirici zencefil iltihabın azalmasına yardımcı olur ve astım ataklarını azaltır. 1 bardak ılık suyun içine bir parça zencefil ve bal eklenir. Bu karışım günde 2 ya da 3 kez uygulanabilir.

Kolin Zengini Gıdalar; B vitamininden gelen kolin astım ataklarının azalmasına yardımcı olur. Kolin zengini besinler; mercimek, süt ve süt ürünleri, yumurta ve soya fasulyesidir.

Okaliptüs Yağı; Nefes açıcı özelliği olan okaliptüs yağı astım ataklarını önlemek için kullanılır. Atak öncesi boyun ve göğüs bölgesine okaliptüs yağı sürülmesi nefes almayı kolaylaştırır ve kişiyi rahatlatır. Okaliptüs yağının bir diğer kullanım şekli ise; bir kap ılık suyun içine birkaç damla okaliptüs yağı ilave edilir ve bu karışım aralıklarla solunur.

Keten Yağı; Omega 3 bakımından zengin olan keten yağı; bronşit dokularında meydana gelen iltihaplanmaları da azaltır ve astım ataklarının azalmasına yardımcı olur.

Siyah Çay; Kahve ve çayda bulunan kafein kişide uyarıcı etki yaratarak açılmasını sağlar. Ancak kansızlık ya da demir eksikliği olan kişilerin günlük kafein alımına dikkat etmeleri gerekir.

Selenyum; Akciğerlerin iltihaplanmasını azaltan selenyum minerali astım ataklarının da azalmasına yardımcı olur. Antioksidan özelliği de olan selenyum bağışıklık sistemini de güçlendir. Selenyum zengini besinler arasında ton balığı, kepekli tahıl ürünleri, kırmızı biber ve tavuktur.

Meyve; C vitamini astım hastalarına iyi gelen vitamindir. Greyfurt, portakal ve limon gibi meyveler bol miktarda C vitamini içerir. Çilek, yaban mersini, kiraz meyveleri de C vitamini içerir ve astım ataklarının azalmasına yardımcı olur.

Anason; Uyarıcı etkisi olan anason nefes açıcı etki gösterir. 2 bardak ılık suyun içine 1 tutam anason çiçeği atılır ve demlenmesi için 5 dakika beklenir. Demlenen anason çayından yudum yudum içilir. Anason çayı uyarıcı etki yapar ve nefes açmaya yardımcı olur.

Çörek Otu; Şifalı bitkilerin başında gelen çörek otu astım ataklarının azalmasına yardımcı olur. Çörek otunu tüketirken çiğ şekilde ya da aktarlardan alacağınız çörek otu yağı şeklinde tüketebilirsiniz. Günde 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı içmek hem bağışıklığı güçlendirir hem de astım ataklarının azalmasını sağlar.

Astıma Ne İyi Gelir

astıma ne iyi gelir
astıma ne iyi gelir

Astım hastalarının en çok dikkat etmeleri gereken konu; kirli hava ya da havasız ortamlarda bulunmamalarıdır. Ayrıca astım hastaları kendilerini yoracak egzersizler ve işlerden uzak durmalıdır. Tozlu ve kirli havaya maruz kalmak astım krizi riskini yükseltir.

Astım hastaları açık havada hafif tempoda yarım saatlik yürüyüş yapabilir.

Gün içinde sıvı alımı önemlidir. Vücut susuz bırakılmamalıdır. Günde 2 litre su içilmesi önerilir.

Aşırı yağlı yiyecekler tüketilmemelidir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA