Avokadonun Cilde, Saça Faydaları Avokado Maskesi

avokadonun cilde, saça faydaları
avokadonun cilde, saça faydaları

Avokado, içeriğinde bulunan zengin antioksidan ve amino asitler sayesinde cilde ve saçlara önemli faydaları olan bir besindir. Son yıllarda popülerliği iyice artan bu gizemli meyvenin insanlar tarafından özellikle bakım konusunda birçok alanda kullanılmaktadır. Saç ve cilt bakımında yarar sağlamasını dileyerek hazırladığımız yazımızda avokado nedir? avokadonun cilde faydaları, avokado cilt maskesi tarifi, avokadonun saça faydaları, avokado saç maskesi tarifi gibi konu başlıklarını sizler için araştırdık. Ayrıca saçlarımıza ve cildimize hangi doğal bitkiler iyi gelir yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Avokado Nedir

avokado nedir
avokado nedir

Geçtiğimiz yıllarda ismi bizlere oldukça yabancı gelen ve hakkında çok da bilgi sahibi olmadığımız bir meyveydi avokado. Ancak son yıllarda market ve manav tezgâhlarında satışı yaygınlaştıkça meyvenin yararları hakkında da detaylı araştırmalar da yapılmaya başlanmıştır. Dilerseniz öncelikle meyveyi daha yakından tanıyalım ve Avokado nedir? Sorusuna cevap bulalım. Avokado; A, E, K, C, B6 vitaminleri yönünden zengin, lif, folik asit, demir, magnezyum, bakır ve potasyum kaynağı olan tropikal bir meyvedir. Kabuğu yeşil, yenilen yerleri beyaz olan iri çekirdeklidir. Lezzetini tam olarak anlamak için iyice olgunlaşmasını beklemek gerekir. Anavatanı Meksika olan avokado meyvesi ayrıca Guetamala ve Güney Amerika’nın kuzey sahillerinde de yetişmektedir. Ayrıca avokado özellikle cilt ve saç için oldukça besleyici olan doymuş ve doymamış yağlar içermektedir.  Avokadonun genel olarak faydaları;

  • Kabızlığa iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kalp ve damar dostudur.
  • Yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırır.
  • Vücuttaki toksin maddeleri dışarı atar.
  • Özellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda dengeli beslenmeleri için çok önemli görevler üstlenir.

Avokadonun Cilde Faydaları

avokadonun cilde faydaları
avokadonun cilde faydaları

Avokado cildi besler ve bakım yapar. Cildin kaybolan nemini geri kazandırır. Tüm cilt tipleri için rahatlıkla uygulanabilen bir meyvedir. Düzenli olarak avokado tüketerek, avokado yağı veya meyve püresi ile çeşitli maskeler hazırlayarak avokadonun cilde faydalarını daha net bir şekilde görebilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında avokado, cilde yumuşaklık ve parlaklık kazandırmaktadır. Konuyla ilgili olarak hazırladığımız yazımıza evde kolay ve doğal cilt bakımı linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Avokado Cilt Maskesi Tarifi

avokado cilt maskesi tarifi
avokado cilt maskesi tarifi

Avokado cilt maskesi hazırlayarak doğal yollardan cildinize bakım yapabilirsiniz. Bu nedenle avokado cilt maskesi tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Hatırlatmak isteriz ki cilt hassasiyeti ve alerjik olarak cilt rahatsızlığı olanlar lütfen doktorunuza danışmadan herhangi bir ürün kullanmayınız.

Cildi besleyen avokado maskesi tarifi: Olgunlaşmış yarım avokado içini çatal yardımıyla ezin. 1 tatlı kaşığı doğal bal ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Bu karışımı yüzünüze ve boyun bölgesine kadar sürün ve 25 – 30 dakika boyunca bekleyin. Ardından ılık su ile nazikçe durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Cilde bakım yapan avokado maskesi tarifi: Olgun bir avokadonun içini çatal yardımıyla ezin. 2 tatlı kaşığı badem yağı ilave edin. Cildinize sürdükten 20 dakika sonra ılık su ile durulayın.

Elleri nemlendiren avokado maskesi: Olgunlaşmış avokado içine bir kaşık bal katın. Lapayı ellerinizin üstüne sürün ve 20 – 30 dakika bekletin. Ardından soğuk su ile durulayın. Ayrıca yatmadan önce ellerinizi avokado yağı ile de ovabilirsiniz.  Haftada 2 – 3 kez uygulayacağınız bu maske ile ellerinizin ihtiyacı olan nemi sağlayabilir hatta sarkmış derilerin toparlanmasına katkı sunabilirsiniz.

Sivilce ve aknelere iyi gelen avokado maskesi: Olgunlaşmış yarım avokadoyu çatal ile ezerek lapa haline getirin. Yatım limon suyunu ve 2 tane E vitamini kapsülünün içini ilave edin ve karıştırın. Akne, sivilce veya yara lekelerinin bulunduğu etkilenmiş bölgeye karışımı sürüp kuruyuncaya kadar bekleyin. Ilık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Çatlamış topuklar için avokado maskesi: Ayağınızı 15 dakika boyunca sıcak su içinde bekletin. Ardından ölü derilerden arınması için ponza taşı ile ovun. Ayağınızı yıkayıp duruladıktan sonra olgunlaşmış ve ezilmiş avokadoyu topuklarınıza sürün. 15 dakika boyunca bekleyin ve durulayın. Günlük bakım için uygun olan bu tarif sayesinde topuklarınızdaki çatlaklar kısa sürede iyileşecektir.

Avokadonun Saça Faydaları

avokadonun saça faydaları
avokadonun saça faydaları

İnsan sağlığına birçok katkısı olan avokadonun saça faydaları da önemli derecede bulunmaktadır. Özellikle kurumuş ve fazla işlem gördüğü için yıpranmış saçlara avokado ile doğal bakım yapılabilmektedir. Saç güzelliğini ve saç onarımını sağlayan avokado maskesinin düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Avokado saç köklerine bakım yapar, saç tellerini kuvvetlendirir ve saç tellerini besleyerek daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Ayrıca saç bakımında kullanılan ürünler nelerdir yazımızı okumanızı da öneririz.

Avokado Saç Maskesi Tarifi

avokado saç maskesi tarifi
avokado saç maskesi tarifi

Avokado saç maskesi tarifi ile saçlarınıza gerçek bir bakım yapabilirsiniz. En etkili sonuçları almak için avokado saç maskesi tarifine göre hazırlanan karışımı düzenli olarak uygulamanız tavsiye edilir.

Bakım yapan avokado saç maskesi: Olgun bir avokadonun içini güzelce ve pürüzsüz oluncaya dek ezin. Lapa kıvamına gelen avokadonun içine 1 tatlı kaşığı buğday tohumu yağı ve 1 tatlı kaşığı jojoba yağı ilave edin. Nemli ve temiz saçın her yerine köklerden uca kadar sürün. 35 – 40 dakika kadar saç bonesi takarak bekleyin. Sonrasında normal şampuanınız ile yıkayın ve durulayın. Avokado saç maskesini haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Saçları uzatan avokado saç maskesi: 1 adet ezilmiş avokado içine 1 adet yumurta, 1 yemek kaşığı jojoba yağı ve 1 yemek kaşığı yoğurt ilave edin. Karışımı nemli saça uygulayın ve bone takarak 1 saat boyunca bekleyin. Ardından normal bir şekilde saçlarınızı yıkayın ve durulayın. Haftada 2 kez avokado maskesini saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA