Avokado Yağı Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

avokado yağı faydaları, nasıl kullanılır
avokado yağı faydaları, nasıl kullanılır

Ülkemizde kullanım sıklığı son yıllarda artan tropikal meyvelerden olan avokado içerdiği vitamin ve minerallerle diyetisyenlerin de önerdiği besinlerin arasında yer alır. Avokadonun kendisi doymamış yağ asitleri içerdiği için başta kalp sağlığı ve sindirim sistemi olmak üzere sağlık açısından oldukça faydalıdır. Avokado meyvesinin damıtılmasından elde edile avokado yağı özellikle yemeklerde ve salatalarda kullanılır. Kilo vermek isteyenler için ideal bir seçim olan avokado yağı, sadece yemek ve salatalarda değil, saç, cilt, el ve ayak bakımı için de kullanılan çok yönlü bir yağ çeşididir. Bu yazımızda avokado yağının faydalarını aktarmadan önce kısaca avokado nedir açıklayalım.

Avokado Nedir

Şekil olarak armuda benzeyen avokado  A, C, D ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Potasyum, doymamış yağ asitleri ve lif bakımından da zengin olan avokadoda kalsiyum ve demir de bulunur. Doymamış yağ asitleri bakımından zengin olması dolayısıyla avokado kilo kontrolü yapmak isteyenler için de ideal bir seçimdir. Avokado yağı marketlerde ve internet üzerinden satış yapan organik marketlerde rahatlıkla temin edilebilir.

Avokado Yağı Nasıl Yapılır

avokado yağı nasıl yapılır
avokado yağı nasıl yapılır

Avokado meyvesi zamanla olgunlaşan bir meyvedir. Üreticiler tarafından avokado meyvesinin damıtılmasıyla elde edilen avokado yağı cam şişede saklanır. Avokado yağını elde etmenin bir diğer yöntemi ise evde kendi imkanlarınızla avokado yağı elde edilmesidir. Evde avokado yağı elde etmek için olgun bir adet avokado, yarım litre zeytinyağı ve orta büyüklükte cam kavanoz gereklidir.

Avokado Yağı Yapılışı; Avokadonun kabuğu soyulur ve çekirdeği çıkarılır. Kavanozun içinde ezilir ve içine zeytinyağı eklenir. Bu karışım kavanozun kapağı kapandıktan sonra güzelce çalkalanır. Karışım yaklaşık 20 gün güneş ışığı almayan bir yerde bekletilir ve beklediği günlerde de kavanoz günde 1 kere güzelce çalkalanır. 20 günün sonunda avokado yağı kullanıma hazırdır.

Avokado Yağı Faydaları Nelerdir

avokado yağı faydaları nelerdir
avokado yağı faydaları nelerdir

Cilt Bakımı; E vitamini cildin nem kazanmasını sağlayan en önemli vitaminlerden birisidir. Avokadonun içinde bol miktarda E vitamini bulunur. Avokadoda E vitamini yanı sıra cildin hücrelerini koruyan A ve D vitaminleri de bulunur. Tüm bu vitaminler cilt hücrelerini korur ve yaşlanma etkilerini azaltır. Akşamları yatmadan önce temiz cilde birkaç damla avokado yağı damlatılarak cilde tampon hareketlerle yedirilir ve sabah cilt durulanır.

avokado yağı cilde faydaları
avokado yağı cilde faydaları

Kırışıklıklarla Savaşır; Avokadonun cilt hücrelerini beslemesinin yanında antioksidan içeriği ile kırışıklıklara karşı savaştığı bilinmektedir. Makyaj, kirli hava ve çeşitli sebeplerden etkilenen cilt, kırışmaya karşı koyamayabilir ve sıkılığını kaybeder. Kırışıklıkları önlemek ve etkilerini azaltmak için en faydalı bakım ürünlerinden birisi de avokado yağıdır. Avokado yağı cildi besler, nemlendirir ve kaybettiği sıkılığını geri kazanmasına yardımcı olur.

Güneşin Zararlı Işınlarına Karşı Korur; D vitamini için en iyi kaynaklardan birisi olan güneş maalesef zararlı ışınlarını da cildimize temas ettirir. Güneşten D vitamini almak ve zararlı ışınlarına maruz kalmamak için uzmanlar 11:00-15:00 saatleri arasında güneşe korumasız şekilde çıkılmaması konusunda uyarılar vermektedir. Bunun nedeni ise güneşin bu saatlerde zararlı ışınlarının yoğun şekilde gelmesi ve ciltte güneş lekesi, güneş yanığı ve çil gibi cilt sorunlarına neden olmasıdır. Güneşim zararlı ışınlarından korunmak için güneşe çıkmadan önce cilde avokado yağı sürerek koruma sağlanabilir. Avokado yağında bulunan faydalı bileşenler ciltte güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma oluşturur, leke ve çil gibi cilt rahatsızlıklarının oluşmasını engeller.

Saç Bakımı; Avokado yağı kullanım alanlarından birisi de saçtır. Cansız ve dökülen saçlar için kimyasallardan destek alınması çoğu zaman olumlu sonuçlar doğurmaz. Ancak avokado yağı organik ve katkısız içeriği ile saç bakımı için de ideal bir seçimdir. Avokado yağı saç köklerini besler ve saçları güçlendirir. Düzenli kullanım sonucu saç dökülmelerini azaltır.

avokado yağı saça faydaları
avokado yağı saça faydaları

Akne ve Sivilceyle Savaşır; Sivilcelerin oluşumunu engellemek için öncelikle cilt temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Makyajdan arınmamış ve iyi nemlendirilmeyen ciltte sivilce oluşma riski daha fazladır. Avokado yağı cildi nemlendirirken sivilce oluşumunu engelleyen doğal bakım içerir. Sivilce oluşumuna karşı doğal bir koruma sağlayan avokado yağı daha önce oluşan sivilce lekelerinin de geçmesini sağlar.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur; Avokado yağı yemek ve salatalarda tüketilen bir yağ çeşididir. Ülkemizde yemeklerde ve salatalarda tercih edilen yağ genellikle zeytinyağıdır. Ancak yurt dışında ve tropik ülkelerde yemeklerde sıklıkla kullanılan avokado yağı doymamış yağ asitleri içerdiği için kalp ve damar sağlığını korur. Damar sertliğine neden olmaz ve kolesterolü dengeler.

Avokado Yağı Diğer Faydaları; 

  • Göz altı morluklarını azalır.
  • Sindirime yardımcıdır.
  • Tırnakları besler ve tırnak kırılmalarını önler.

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır

avokado yağı nasıl kullanılır
avokado yağı nasıl kullanılır

Avokado yağı hem yemeklerde hem de cilt için kullanılan bir yağ çeşididir. Yemeklerde kullanım tercihi ise daha çok bitkisel yağ kullananlar tarafından tercih edilir. Avokado yağını yemeklere kullanmak için bir ya da iki yemek kaşığı kullanılabilir. Cilt ve saç için kullanımında avokado yağı el ya da bir pamuk yardımı ile cilde sürülür. Avokado yağı yüz bakımı için kullanılacağında ise cilde iyice yedirilmelidir.

Aşağıdaki Yazı da İlginizi Çekebilir;

Avokadonun Cilde, Saça Faydaları Avokado Maskesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA