Ayak Altı Yanması Neden Olur Tedavisi

ayak altı yanması neden olur tedavisi
ayak altı yanması neden olur tedavisi

Ayak Altı Yanması Neden Olur

Gün boyu bedenimizi taşıyan ayaklarımız farklı şikayetlerle bazı hastalıkların belirtilerini vermeye başlar. Ayaklarımızda oluşan belirtiler kimi zaman ağrı, kimi zaman da kaşıntı şeklinde olabilmektedir. Ayaklarımızla ilgili en çok şikayet edilen rahatsızlık ise ayak yanmasıdır. Ayak altı yanmaları birçok kişinin yakındığı bir sorundur. Ülkemizde daha çok kadınlarda görülen bir rahatsızlık olan ayak yanması çoğunlukla 50 yaş ve üzerindeki kadınlarda görülmektedir. Oldukça rahatsız edici bir hastalık olan ayak altı yanması kişinin yaşam kalitesini düşürür. Ayak altı yanması az da olsa 20-30 yaş arasındaki yaş gruplarında da görülebilmektedir.

Ayak altı yanması; ayak tabanlarında yanma hissedilmesi, sıcaklık olması ve hassasiyet oluşmasıdır. Ayak altı yanması kimi zaman sadece ayak tabanlarında hissedilirken bazı kişilerde ayak tabanından başlayarak ayak bileklerine doğru çıkabilir. Ayak yanması; ayak tabanlarında hissedilen sıcaklık ve sızlama şeklinde başlar.

Ayak altı yanmasının nedenleri incelendiğinde çok farklı nedenlerden kaynaklandığı görülmektedir. Ayak altı yanmasının nedenleri incelenerek ona göre tedavi şekli belirlenmektedir.

Ayak altı yanmasının nedenleri; 

Sinir sıkışması; Ayak parmaklarında bulunan sinir hücrelerinde dokunun büyümesidir. Parmaklarda doku büyümesi sinir uçlarını rahatsız ettiği için ayak altı yanmalarına neden olur.

Travmaların olması; Ayaklarda yaşanan kırık, çıkık, ezilme ya da burkulma sonrasında ayak tabanlarında yanmalar meydana gelebilir. Ayrıca uzun süre ayakta kalmak, yürümek ve koşmaktan kaynaklı ayak altı yanmaları oluşabilir.

Alerji; Mevsim geçişlerinden kaynaklı ya da ayaklarda bakteriler yüzünden oluşan alerjiler ayak altı yanmalarına neden olabilir. Ayakların uzun süre havasız kalması, deterjanlı su ile temas etmesi ayaklarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Ayak Mantarı; Ayakların uzun süre ıslak terlik ya da ayakkabı içinde kalması ayak mantarına neden olabilir. Ayak mantarları ayak tabanlarının yanmasına, aşırı derecede kaşınmasına ve kızarmasına neden olur. Tüm bu belirtilere ağrı, pullanma ve deri dökülmesi de eklenebilir.

Diyabetik nöropati; Şeker hastalarında görülen bir durumdur. Şeker hastalığı ayak ve bacaklarda sinirleri hasara uğratabilir. Bu durum glikoz seviyesinin de artmasına neden olur. Böyle durumlarda şeker hastaları özellikle geceleri ayak altı şikayeti yaşarlar. Ayak yanmasıyla birlikte karıncalanma ve uyuşma şikayetleri de görülebilir.

Ayak yanmasının diğer nedenleri ise aşağıdaki gibidir; 

  • Aşırı kilo
  • B vitamini eksikliğinin olması
  • Anemi
  • Kötü ayakkabı kullanımı
  • Kronik yorgunluk
  • Aşırı terleme
  • Aşırı alkol alımı
  • Böbrek ya da karaciğer rahatsızlıkları
  • Kan dolaşımında yaşanan rahatsızlıklar

Ayak Altı Yanması Tedavisi

ayak altı yanması tedavisi
ayak altı yanması tedavisi

Ayak altı yanmasının tedavi şekli nedenine göre değişiklik gösterir. Örneğin; B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan ayak yanması ile böbrek ya da karaciğer rahatsızlığından dolayı meydana gelen ayak altı yanması tedavileri birbirinden farklıdır. Tıbbı tedavilerin yapılması için öncelikle ayak altı yanmasına neden olan rahatsızlıkların saptanması gerekmektedir. Bu tedavilerin yanı sıra kronikleşen ve geçmeyen ayak altı yanması için dikkat edeceğiniz önerilerle yanmaları hafifletebilirsiniz.  Ayak altı yanmasına iyi gelen bitkiler ve öneriler ile daha rahat edebilirsiniz. Ayak yanmasına ne iyi gelir; 

Kekik suyu; Ayak yanmalarına kekiğin ferahlatıcı kokusundan yararlanabilirsiniz. Bir kova ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı kekik ekleyerek ayaklarınızı bu suda dinlendirin.

Zencefil; Zencefil bağışıklık ve zayıflamaya kadar birçok konuda sağlığımıza iyi gelir. Ayak altı yanmalarına iyi gelen zencefili taze olarak bir parça yiyebilirsiniz, böylece kan dolaşımı hızlanır ve ayaklarınız rahatlar.

Sirke; Doğanın bize sunduğu en yararlı besinlerden olan sirke ayaklardaki kan dolaşımını rahatlatarak ayak altı yanmalarını hafifletir. Ayaklarınızı düzenli olarak sirkeli suda dinlendirerek ayak altı yanmasını hafifletebilirsiniz.

Yoğurt; Kalsiyum zengini yoğurt hem bağışıklık sistemini hem de kemikleri güçlendirir. Ayak altı yanmalarına iyi gelmesi için günde 1 kase yoğurt tüketebilirsiniz.

Ayak Altı Yanması Nasıl Geçer

ayak altı yanması nasıl geçer
ayak altı yanması nasıl geçer

Ayak altı yanmasının geçmesi için ayak bakımına da özen göstermek gereklidir. Özellikle yanmayı arttıracak sağlıksız naylon çoraplar yerine pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.

Ayaklar her gün ılık su ile yıkanıp kurutulmalıdır.

Islak, nemli ayakkabı ve terlikler giymek ayak mantarına neden olabilir. Ayaklarınızın kuru kalmasına özen gösterin.

Çok acılı ya da çok ekşili yiyecekler tüketilmemelidir.

Sarı santaron yağı ağrı ve karıncalanmalara iyi gelen bir yağdır. Ayak yanmaları için ayak masajı yapılarak sürülebilir.

Ayak Altı Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir

Eğer ayaklarda alerji, enfeksiyon ya da mantar gibi sorunlar varsa bunun için cerrahi doktorlarına gidilir. Ayak altı yanmaları çoğu zaman kişiyi rahatsız etse de genellikle ihmal edilir. Ayak altı yanması kendi başına bir hastalık olmasa da bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemeli ve doktora başvurulmalıdır. Eğer nedeni tam bilinmeyen ayak altı yanmaları yaşıyorsanız bunun için de nöroloji bölümüne başvurmanız gerekir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA