At Kestanesi Yağı Faydaları Nelerdir

at kestanesi yağı faydaları nelerdir
at kestanesi yağı faydaları nelerdir

At Kestanesi Nedir

Sıklıkla Balkan coğrafyasında yetişen ancak iklim şartları elverdiği için ülkemizde de yetişme imkanı bulan at kestanesi bitkisi, aslında yuvarlık bir tepesi olan ağaç türüdür. At kestanesi ağacı beyaz çiçekler açar. Güneş ışığını bol alması gereken at kestanesi, özellikle kozmetik sektöründe pek çok kremin içeriğinde yer alır.  At kestanesi krem olarak kullanıldığında egzama ve cilt kızarıklığı gibi sorunların hızla iyileşmesini sağlar. Kullanım geçmişi çok eski zamanlara dayanan at kestanesi kremi ya da yağına bugün organik marketlerde ya da aktarlardan ulaşılabilir.

At Kestanesi Yağı Faydaları Nelerdir

at kestanesi yağı faydaları
at kestanesi yağı faydaları

Bitkisel formülü ile cilt hastalıklarından tutun da varis sorunlarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelen at kestanesi faydaları arasında kan dolaşımını hızlandırması, kemik ve eklem ağrısına iyi gelmesi de vardır.

Varis; Kadınlar arasında daha sık görülen varis; damarların sertleşerek oluşturduğu bir rahatsızlıktır ve bacaklara ağrı verir. Varis tedavisinde çeşitli yöntemler mevcuttur, kan dolaşımını hızlandıran ve ağrıyı hafifletme özelliği olan at kestanesi yağı da alternatif yöntemlerden birisidir. At kestanesi yağı, kan dolaşımını hızlandırdığı için varis ağrılarını dindirir ve varislerin geçmesine yardımcı olur.

Damarları Korur; Kan damarları üzerinde olumlu etkisi olan at kestanesi yağı damar sertliği oluşumu riskini de azaltır.

Hemoroid; Halk arasında bilinen ismiyle basur, makat bölgesinde oluşan ve ağrı veren bir rahatsızlıktır. Bireylerin hemoroid tedavisinde alternatif yöntemlerden birisi de at kestanesi yağıdır. Basurlu bölgede ağrının dinmesi ve yumuşaması için birkaç damla at kestanesi yağı pamuğa dökülür ve basurlu bölgeye sürülür.

Güneşin Zararlı Işınlarından Korur; Vücudumuzun ihtiyacı olan D vitamini en bol Güneşte bulunur. Ancak Güneşten D vitamini alırken dikkatli olmamız gereken nokta Güneşin zararlı ışınlarının cildimize zarar vermesidir. At kestanesi yağı güneşe çıkmadan önce kol, bacak ve yüze sürülürse Güneşin zararlı ışınlarından cildi koruyacaktır. Güneşin zararlı ışınları hassas ciltlerde kızarıklık, yanma, çil ve güneş lekesi gibi istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Cilt Ürünleri; At kestanesi yağı günümüzde pek çok cilt bakım ürününün içinde bulunur. At kesesi yağı bakım ürünleri arasında; yüz kremi, şampuan, saç kremi ve vücut kremleri bulunur. Alt kestanesi içeren cilt bakım ürünleri cildi beslerken Güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlar.

Cilt Bakımı; At kestanesi yağı kremlerin yanı sıra sade olarak da cilt bakımı için kullanılabilir. At kestanesi yağı günlük vücut nemlendiricisi olarak kullanılabilir. Böylece kimyasal içermeyen bitkisel bir bakım sağlanmış olur. Kan damarlarını düzenleyen ve kan dolaşımını hızlandıran at kestanesi yağı cilt hücrelerini besler ve cildi gençleştirir. Günlük bakımda 5 damla at kestanesi yağının cilde tampon hareketlerle yedirilmesi ve düzenli olarak kullanılması durumunda fark kısa sürede hissedilecektir.

Göğüs Ağrısı; Kış aylarında soğuk algınlığından dolayı oluşan göğüs ağrısını geçirmek için at kestanesi yağı iyi gelir. Göğüs bölgesine birkaç damla at kestanesi yağı damlatılması göğüs ağrılarını dindirir ve rahat nefes almayı sağlar.

Eklem Ağrılarına iyi Gelir; Yorgunluk ya da ters bir hareketten kaynaklanan eklem ağrılarını geçirmek için alternatif yöntemlerden birisi de at kestanesi yağıdır. At kestanesi yağı eklem ve kas ağrılarını geçirmek için birkaç damla ağrı olan bölgeye sürülür.

At Kestanesi Yağı Diğer Faydaları;

  • Hazımsızlığı giderir.
  • Grip ve nezle tedavisine iyi gelir.
  • Kılcal damar çatlamasını iyileştirir.
  • Antioksidan etkisi ile bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Cilt üzerinde çıkan iltihabın kurumasını sağlar.
  • Kas ağrılarını geçirir.

At Kestanesi Yağı Yenir Mi

At kestanesi yağı kullanımı konusunda merak edilenlerden birisi de at kestanesi yağı yenir mi? sorudur. At kestanesi kullanımı harici olaraktır. At kestanesi bitkisinden elde edilen yağ, cilde sürülür. Nefes açıcı olarak kullanılmak istendiğinde ise sıcak suyun içine birkaç damla damlatılması ve karışımın solunmasıdır. Cildi nemlendirmek için ve Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için at kestanesi yağı pamuk yardımı ile ya da el ile  tampon hareketlerle sürülmesi yeterlidir.

At Kestanesi Yağı Zararlı Mı

At kestanesi yağını kullanması sakıncalı olanlar hamileler ve emziren annelerdir. Kronik alerji rahatsızlığı olan kişilerde de kullanımı uygun değildir. At kestanesi yağı kullanmadan önce eğer alerjik bir rahatsızlığınız varsa ya da alerjik sorunlar nedeniyle ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmakta fayda vardır. At kestanesi yağı kullanımında dikkat edilecek bir diğer nokta ise, yağın organik olmasıdır.

Varis Neden Olur,Belirtileri ve Tedavisi
Hemoroid Neden Olur, Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır
Hindistan Cevizi Yağı İle Cilt Maskeleri, Saç Maskesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA