Ayak Kokusu Neden Olur Nasıl Geçer Çözüm Önerileri

ayak kokusu neden olur,nasıl geçer,çözüm önerileri
ayak kokusu neden olur,nasıl geçer,çözüm önerileri

Ayak kokusu, çok sık görülebilen ve kişinin kendisi de dahil bulunduğu ortamdaki herkesi oldukça rahatsız eden bir problemdir. Ayak kokusu neden olur? Ciddi hastalık sebepleri ve daha birçok sebep ayak kokusu neden olur sorusunun cevabı olabilmektedir.

Ağız Kokusu Neden Olur

Ayak kokusunun oluşmasını önlemek adına dikkat edeceğiniz bazı hususlar bulunmaktadır. Ayak kokusu neden olur, ayak kokusu nasıl geçer ve ayak kokusu için doğal çözüm önerileri hakkında hazırladığımız yazımızda ayak kokusu ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Ayak Kokusu Neden Olur

Ayak kokusu neden olur diye baktığımızda, bazı ciddi hastalık sebeplerinden tutun birçok sebep karşımıza çıkmaktadır.  Ayak kokusuna neden olan en önemli faktörlerden biri ayak terlemesidir. Başlı başına ayak terlemesi koku oluşmasına yol açmasa da ayaktaki bakteriler ile etkileşime geçmesi sonucunda ayak kokusu meydana gelmektedir. Terleme sonucunda ayaktaki bakterilerin ayakkabı ve çorap içinde ürettiği rahatsız edici bir koku olan ayak kokusu, insanların sosyal ortamını da etkilemektedir. Ayağın ayakkabı içerisinde uzun süre kalması, stres, kullanılan ilaçlar, hormonsal durumlar ve sıvı alımı gibi etkenlerle terleme artış gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak oluşan daha fazla nem ise daha fazla bakterinin oluşmasına sebep olarak ayak kokusunu hissedilir derecede artırmaktadır. Ayakkabının yetersiz havalandırılması, uygun malzemeden yapılmamış çorap(sentetik, naylon vb.), kalitesiz ayakkabı seçimi de ayak terlemesinden kaynaklanan ayak kokusuna neden olur.

Ayrıca;

 • Mantar enfeksiyonu
 • Az su içmek
 • Hormon bozukluğu
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Tiroit hastalığı
 • Stres
 • İlaçların yan etkileri
 • Ter bezlerinin aşırı çalışması
 • Kalıtımsal durumlar
 • Yetersiz ayak temizliği ayak kokusuna neden olan sebepler arasındadır.

Ayak Kokusu Nasıl Geçer

Ayak kokusuna neden olan temel faktör ayak terlemesidir. Ayak terlemesi sonucu bakterilerin ter ile etkileşimi sonucu ayak kokusu oluşur. Terlemeden kaynaklanan ayak kokusunu önlemek de basit önlemlerle mümkündür.

Ayak kokusu nasıl geçer? Ayak kokusunu ortadan kaldırmak, bakterilerin yaşamasına ve çoğalmasına neden olan ortamı ortadan kaldırmakla mümkündür. Ayakta yer alan bakterilerin oluşumunu önlemek için öncelikle ayakların, günlük temizlik ve bakımlarının yapılması önemlidir.

Ayaklar parmak araları dâhil olmak üzere her gün mutlaka ılık anti bakteriyel sabunlu su ile yıkanmalı ve güzelce kurulanmalıdır. Parmak aralarında mantar enfeksiyonu olabileceği göz önünde bulundurularak her gün kontrol yapılmalıdır.

Ayak kokusu nasıl geçer diye bakıldığında özellikle ayakkabı seçimine özen gösterilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır. Hava almayan ve sentetik ve kalitesiz ayakkabıların terleme ve ayak kokusuna neden olduğundan kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Hava alabilen ve kaliteli deriden yapılmış ayakkabıları kullanmak önemli oranda ayak terlemesini, bakteri oluşumunu ve dolayısıyla ayak kokusunu engellemektedir.

Ayak kokusunun önlemek için ayakkabıları havalandırmak da çok önemlidir. Ayakkabıları giydikten sonra mutlaka açık havada (balkon ya da pencere önünde) 24 saat boyunca havalandırmak gerekmektedir. İki gün üst üste aynı ayakkabının giyilmemesi tavsiye edilir.

Bunun dışında ayakkabıları çorapsız giymek de ayak kokusu oluşumunu artıran bir etkendir. Çorapsız giyilen ayakkabı içinde kuruyan ter, bakterilerin ayakkabı içinde üremesine ve ayakkabının da kokmasına sebep olmaktadır. Özellikle kapalı, hava almayan ayakkabıları giyerken çorap giymek terlemeden kaynaklanan ayak kokusunu önemli oranda azaltacaktır.

Ayak kokusunu önlemek için her gün ayakkabı ve çorapların mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir. İlaçsız pudra ile ayaklar sık sık pudralamak terlemeyi önlemeye ve bakteri oluşumunu azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ayakkabının tabanlığı değişebiliyorsa 6 ayda bir tabanlıkların değişimi sağlanmalıdır.

Ayak kokusunu önlemek için bir diğer husus ise pamuklu ve kalın çoraplar giymeye özen göstermektir.

Ayak Kokusu İçin Doğal Çözüm Önerileri

ayak kokusu için doğal çözüm önerileri
ayak kokusu için doğal çözüm önerileri

Ayak kokusuna doğal çözüm önerileri ile istenmeyen bu tip kokulardan kurtulmak mümkündür. Piyasada ayak kokusuna iyi geldiği iddia edilen sprey, deodorant tipi ürünlerin kokuyu bastırmaya çalıştığı söylenmektedir. Ayak terlemesinden kaynaklanan ayak kokusunu doğal yöntemlerle tedavi ederek önlemek mümkündür.

Ayak kokusu için doğal çözüm önerileri olarak sıralanabilecek tavsiyeler ise şu şekildedir:

 • Ayak kokusu için ceviz yaprağı: Kaynamakta olan 2 litre suya kurutulmuş olan 2 kaşık ceviz yaprağı atılır ve 8-10 dakika demlenmesi için beklenir. Süzüldükten sonra ılık haldeki bu karışım içinde ayaklar en az 30-40 dakika bekletilir. Bu kürü haftada 1 kez yaparak uygulamaya devam edebilirsiniz.

Ceviz Suyu Faydaları Nelerdir

 • Ayak kokusu için papatya: 2 litre su içine 1’er yemek kaşığı karbonat, sirke, kaya tuzu, kekik ve kuru papatya katılır. Bu karışımın içinde ayaklar dinlendirilir. Uygulama sonrasında ayaklara çörek otu yağı ile masaj yapılması tavsiye edilir.
 • Ayak kokusuna siyah çay: 1 bardak su, yarım bardak siyah çay ilave edilerek bir kaba alınır. Ayaklar bu karışım içinde yarım saat dinlendirilir. Uygulamaya 10 gün boyunca devam edebilirsiniz.
 • Ayak kokusu için sirkeli su: 5 bardak ılık suya 6 kaşık sirke ilave edin. Ayağınızdaki ter bezlerinin çalışmasını yavaşlatacak olan sirkeli su kürüne her gün yarım saat uygulayarak 10 gün boyunca devam edebilirsiniz.
 • Ayak kokusu için karbonat: Giymeden önce çoraplarınızın içine birer kaşık karbonat dökerek terlemeyi, bakteri oluşumunu ve ayak kokusunu önemli oranda önleyebilirsiniz.
 • Ayak kokusu için lavanta yağı: ılık su dolu kabın içine 10-15 damla lavanta yağı damlatın. Ayaklarınızı 15-20 dakika boyunca lavantalı suyun içinde dinlendirin. 10 gün boyunca her gün bu uygulama ile bakterilerin temizlenmesi, ayak mantarının önlenmesi ve ayakta hoş koku sağlanması için önemli katkılar sağlayabilirsiniz.

Menekşe Yağının Faydaları

 • Ayak kokusu için karanfil: Giymediğiniz ayakkabıları dolapta bekletirken veya havalandırırken ayakkabı içlerine karanfil tozu ya da 8-10 adet karanfil tanesi koyarak istenmeyen kokuları önlemiş olursunuz.
 • Ayak kokusu için kese: Özellikle banyo esnasında yumuşayan ayak derilerini keseleyerek, ayak tabanları için topuk taşını kullanarak ayakta oluşan bakteriler yok edilebilir. Kese ve topuk taşı kullanmak ayak kokusu önlemek için veya ayak kokusu sorunu azaltmak için önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA