Avokado Nasıl Yenir Ve Saklanır

avokado nasıl yenir ve saklanır
avokado nasıl yenir ve saklanır

Meyveler her ne kadar buzdolabı olsa da kolayca bozulabilen hassas besinlerdir. Özellikle de avokado hemen bozulabilen bir meyve çeşididir.

Avokado Yağı Faydaları 

Ama üzülmeyin avokadoyu bozulmadan saklamak için yapılması gereken bazı hususlar vardır. Bu nedenle avokadoyu daha uzun süre saklamak için neler yapılmalı, yarım avokado nasıl saklanır, avokado nasıl olgunlaştırılır ve diğer pratik yöntemler nelerdir diye merak edenler için bugünkü yazımızı hazırladık…

Keyifli okumalar dileriz…

Avokado Nasıl Yenir

Avokado nasıl yenir sorusu oldukça merak edilen bir konudur.

Bunun için öncelikle avokadoyu güzelce yıkayın.

avokadoyu yıkayın
avokadoyu yıkayın

Daha sonra görselde gördüğünüz gibi avokadoyu öncelikle bir bıçak yardımı ile tam ortadan ikiye kesin.

avokadoyu tam ortadan ikiye kesin
avokadoyu tam ortadan ikiye kesin

Daha sonra yarım avokadoyu avuç içine alıp diğer elinizle de bir kaşık yardımı ile kabuğundan sıyırın. Gözünüzde büyütmeyin. Çok kolay bir şekilde soyulduğunu göreceksiniz.

kaşık ile oyun
kaşık ile oyun

Avokadoyu dilimleyerek ya da ezip püre haline getirerek mezelerde, salatalarda ve sandviçlerde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

avokadonuz hazır
avokadonuz hazır

Avokado seçimi de çok önemlidir. Elinizle hafifçe bastırdığınızda içe doğru göçüyorsa avokado olgunlaşmış anlamına gelir. Avokado seçerken üzerinde siyah lekelerin olmamasına ve darbe almamış olmasına dikkat edilmelidir.

Ton Balıklı Avokado Salatası

Minik bir tavsiye; avokadoları hemen kullanacaksanız yumuşak olanlarını ama eğer hemen kullanmayacaksanız sert yapıda olanlarını satın alın.

Sert Avokado Nasıl Yumuşatılır

sert avokado nasıl yumuşatılır
sert avokado nasıl yumuşatılır

Avokado ile ilgili bir diğer merak konusu da sert avokado nasıl yumuşatılır sorusunun cevabıdır. Pazarda ya da marketlerin manav reyonlarında satılan avokado raf ömrü daha uzun olsun diye genellikle sert yapıda yani henüz tam olarak olgunlaşmamıştır.

Avokado Maskesi

Eğer siz de olgunlaşmamış avokado satın aldıysanız ve olgunlaştırmak istiyorsanız yapmanız gereken şey oldukça basit; 1 adet elma ve avokadoları bir kese kağıdı içine sarın ve kağıdın üzerinde hava alması için birkaç yerinde minik delikler açın. Oda ısısında birkaç gün beklettiğinizde avokadoların olgunlaştığını göreceksiniz.

Avokadoları yumuşatmak için daha hızlı bir yöntem ise mikrodalga fırının orta ayarında 30 – 40 dakika tutmaktır.

Yarım Avokado Nasıl Saklanır

yarım avokado nasıl saklanır
yarım avokado nasıl saklanır

Yarım avokadonun ya da dilimlenmiş avokadonun kararmasını engellemek için yapılması gereken şey oldukça basittir. Bunun için avokadoyu kabuğundan soyduktan hemen sonra üzerine limon sıkın. Böylece avokado yüzeyindeki kararmaların önüne geçmiş olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA